słowa kluczowe: Polacy, Polska, charakter, charakter narodowy, charakter narodowy Polaków, cybernetyka, notatki na marginesie.
Idee2012.09.27 00:42 01:13

Charakter a charakter narodowy

 

Notatki na marginesie

 
Pochodzący sprzed dekady, krótki artykuł psychocybernetyka Marka A. Jędreckiego przez odwołania do ówczesnego kontekstu politycznego i medialnego trąci nieco myszką. Ale wart jest kilku minut lektury.
 
Autor, doktorant Mariana Mazura, w swojej charakterystyce oparł się na podziale charakterów w formie macierzy egzo/endo - dynamiczny/statyczny.

Do przeczytania tu: +autonom.edu.pl

I teraz: nie rozumiem, dlaczego Autor deklaruje i wyprowadza charakter narodowy jedynie jako średnią/wypadkową charakterów indywidualnych?

Gdyby Autor zakładał brak więzi, nie mógłby odnosić się ani do organizacji (państwo, media), ani ciał politycznych. W ogóle artykuł by nie powstał bez uznania kategorii "naród" za byt, albo przynajmniej za mający wartość poznawczą abstrakt! W wypadku rozdzielnych monad trudno o narodowy charakter...

Relacja społeczeństwo-jednostki istnieje i jest relacją zwrotną. Nie sposób nie zauważyć, że całość (społeczeństwo, naród) jest czymś więcej, niż tworzące go części. Czymś nie tylko złożonym, ale obdarzonym nowymi jakościami.
Czy rzeczywiście ta złożoność nie ma wpływu na "charakter narodowy"?

A skoro już wdepnęliśmy w kręgi cybernetyczne, pytanie dodatkowe: czyżby nie istniały sposoby sterowania, pozwalające ukierunkować i zoptymalizować działanie takiego organizmu w sposób do pewnego stopnia niezależny od mediany charakterów jednostek?

A że kontaktu do Autora nie znalazłem - niniejsza notka. 
 
Marek A. Jędrecki: Charakter narodowy Polaków +autonom.edu.pl 

3249 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Charakter a charakter narodowy 
MatiRani, 2012.09.27 o 03:29
<<<czyżby nie istniały sposoby sterowania, pozwalające ukierunkować i zoptymalizować działanie takiego organizmu w sposób do pewnego stopnia niezależny od mediany charakterów jednostek?>>>

NO PRZECA SAMI WIDZICIE ZE ISTNIEJA!!!
A co , qoor.a zrobli z potomkami Drzymaly?? Naród slimaków bezwolnych.
( jesli sie udalo z potomkami cowboys czy Wallace'a to z kazdym sie uda )
Glosuja na Busha jr'a ( kretyn i narkoman ), Kwasniewskiego ( zyd , debil i pijak ), Bula ( debil i prymityw ), Baracka ( czarny, kretyn i pólglówek )...
A przeciez charakter sie nie zmienia, a nasz polski jest piekny, niezalezny, twórczy, adaptujacy sie, wyobrazni pelny, expresyjny, extrawertyczny, bojowy....

Co do artykulu Jedreckiego, pisze: < i o tym, że rządzą krajem potomkowie zesłanych tam z Anglii przestępców - >>
KOLEJNY PO KOSSECKIM IGNORANT W HISTORII!!! USrAelem rzadza potomkowie z Mayflower. Arystokracja wladzy. DuPont, Perkins, Adams, Grant, Roosvelt, Bush, etc...+www.mayflowerhistory.com

To juz jest za duzo... trudno wytrzymac... ok, JA jestem ignorantem... niczym, zerem, bzdura... ale JA NIE JESTEM PROFESOREM! Zwyklym zjadaczem chleba z odrobina ciekawosci Swiata.

Nie wiem co myslec? Ignorancja? Trollizm-sajanizm? Sabotaz propagandowy?

Help! Pomózcie zrozumiec. Prosze! :-)))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
MatiRani, 2012.09.27 o 03:31
President Richard Nixon, President Gerald Ford, and Winston Churchill are all descended from brothers of Mayflower passenger John Howland.***
*** sa oni potomkami pasazera statku Mayflower, Johna Howland'a
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 09:20
W porządku, to kolejny spory znak zapytania.

Co do doc. Kosseckiego, póki co zakładam, że uczy o czymś (mechanizmach, prawidłowościach) z oddzielnego "porządku", niż Żydzi czy nieżydzi. Na zasadzie podobnej, jak mówiąc o teorii względności mówimy o teorii względności, a nie zaraz o pochodzeniu Einsteina.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
MatiRani, 2012.09.27 o 18:14
Kosseckiego, OCZYWISCIE, czytam z wypiekami i emocjami, bo porusza swietnie niesamowicie wazne do zrozumienia zycia tematy.
Ale... tak jak u Chomskiego denerwuje wybielanie oraz idealizowanie ZSRR, tak i u K. zgrzytaja pod neuronami jego opinie o historii i swiecie.

Wydaje mi sie ze Chomsky nie jest tu specjalnie popularny, wiec moze zanim mnie ktos skrytykuje za postawieni go obok Kosseckiego, to niech ten potencjalny krytyk zapyta sie ,czy opinie o Chomskim ma wlasna, po przeczytaniu jego ksiazek, czy tylko sie opiera na epitetach propagandowych jak te u Marka Zarebskiego.

Napisze o Chomsky'm... ma duzo obserwacji wartosciowych.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 19:59
Chomsky ma bardzo ciekawe spostrzeżenia i, co najważniejsze, szczodrze się nimi dzieli. Tylko kiedy to wszystko czytać...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
MatiRani, 2012.09.27 o 23:59
O! Jakze sie ciesze ze mi sie nie oberwalo za wspominanie o Chomskim...
Napisze moze wkrótce o jego analizie wojny domowej w Hiszpanii... spodoba sie, mam nadzieje, KJW, bo sa tam obserwacje o oddolnej, spontanicznej organizacji spoleczenstwa, podobnej do tego co moznaby sobie wyobrazic jako ewolucje ludzkosci od sreniowiecza wzwyz, ale bez katastroficznego wplywy banKsterów ani tworzenia rzadów centralnych wciskajacych sie na sile do naszego zycia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 09:23
No ale jeśli już, to wykorzystywane są wady tego nieszczęsnego charakteru narodowego (np. Kaczyński-Isaura, Bo Przecież Zabili Mu Brata).
Natomiast ciekawe, czy da się skompensować lub zminimalizować przeszkadzające nam w rozwoju cechy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Leszek, 2012.09.27 o 10:53
Nie zgodziłbym się, że nie próbowano tu podawać definicji polskości innych niż KJW. Dyskusja się toczy. KJW pewnie ma rację na poziomie życzeniowo-idealistycznym. O charakterze narodowym wypowiadali się też i obcy, np. w projekcie RAND.

Moje podsumowanie tematu jest krótkie:
1. Polskość to rodzaj tożsamości określony przez wychowanie w otoczeniu elastycznego i pełnego zdrobnień języka, świadczącego o kreatywności i wrażliwości, i/lub wartości cywilizacyjnych związanych z poszanowaniem wolności i/lub walką o nią oraz wrażliwością na drugiego człowieka, co związane jest zarówno z wiarą chrześcijańską, wyrastającymi z niej ideologiami wolnościowymi, ale także z tradycji kultur euroazjatyckich, które dzielimy z ludami indoaryjskimi, pośród których narodziła się koncepcja Dobrego Boga i np. życia w zgodzie z naturą i jej cyklami (haplogrupa R.1.a.1 powstała z udomowienia konia)
2. w tym ujęciu polskość nie jest rasowa, nawet jeśli narodziła się w łonie pewnej rasowo uwarunkowanej kultury. Jest uniwersalna tak jak chrześcijaństwo.
3. obce więc dla tej kultury są polityczny totalitaryzmy, religijne wybraństwo i gospodarczy kapitalizm, rozumiane jako niewola w miejsce wolności, partykularyzm w miejsce uniwersalizmu, konkurencja w miejsce współpracy i egoizm zamiast wspólnoty.
4. Polskość zawsze była związana z naturą. Polak jest sobą na własnym gospodarstwie, w gronie przyjaciół, przy ognisku i współnych śpiewach. Życie miejskie wprowadza w tą tożsamość dysonans i odrywa od rzeczywistości i sprzeczne jest z wrodzoną wrażliwością i potrzebą swobody/kontaktu z naturą. Miasta polskie powinny być rozległe i składać się z dzielnic domów jednorodzinnych (najlepiej budowanych sposobem gospodarskim w małych wspólnotach i byc może z surowców ekologicznych).
5. Polskość jednak łączy się z tradycją mniej chwalebną. Wolność prowadzi do indywidualizmu a ten, nieokiełznany i w połączeniu z obłędną ideologią (GW czy kapitalizm) daje egoizm, pazerność i działanie przeciw wspólnocie. W związku z tym Polacy raczej nie tworzą potężnych państw i są raczej marnmym narodem, a w warunkach niekorzystnych masowo ulegają korupcji, lenistwu i prostytucji osobowości. Z drugiej strony, źle rozumiana wspólnotowość, podszyta lenistwem, daje mafijność i rozmaite 'familje'
6. Instytucje polskie powinny opierać się na jak największej demokracji w samorządzie lokalnym, i udziale liderów społeczności lokalnych, środowiskowych, zawodowych i intelektualnych w elicie (Organizacja Polityczna Narodu, odniesienie endeckie nieprzypadkowe) która wyłania przywódcę i jest mu bezwzględnie lojalna, gdy ten wykonuje jej postawione wcześniej zadania, w których realizację ta elita się włącza. Więc musi być silna centralna władza wykonawcza i demokratyczny samorząd.
7. Polskość to także tradycja walki i odwagi w obronie ogólnoludzkich wartości. Kolebka polskości, czyli ziemie między Rosją a Niemcami, do których pretensje zgłaszają Żydzi kierujący USA, może istnieć tylko jako naród zorganizowany i zdolny do obrony. Dlatego każdy Polak musi mieć prawo posiadania broni i musi ćwiczyć się od małego w obronie terytorialnej, a obowiązująca ideologia nie powinna go do tego zniechęcać, robiąc z milionów ludzi stado miękkich ciotek. Jeśli jest jakiś metafizyczny sens istnienia na tym świecie tio na pewno nie jest nim potulne umycie się i udanie do rzeźni.

amen
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 10:58
"Projekt RAND" - czy można prosić o jakiś link?

Punkty 5-7: pole do pracy (może i cybernetyką? czemu nie)
Krzysztof w Cywiilzacji Polskiej proponuje dla skompensowania tych achillesowych pięt skupienie się na wspólnych wartościach i celu: miłość/rozwój i intronizacja Chrystusa.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Leszek, 2012.09.27 o 12:59
pisał coś o tym niejaki Kurti w t. 12 /1996 pisma Anthropology Today: "Homecoming. Affairs of anthropologists in and of Eastern Europe," s.12. Podaję za noktką bibliograficzną za M. Brocki Antropologia Semiotyczna w Polsce "...skonstruowanym przez grupę amerykańskich badaczy opisów charakterów narodowych społeczności <bloku wschodniego> (tzw. projekt badawczy RAND)". Nie czytałem ale myślę że chodzi nie o tzw. projesk badawczy rand tylko projekt badawczy tzw. RAND (czyli instytucji badawczej)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 13:19
Nie jestem w stanie tego znaleźć. Nie wiem czy warto szukać? Mam i tak nadmiar nieprzetworzonej informacji :(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
[...]   
A.B.C., 2012.10.13 o 18:57
[komentarz usunięty na żądanie Autora/Autorki]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Charakter a charakter narodowy 
Piotr Świtecki, 2012.09.27 o 16:27
Dzięki, gratuluję sukcesu w tropieniu informacji! Ale od razu widzę z przykrością, że ta lektura daleko przekracza pojemność mojego turbana - o wolnym czasie nie wspominając :(( Nie dam rady, radę dałbym najwyżej prostym przybliżeniom. Cóż - od tego między innymi są autorytety - powinny być elity - żeby maluczkim uprzystępniać...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑