słowa kluczowe: Izrael, Konstytucja, Trybunał Konstytucyjny, halal, kosher, koszerność, mięso, prawa zwierząt, prawo, ubój, ubój rytualny, zwierzęta, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2012.11.29 19:23 19:25

"Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału

(poleca )

Polska dostarcza 1/5 koszernego mięsa do Izraela i Francji

 
"Jewish Cronicle" alarmuje, że zakaz uboju rytualnego w Polsce może zagrozić dostawom mięsa koszernego i mięsa halal do szeregu państw.
 
"Jewish Cronicle" - jedno z najstarszych i najbardziej szanowanych pism żydowskich wydawane na Wyspach Brytyjskich alarmuje, że zakaz uboju rytualnego w Polsce może zagrozić dostawom mięsa koszernego i mięsa halal do szeregu państw. Polska jest jednym z największych dostawców takiego mięsa spożywanego przez wyznawców judaizmu i islamu w Europie, Izraelu oraz Turcji.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepis rozporządzenia ministra rolnictwa, który pozwala na rytualne zabijanie zwierząt, jest sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to - z konstytucją. Zakwestionowany przepis straci moc prawną z końcem 2012.

Decyzja Trybunału nad Wisłą odbiła się szerokim echem w całej Europie. W czwartek "Jewish Cronicle" donosi o tym, że rynek koszernego jedzenia na Wyspach Brytyjskich, ale i na całym kontynencie "dostał poważny cios".

"Polska to jeden z liderów w dostawach koszernego mięsa. Z niej pochodzi jedna piąta mięsa zjadanego we Francji i Izraelu" - pisze "JC".

Gazeta cytuje Henry'ego Grunwalda, przewodniczącego brytyjskiego stowarzyszenia "Szechita" dbającego m.in. o czystość mięsa pozyskiwanego z rytualnego uboju, który stwierdził, że "ta decyzja to zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Dodał przy tym, że "siedemnaście ubojni w Polsce" zostało bezpośrednio uderzonych decyzją Trybunału.

Redakcja "Jewish Cronicle" wyrok, który nadszedł z Polski, traktuje jako "kolejny w ostatnim czasie atak na praktyki wyznawane przez Żydów, po toczącej się w Niemczech batalii dotyczącej rytualnego obrzezania". "Ubój jest też zagrożony w kolejnych krajach, np. w Holandii i może się okazać, że wyrok ogłoszony w Polsce stanie się drogowskazem dla innych krajów, które mierzą się z pozwami obrońców praw zwierząt" - dodaje gazeta.

Na wyrok TK zareagował też przewodniczący Europejskiej Rady Zydów, rabin Menachem Margolin, pisząc list do prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Stwierdził w nim, że "decyzja Trybunału będzie miała dewastujący wpływ na żydowską społeczność i wolność religii" i że "decyzja wywołała natychmiastową reakcję pośród Żydów na całym świecie".

Źródło: +www.tvn24.pl

No, i czy to nie jest zoologiczny antysemityzm?! (MT) 

2916 odsłon średnio 4,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: "Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału 
Adam39, 2012.11.29 o 20:17
Nu, to właśnie jest zoologiczny antysemityzm wyssany z mlekiem matki, nie wspominając już o polskich obozach koncentracyjnych czy polskich faszystach mordujących i palących z upodobaniem żydów.
Giewałt, a teraz jeszcze Trybunał Konstytucyjny chce ich zagłodzić.
Ciekaw jestem co będzie po 2012 roku. Jak długo będzie obowiązywał zakaz. A może należałoby zmienić specjalnie artykuł konstytucji, aby zadowolić naszych największych przyjaciół?
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału   
Lona, 2012.11.29 o 20:49
" Dokładnie określony sposób zabi­cia zwierzęcia wymaga specjalnych umiejętności. Powstał zatem zawód szocheta, który na potrzeby lokalnej społeczności trudnił się ubojem rytualnym, zgodnym z zasadami religii. Tę odpowiedzialną pracę mógł wykonywać tylko zdolny i do­świadczony mężczyzna, nie żyjący w grzechu i stosujący się do przykazań bożych."

Aby mięso takiego zwierzaka było koszerne musi ubój byc dokonany przez takiego właśnie szocheta. W Polsce mamy łącznie 26 takich ubojni. ciekawe ilu takich szochetów jest tam zatrudnionych.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału 
Piotr Świtecki, 2012.11.29 o 21:30
O, proszę. Bardzo ciekawa kwestia!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału   
Lona, 2012.11.29 o 21:56
Właściwie chcąc aby te mięso do końca spełniało warunki bycia koszernym w zakładzie powinni pracować tylko Żydzi, bo nawet naczyń, narzędzi itp nie może dotykać nikt kto nie jest Żydem.

Całą grande z tym ubojem zaczęła chyba GW, dla mnie to wygląda na walkę Żydów z Żydami o lepsza cenę ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału 
Piotr Świtecki, 2012.11.29 o 22:47
"Żydzi są pluralistyczni" (doc. Kossecki)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑