słowa kluczowe: Narutowicz, Niewiadomski, Polska, biale plamy, historia, sumienie narodu..
Linki, cytaty, nowiny2013.02.02 19:45

Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu

(poleca )
 

 

Przeslanie Niewiadomskiego nadal aktualne we wspolczesnej Polsce!

 


 

"To, na co patrzą oczy nasze, nie jest jeszcze Polską. Nie o takiej śniły wielkie serca poetów naszych, nie za taką cierpiały, walczyły i ginęły pokolenia. (…) To Jest dopiero Polska Piłsudskiego, Judeo-Polska. Naród polski do władzy w niej jeszcze nie doszedł. Polskę prawdziwą trzeba dopiero zdobyć i zbudować. W walce o nią niech się hartuje dusza pokoleń. Od udziału w tej walce nie zwalnia nikogo, ani wiek, ani stanowisko społeczne, ani przynależność lub nie przynależność do partii. "

W dniu 31 stycznia 1923 r. od kul plutonu egzekucyjnego zginął Eligiusz Niewiadomski – artysta, krytyk sztuki, działacz konspiracyjny, ochotnik w wojnie o niepodległość. Do historii przeszedł jako ten, który zastrzelił pierwszego prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. „Czarną legendę”, którą obóz piłsudczykowski zaczął tworzyć wokół jego osoby od pierwszych dni po zamachu stanu w 1926 r., z uporem i konsekwencją rozbudowywała później historiografia komunistyczna

Niewiadomski nie uważał się za pospolitego mordercę, raczej za bohatera narodowego. Ostatnie dni życia, które spędził w więzieniu wypełnił rozmyślaniem i pisaniem. Wtedy powstało jego przesłanie Do wszystkich Polaków:

„Nie chcę aby wyrok na mnie wykonany, stał się powodem zemsty krwi. Był on zgodny z prawem i życzeniem moim, był zatem sprawiedliwy, więcej – był potrzebny. Śmierć moja jest koniecznym uzupełnieniem mego czynu. Bez niej był on nie tylko bezpłodny, ale leżałby na nim cień mordu. Śmierć to zatrze, czyn mój zakwitnie dopiero podlany krwią moją. Zakwitnie to znaczy przemówi do Narodu. Głupcy i hipokryci widzą w nim akt szaleństwa albo fanatyzmu. Tak nie jest! Byłoby źle z Polską, gdyby odrobina charakteru wystarczała, aby być uznanym za wariata, a odrobina uczucia wychodzącego, poza normy przeciętne, dawała kwalifikacje na fanatyka. Czyn był straszny, bo musiałem uderzyć w naród. Nie słowem bezsilnym, lecz gromem. Gromem równym tej hańbie, jaką go opanowała spółka cynicznych hultajów i jawnych wrogów Polski. Musiałem uderzyć gromem, aby zbudzić tych co mniemają, że Polska już się ciałem stała, że minął czas wysiłków i ofiar i że broń można już złożyć. Tak nie jest! To, na co patrzą oczy nasze, nie jest jeszcze Polską. Nie o takiej śniły wielkie serca poetów naszych, nie za taką cierpiały, walczyły i ginęły pokolenia. (…) To Jest dopiero Polska Piłsudskiego, Judeo-Polska. Naród polski do władzy w niej jeszcze nie doszedł. Polskę prawdziwą trzeba dopiero zdobyć i zbudować. W walce o nią niech się hartuje dusza pokoleń. Od udziału w tej walce nie zwalnia nikogo, ani wiek, ani stanowisko społeczne, ani przynależność lub nie przynależność do partii. Trzeba ją zacząć od zwycięstwa nad sobą, od pokonania własnej słabości”.

W Sejmie kluby lewicowe w porozumieniu z żydostwem, stojąc na czele jawnych wrogów Polski, postanowiły za wszelką cenę nie dopuścić do prezydentury człowieka niezależnego. Potrzeba im było człowieka chwiejnego, uległego, dającego się powodować. W takim chcieli mieć powolne narzędzie matactw politycznych i gwarancję utrzymania kraju w stanie dotychczasowej anarchii. Udało im się przeprowadzić swojego kandydata głosami żydostwa przeciw większości polskiej. Narutowicz nie zorientował się i wybór przyjął. Przeciwko tym hańbom trzeba było zaprotestować głośno i silnie, bronić majestatu Rzeczypospolitej sponiewieranego przez ciury. Czy miałem do tego prawo? Miałem prawo i obowiązek. Miałem takie prawo jak każdy obywatel, dla którego Ojczyzna nie jest czemś, o czem się dowiaduje z gazet” – to są słowa samego Niewiadomskiego, zapisane w stenogramie z procesu przed warszawskim Sądem Okręgowym.

Calosc za  http://www.patriota.pl/index.php/dzieje-narodowe/biae-plamy/553-niewiadomski

Umieram dla Polski, którą Piłsudski zniszczył (Eligiusz Niewiadomski)

Obrazek

http://narodowcy.net/zniszczono-nagrobe ... 012/07/17/ 

 

 
 

 

 

2202 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu 
Piotr Świtecki, 2013.02.02 o 20:10
Kolejny "Prawdziwek", strzelający do innych Polaków by obronić się przed Żydami?

Zakwitnie to znaczy przemówi do Narodu. Głupcy i hipokryci widzą w nim akt szaleństwa albo fanatyzmu.

Nic nie przemawia, nic a nic.

I nie "głupcy i hipokryci", ale nasze kochane postępowe i tolerancyjne lemingi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu 
Toja, 2013.02.02 o 20:20
Witam!
Jaki tam prawdziwek! Inne spojrzenie na osobe Niewiadomskiego a szczegolnie jego wlasne slowa ktore jasno wyjasniaja powod dla ktorego postapil tak a nie inaczej.Muftiemu to od razu las w turbanie.
Serdecznie pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu 
Piotr Świtecki, 2013.02.02 o 20:23
"las w turbanie" :-D Coś jest na rzeczy ;-/ Pozdrowienia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu 
MatiRani, 2013.02.03 o 01:01
Gratuluje Toja, cenny przyczynek do mojej wiedzy o Polsce
uszanowania
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Eligiusz Niewiadomski -Sumienie i Godnosc Narodu 
Hindukusz-Milena, 2013.02.03 o 18:30
Toja,
Dzięki za przypomnienie postaci Eligiusza Niewiadomskiego. Należy go postrzegać jako postać tragiczną a jego czyn oceniać pod kątem ówczesnej rzeczywistości politycznej i kierunku w jakim podążała polityka w Polsce.
W każdym razie to co zrobił Niewiadomski nie było aktem nienawiści i fanatyzmu jak chcą nam wmówić wiodące media. To, że w swej ocenie postaci Niewiadomskiego nie różnią się od komunistów rządzących w Polsce od 1944 do 1989 jakoś uchodzi uwagi niektórych.
Oczywiście Narutowicz też jest postacią tragiczną i zasługuje na odrębny wpis.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑