słowa kluczowe: Polska, filosemityzm, korzenie, korzonki, moda, moda na żydowskie korzenie, pochodzenie, Żydzi, żydokomuna.
Linki, cytaty, nowiny2013.04.15 18:30

“Wprost”: rośnie liczba osób deklarujących się jako Żydzi

(poleca )
 
dla wielu ludzi marzenie o byciu Żydem staje się odtrutką na pospolitość i daje poczucie przynależności do elity
 

Mówienie o żydowskich korzeniach staje się w Polsce modne, a liczba osób deklarujących się jako Żydzi wzrosła w ciągu ostatniej dekady ośmiokrotnie – pisze tygodnik “Wprost”.

Do Żydowskiego Instytutu Historycznego coraz częściej przychodzą ludzie, którzy nie mają wprawdzie żadnych racjonalnych podstaw, by sądzić, że są Żydami, lecz proszą, by odnaleźć im żydowskich przodków.

- Powołują się na przykład na zwyczaje pielęgnowane od pokoleń w domu. Chociażby, że babcia w domu oddzielała mleko od mięsa albo że w sobotę w domu było wyjątkowo cicho. Czasem dowodem ma być to, że w domu nie było antysemityzmu – wylicza Anna Przybyszewska-Drozd z Działu Genealogicznego ŻIH.

Według najnowszego spisu powszechnego aż 52 proc. polskich Żydów ma wyższe wykształcenie, 83,3 proc. – co najmniej średnie. Jest to wynik nieporównywalny z jakąkolwiek inną mniejszością.

Dlatego też, jak pisze “Wprost”, dla wielu ludzi marzenie o byciu Żydem staje się odtrutką na pospolitość i daje poczucie przynależności do elity. Motywacje są jednak zróżnicowane.

Malka Kafka, restauratorka, nie ukrywająca swoich żydowskich korzeni, uważa, że żydowskie fascynacje Polaków są odpowiedzią na silną potrzebę duchowości, która nie jest obciążona instytucją religijną.

- Katolicyzm i protestantyzm kładą nacisk na pokorę. Judaizm – na budowanie pewności siebie – tłumaczy.

Izraelska socjolożka Paulina Celnik wskazuje natomiast, że “moda na bycie Żydem” nie zmienia tego, że polski antysemityzm ma się dobrze.

- Macie trend na Żydów, jak na całym świecie. Uczycie się kabały, słuchacie klezmerów, celebryci fascynują się naszą muzyką. Mam jednak poważne wątpliwości, czy jest to głęboka zmiana społecznej mentalności, czy powierzchowna tendencja – stwierdza.
[Strasznie nas to martwi, że jeszcze nie dorośliśmy do standardów robactwa i karaluchów - admin]

Więcej w najnowszym numerze tygodnika “Wprost”.
(tsz;PG)

http://wiadomosci.onet.pl

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2013-04-15)  
 
Przeklejone z bibula.com 

2419 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: “Wprost”: rośnie liczba osób deklarujących się jako Żydzi 
w.red, 2013.04.15 o 20:23
Ot i bieda. Ale my z Zenkiem z pewnością nie chcemy zostać żydami, mimo wszystko. Co jak mniamam jest tak samo wiarygone jak "sondaż. A swoją drogą ciekawe ilu w Polsce pozostanie Polaków? ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: “Wprost”: rośnie liczba osób deklarujących się jako Żydzi 
Paweł Tonderski, 2013.04.16 o 10:28
Do czego to doszło, jeżeli w ogóle ta informacja jest prawdą?

Kiedyś żydzi wszystko czynili, aby stać się polską elitą, dzisiaj jakoby Polacy chcą zostać żydami, którzy po tym gdy wymordowano nasze polskie elity ich rękoma objęli władzę nad Polską.

Uprzedzam jednak, że aby zostać prawdziwym żydem, trzeba przejść na judaizm, i dopiero trzecie pokolenie w danej rodzinie żydów uznawane jest przez rabinów jako prawowici żydzi.

Nie jest lekko, a oni w odróżnieniu od obecnych Polaków znają swoje pochodzenie i drzewa genealogiczne doskonale, niestety w odróżnieniu od Polaków.

p.s.

Rzeczywiście ci młodzi ludzie na tym zdjęciu charakteryzują się urodą semicką. :)))))) A przecież jakoby w holokauście Niemcy gdy trwała II WW wymordowali prawie 100 % europejskich żydów?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2022   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑