słowa kluczowe: TV Trwam, demonstracja, marsz, marsz w obronie wolnych mediów.
Informacje redakcyjne2012.09.19 09:49 09.20 09:53

Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO!

 
 
Na 29 września br w Warszawie został zwołany Wielki Marsz w Obronie Wolnych Mediów, w tym wsparcia dla walki telewizji Trwam o naziemną koncesję cyfrową.
 

Mieczysław Ryba

Jan Pietrzak

Halina Łabonarska

Jarosław Kaczyński

Antoni Macierewicz

Anita Gargas

prof. Marek Dyżewski

Wojciech Reszczyński

Obudź się, Polsko !

Gdy serce pęka, Polsko, już nie śpij !
Obudź rycerzy dawnej Twej chwały !
Otwórz szeroko oczy zamknięte!
Zobacz swe dzieci, co Cię sprzedały.

Nie pozwól, Polsko, gdy serce pęka,
By nadal Tobą zdrajcy władali,
Chciałbym byś była wolna i wielka,
Do ucha dziś Ci truciznę wlali.

Zmierzch już zapada. Lud jest gotowy.
Daj sygnał Polsko i się nie lękaj,
Obudź się wreszcie, jesteśmy z Tobą!
Powstańmy z kolan, bo serce pęka !!!

Autor: Jastrzębiec, Warszawa. 10.05.2012

prof. Józef Szaniawski 
[29.08.2012]

Obudź się Polsko!

Dokładnie za miesiąc, 29 września 2012 r., ma się odbyć w Warszawie drugi ogólnopolski marsz w obronie wolnych mediów, ale zarazem przeciwko tym, którzy źle, nieudolnie i nieuczciwie rządzą państwem. Od początków naszej cywilizacji ludzie, tworzyli państwo. W celu obrony człowieka, jego dobra. Gdy państwo odrywa się od obywateli i zapomina, kto i po co je stworzył, znika motyw uzasadniający jego istnienie. Takie państwo ulega rozkładowi i upada. Dla takiego państwa istnieje tylko jedna droga ratunku – dyktatura. Takie państwo to dla obywateli wróg.

Co robić, gdy państwo krzywdzi? Gdy państwo nie pamięta, po co powstało, obywatele wychodzą na ulice. „Tuskobus”, którym krążył rok temu po całej Polsce premier i jego ekipa, stał się symbolem wyborczego oszustwa. Ostatnie protesty pokazują, że Polacy są mądrzejsi, niżby niektórzy chcieli i oczekiwali. W Polsce powoli kończy się trwająca już zbyt długo epoka, kiedy rządzący III RP działali w myśl zasady „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Oczekiwania obywateli są dzisiaj dużo wyższe niż przysłowiowa kromka chleba z masłem, kiełbasa wyborcza, a nawet benzyna do samochodu. Ludzie nie chcą, by rządy nad nimi sprawowali politycy głupi, nieodpowiedzialni, fałszywi do szpiku kości, a nade wszystko nieudolni – wystarczająco sprytni, by zdobyć władzę, ale żałośnie nieskuteczni w jej sprawowaniu. Sprawa Telewizji Trwam już dawno wykroczyła poza granice zwykłego sporu administracyjnego, których pełno w Polsce, tak jak w każdym źle rządzonym państwie. Milionowe protesty jak Polska długa i szeroka pokazują, że w tle dyskryminacji katolickiej telewizji jest pytanie – czyja Polska i jaka Polska? Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. I niewątpliwie tę burzę wywołała decyzja KRRiT oraz jej betonowe stanowisko w sprawie Telewizji Trwam. Protesty przeciw decyzji KRRiT mają coraz bardziej charakter obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko państwu Platformy Obywatelskiej. To państwo, rządzone od pięciu lat przez PO, nawet jeżeli nie jest jeszcze totalitarne, to z pewnością jest represyjne i nieżyczliwe wobec własnych obywateli. To państwo dzieli ludzi na swoich i na obywateli drugiej kategorii, których liczba rośnie. W realiach XXI wieku toczy się w Polsce walka o wolność słowa i pluralizm, o równość wobec prawa, walka z dyskryminacją. Doświadczenie historyczne uczy, że wolności słowa i wolności w ogóle rządzący nigdy nie dają społeczeństwu dobrowolnie. Wolność należy wywalczyć. Nie da się oddzielić wolności słowa od wolności państwa, wolności narodu, wolności społeczeństwa, praw człowieka, pluralizmu, wolności sumienia. Te wolności są ze sobą integralnie powiązane, a jeżeli brakuje chociaż jednej z nich, to nie ma wolności w ogóle. A wtedy nie istnieje demokratyczne państwo. Takie fundamentalne zasady legły u podstaw utworzenia Stanów Zjednoczonych 4 lipca 1776 roku. To właśnie w USA po raz pierwszy w historii uznano, że media są władzą – obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Co więcej, jeden z ojców założycieli USA, a zarazem prezydent Ameryki Tomasz Jefferson, wprost twierdził, że media, wówczas prasa, są pierwszą władzą w demokratycznym państwie, bowiem najważniejszą wolnością jest wolność słowa: „Gdybym musiał zdecydować, czy lepiej, byśmy mieli rząd, a nie mieli prasy, czy mieli prasę, a rządu nie mieli – bez wahania wybrałbym drugie rozwiązanie”.
Nie ulega wątpliwości, że sprawa Telewizji Trwam zintegrowała miliony Polaków. W dodatku jest to ta część społeczeństwa, którą można określić jako świadomą, aktywną i zatroskaną o Polskę, o wolność, wolność słowa, demokrację i o najważniejsze wartości, a nie tylko o prywatę i urządzanie się na co dzień. Gołym okiem widać, że od upadku komuny, od upadku totalitarnego państwa PRL – nie było w Polsce takich protestów. To z pewnością są największe manifestacje XXI wieku w Rzeczypospolitej, a ich absolutnie ideowy charakter powinien być dla tych, którzy źle rządzą Polską, już nie dzwonkiem alarmowym, ale dzwonem na trwogę.

naszdziennik.pl/wp/8434,obude-sie-polsko.html

 
 
Źródło: +hej-kto-polak.pl 

4558 odsłon średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Jacek, 2012.09.19 o 16:50
"Zatroskani o demokrację" idziemy na marsz.
Też tam będę. Ale to nie jest wszystko takie przeźroczyste, transparentne.
Idzie pan Jarek, idzie pan Antoni. Idą inni.
Mają swoje życiorysy, my je znamy.
Sprawa jest conajmniej dyskusyjna.
W końcu efekty się liczą. Jakie będą? Zobaczymy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.20 o 09:53
W tym przypadku trzeba chyba podejść na zasadzie "kto nie jest (ewidentnie, bezczelnie) przeciwko nam, jest z nami".

Powtarzam sobie, że to PiS dołącza do Marszu, a nie Marsz do PiSu :)

Do zobaczenia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Paweł Tonderski, 2012.09.20 o 10:23
Niestety, ale dzięki temu marszowi skorzysta tylko i wyłącznie PiS. Potem propagandziści pisowscy będą pisali, że tylu Polaków ich partię wspiera, a przecież idąc w tym marszu wielu ludzi wcale nie czyni tego, dlatego bo wspiera PiS. Czyni to zupełnie z innych powodów. Niestety, chcąc nie chcąc, ci wszyscy ludzie będą wykorzystani politycznie przez PiS, ale ja też chyba wezmę udział w tym marszu, znając konsekwencje swojego postępowania. To tak jak uczestnictwo w powstaniu w Warszawie, kolejna matnia bez wyjścia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Jacek, 2012.09.20 o 15:03
W tym przypadku pasuje jak ulał określenie "zbijanie kapitału polityczngo"
Im większa publika, tym większy kapitał. Albo więcej wyprowadzonych w pole.
Nie obejdzie się z pewnością bez przemówienia.
Będą piękne słówka, przyklaśniemy i będzie ok.
Podobnie było na jednej z rocznic RM w Częstochowie.
Na końcu palnął mowę Jarek.
Nie wykluczone,że głos zabiorą inni stachanowcy, dysydenci i bojownicy o demokrację.
I przy okazji będzie można obejrzeć ludzi zakutych w żółwich skorupach , ubranych na czarno (kolor preferowany przez...)i uzbrojonych po zęby w najnowszy sprzęt dla ...naszej obrony.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.20 o 15:29
Tak było z tymi przemówieniami wiosną w Warszawie.
Mówił Kaczyński, mówił Ziobro, publiczność klaskała i niemalże ruszyła w tany.
Oni, ci wszyscy nadzorcy, są kuci na cztery kopyta - inni by nie przetrwali.
Nie zazdroszczę położenia Ojcu Dyrektorowi. Jest w naprawdę trudnej sytuacji. On - i my też.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Hindukusz-Milena, 2012.09.20 o 16:27
Paweł Tonderski
No niezupełnie z tym zbijaniem kapitału przez PiS. Oczywiście oni będą tak to przedstawiać, ale raczej nie są naiwni i zdają sobie sprawę z tego, że będą tam także prawicowcy, którzy na PiS nie głosują.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Paweł Tonderski, 2012.09.20 o 19:33
Oby miała pani rację, ja jednak widząc to, kto organizuje ten marsz jestem pełen obaw. :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Zenon Jaszczuk, 2012.09.20 o 21:30
Paweł.
Oni - my ich olewamy ciepłym moczem. My idziemy po Polskę, po naszą Ojczyznę. A że oni to przedstawią jak piszesz to bezdyskusyna prawda. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.21 o 09:54
Ale też trzeba pomyśleć jaka ta Polska ma być.
Kto i na jakich zasadach ma nią kierować.
Chcesz powtórki 89?

To o tym mamy tu dyskutować, rozważać. To nie są sprawy decyzji, ale przygotowań.
Jest mój tekst o sądownictwie. I okazuje się, że niepotrzebny. O ekonomii - ile było komentarzy?
A jak rozwiązać sprawę ubezpieczeń i opieki?

A PiS - twierdzi, że wie. Macierewicz - jest notka na nE o jego spotkaniu w Konstancinie - tylko USA i mamy je wspierać.
Wszystko inne to pomiot szatana.

Jeśli nie przedstawiona zostanie pełna opcja odrębności - to oni przejmą władzę. I będzie albo PO (w wersji UniaWolności), albo PiS (w wersji Unia Demokratyczna).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.21 o 10:25
Krzysztof.

Mnie Twoje ostatnie wypowiedzi i włączanie się w doraźne aktywności nie zgadzają się z tym, co mówiłeś/pisałeś wcześniej w CP - że najpierw musi być fundament, określenie i przylgnięcie do wartości, bo bez tego aktywizm i tworzenie struktur jest skazane jest nie tylko na niepowodzenie, ale wręcz na przejęcie.

Tymczasem ludzie mają w głowach sieczkę. Relacje i związki społeczne są w rozpadzie. Trzeba od tego zacząć.

"Trzeba pomyśleć jaka ta Polska ma być" - zgoda. Ale detale sądownictwa, ekonomii, ubezpieczeń i opieki społecznej to są w tej chwili gruszki na wierzbie. To szczegóły implementacyjne, które może i by był sens rozważać, ale dopiero wtedy, gdy będziemy mieli ustalony grunt, fundament, wspólnotę, ludzi i organizację. Bez tego takie rozważania to bujanie w obłokach.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.21 o 18:39
Piotrze
Krytykujesz cały czas ideę CP - na zasadzie przekonania, że należy wykazywać słabe punkty, aby nie było zaskoczeń.
problem w tym, że po prawie dwóch latach wypadałoby smodzielnie zacząć myśleć w duchu CP, a nie szukać nowych form ataku.

Tu.No skoro brak ustalenia podstaw to i taki marsz jest bez sensu.
Należy siedzieć cicho i myśleć co by tu jeszcze i komu (w myślach) przyłożyć.

Zdecyduj wreszcie, czy akceptujesz CP, czy tworzysz własna ideę?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.21 o 20:00
Nie interesują mnie idee - interesuje mnie to, co rzeczywiście jest.

Tak naprawdę to przede wszystkim obawiam się, czy nie marnujesz swojej energii na jakieś w sumie poboczne działania, zabieranie głosu w detalicznych kwestiach itd. (To nie jest zarzut.)
Podczas gdy we wszystkim, co się dzieje, dominuje chaos - a idea CP właśnie mogłaby go porządkować!

Co do "samodzielnego myślenia" - to nie takie proste ;)

Sprawa Marszu akurat jest oczywista - chcę, żeby moja mama miała TV Trwam bez dopłat.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.21 o 21:40
Cóż. Nawet gdybym chciał tylko temu się poświęcić - to nie mam żadnych dodatkowych możliwości.
Mało.
Co chwilęjestem rozpraszany jakimiś uwagami, że mam sie tłumaczyć, albo tłumaczyć coś komuś - to, co powinien ze szkoły wynieść.

Ideę uformowałem i podałem do wiadomości publicznej.
To moja rola.
Teraz próbuje wskazać implementacje , czyli w jaki sposób mogą być realizowane w duchu CP różne rozwiązania.
To też jest propagowanie idei.

I cały czas - tego nie wolno, albo tamtego nie należy.
A jednocześnie brak choćby twoich tekstów tematycznych - jedynie krytyka.
Nie wiem o co ci chodzi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.21 o 21:44
To, co pasuje - nie boli. Więc się mniej o tym mówi.
No i jeśli coś domaga się wyjaśnienia - to się pyta/poddaje krytyce.
Łatwiej też powiedzieć, że coś nie gra, niż dostroić.
No i - koniec końców - Ty jesteś ustami Idei, więc się tłumacz! ;)
Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.22 o 07:47
Skoro jestem ustami idei - to może pytania powinny być na poziomie idei, a tu, co i rusz, ktos z magla wpada...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.22 o 08:35
Też mnie to zastanawia; czeka na dokończenie jakoś tam poruszająca to zjawisko notka.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO!   
esperance, 2012.09.22 o 16:27
pytania powinny być na poziomie idei, a tu, co i rusz, ktos z magla wpada...

Zauważ, że gdy brak tych pytań "z magla", cisza aż przygniata. Według mnie publiczność nie rozumie i nie dyskutuje, ewentualnie jej rybka.
A elitarne (czytaj: męskie) pytania też Cię denerwują, gdy są krytyczne. Coś jest nie tak.
Baba z magla esperance, solidarna z Bitsay.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.22 o 17:44
Myślałem, że na te pytania z magla to będziesz mogła odpowiadać zamiast mnie.
Bo mnie się atakuje i za ideę, i za te maglowe wątpliwości. Nie jestem w stanie przestawiać się z ogółu do szczegółu.
Zwłaszcza jak pytania są ewidentnie złośliwe. Bo, że głupie - no cóż. Poziom magla zobowiązuje.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Piotr Świtecki, 2012.09.22 o 18:14
Podobno nie ma głupich pytań... Ale mogą, faktycznie, być nie na temat ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Zenon Jaszczuk, 2012.09.23 o 22:05
Prawdopodobnie przyjadę do Warszawy. Ma mnie zaprosić nowo poznany kolega zainteresowany naszym portalem. Jeśli ktoś chce miodu to proszę pisać. Ja poruszając się własnym samochodem, zawsze ma miód. Będąc gościem kolegi nie ccę niepotrzebnie obciążać nie swojego samochodu. Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wielki Marsz OBUDŹ SIĘ POLSKO! 
Christophoros Scholastikos, 2012.09.24 o 10:09
+ewidentnyoszust.nowyekran.pl

Propaganda. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie mijać się z prawdą. Ciekawy jestem na ile będzie to walka o wolność słowa, a na ile partyjny wiec.

"Obalom" nierząd Tuska? Ciekawe to wszystko.
Widzę negatywny wpływ na listopadowy marsz. Częściowo uda się go przesłonić i rozładować emocje w sposób kontrolowany(?).
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑