słowa kluczowe: Orban, Viktor Orbán, Węgry, antysemityzm, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2012.06.17 20:58 06.18 00:07

"Węgry zalewa nowa fala nienawiści rasowej"

(poleca )
 
Kilka tysięcy mieszkańców Budapesztu protestowało w niedzielę na Placu Bohaterów przeciw "aktom nacjonalizmu i znieważania żydowskiej społeczności na Węgrzech".
 
Kilka tysięcy mieszkańców Budapesztu protestowało w niedzielę na Placu Bohaterów przeciw "aktom nacjonalizmu i znieważania żydowskiej społeczności na Węgrzech". Protest, który usiłowali zakłócić nacjonaliści, zorganizowały inicjatywy obywatelskie.

Manifestanci ostrzegali, że „antysemityzm i rasizm stają się niebezpiecznymi przejawami życia społecznego na Węgrzech”. Europa kończy się tam, gdzie gloryfikuje się polityków odpowiedzialnych za Holokaust – powiedziała Magdolna Marsovszky, członek Węgierskiej Akademii Nauk (MTA).

Na Węgrzech doszło ostatnio do kilku antysemickich wybryków. 5 czerwca nieznany sprawca znieważył Jozsefa Schweitzera, emerytowanego rabina Węgier, rzucając mu w twarz słowa: "Nienawidzę wszystkich Żydów!". Kilka dni wcześniej sprofanowano pomnik szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga, który uratował przed śmiercią 100 tysięcy Żydów.

Węgierski Związek Żydowskich Gmin Wyznaniowych (MAZSIHISZ) uznał wówczas, „że Węgry zalewa nowa fala nienawiści rasowej”, i wezwał węgierskich przywódców do zapobieżenia antysemickim incydentom.

Uczestnicy niedzielnej demonstracji uznali, że „wzrost nastrojów antyżydowskich na Węgrzech wiąże się z próbami rehabilitacji Miklosa Horthyego", regenta Węgier w latach 1920-1944.

W sobotę pomnik Horthyego odsłoniły władze miasteczka Csokako liczącego 1274 obywateli. Jego pomniki postawiono wcześniej w miejscowości Kereki pod Balatonem oraz w Gyomroi pod Budapesztem.

Rządy Horthyego są na Węgrzech przedmiotem sporów historyków i polityków. Do roku 1989 uznawano regenta za „faszyzującego reakcjonistę odpowiedzialnego za udział Węgier w II wojnie światowej po stronie państw Osi”, akcentując, że to on uczynił z Węgier pierwszą prawicową dyktaturę w Europie.

Regent dążył do rewizji pokojowego Traktatu z Trianon z 1920 r., w którym Węgry straciły po I wojnie światowej dwie trzecie terytorium i dwie trzecie ludności. Zagrożony ekspansją komunizmu postanowił zwrócić się o pomoc do Niemiec. Wsparcie Niemców doprowadziło jednak do zaangażowania się Węgrów w późniejszym najeździe na ZSRR.

We wrześniu 1939 roku Horthy odmówił jednak przepuszczenia Wehrmachtu przez terytorium Węgier i udzielił schronienia 150 tysiącom polskich uchodźców. Mimo rasistowskiego ustawodawstwa sprzeciwiał się również nazistowskim planom wywozu węgierskich Żydów.

W 1946 roku wziął udział w Procesie Norymberskim, ale jedynie jako świadek. Nie zarzucono mu popełnienia zbrodni wojennych. Resztę życia spędził na wygnaniu w Portugalii. Prochy Horthyego zostały przeniesione w 1993 r. do mauzoleum w jego rodzinnym mieście Kenderes, ponieważ chciał być pochowany w ojczystej ziemi "po odejściu ostatniego okupanta”.

Węgierska prawica skłania się do uznania zasług reżimu Horthyego. Zdaniem politologów Fidesz stara się również w ten sposób odebrać skrajnie prawicowemu opozycyjnemu Jobbikowi część nacjonalistycznego elektoratu.

Premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla niedzielnego wydania austriackiego dziennika „Die Presse” uznał, że w rehabilitacji kontrowersyjnego przywódcy Węgier nie widzi nic złego.

- Horthy nie był dyktatorem. Przez 70 lat był potępiany przez komunistyczne władze. Inicjatywa budowy pomników i tablic pamiątkowych pochodzi od lokalnych samorządów i rząd powinien respektować ich decyzje. Gdyby chodziło o pomniki Stalina czy Hitlera, to co innego – oświadczył Orban.

mp, pap 
 
Źródło: +www.wprost.pl 

2779 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: "Węgry zalewa nowa fala nienawiści rasowej" 
MatiRani, 2013.03.09 o 22:12
Zydzizm to nie to samo co Judaizm aczkolwiek oba terminy wywodza sie z Kabaly która takze moznaby nazwac zydzizmem we wspólczesnych czasach.
Wandalizm nie koniecznie cechowal Wandala. Zyda nie koniecznie cechuje zydzizm. Wandalizm ma jednoznaczne znaczenie do teraz. Termin zydzizm predzej czy pózniej takze zostanie zdefiniowany.
„My niszczeciele”, wspólczesnie. Maurice Samuel. You Gentiles. 1924
"My Zydzi (Jews), my, niszczyciele, pozostaniemy niszczycielami na zawsze. Nic z tego co zrobicie nie zaspokoi naszych zadan. Bedziemy zawsze niszczyc poniewaz my potrzebujemy swiat dla nas samych, Bozy swiat, którego zbudowanie nie lezy w waszej naturze".

Judaizm nabral forme religii, zydzizm natomiast to sposób postepowania i w pózniejszych czasach postepowania w wierzeniach którym nadano znamiona religii i rózne nazwy.
Judaizm jako religia to nic nowego. Nowa byla forma I tresc w jakiej to rozpowszechniano. Kaplani zydowscy wraz Lewitami stworzyli barwna historie Zydów, lacznie z Biblia.
Biblia która wydano w bezprecedensowej ilosci jest w uzyciu do teraz, jak to Mojzesz, jak to cos dowcipnie nazwano, wyskoczyl nagle z za gorejacego krzaka i powiedzial to co bylo od wieki wieków znane. Byl Jowisz / bóg / dobro / ideal i nawet caly Olimp, i byl Hades.
Jeden i drugi termin, Judaizm jako religia i zydzizm jako forma postepowania podlegaly ewolucji. Dosyc to dluga historia. W tej ewolucji rabini stworzyli w koncu Talmud bardzo dokladnie okreslajacy co, kto i jak lacznie z halacha/halakha (prawo). W tym prawie przewija sie stale wyrok smierc, smierc, smierc róznicowana jedynie stopniem okrucienstwa z jakim ma byc zadana.

Jest faktem, ze chrzescijanizm od samego jego poczatku usilowal zniszczyc zydzizm najokrutniejszymi sposobami zaczynajac od samego Jezusa Chrystusa a nawet wczesniej (Herod). (Istnial juz wtedy „Holywood”). „To nie my to oni” przerwal dopiero na dlugi czas Konstantyn Wielki (III wiek). Religia Chrystusowa/Chrzescijanizm wersus religia zydowska zostalo uwidocznione.
Slowo „nienawisc”, szastanie którym jest teraz tak popularne tez tam ma swoje pochodzenie. Tak dlugo jak bedzie istnial zydzizm tak dlugo bedzie istniala nienawisc do wszystkiego co nie zydowskie a szczególnie do Chrzescijanstwa, Stolicy Apostolskiej i wszystkiego co jest zwiazane z imieniem Jezusa Chrystusa.
W Judaizmie jest tylko my i wszystko inne czyli goje jak wszystkich innych nazywaja, czyli sluga, niewolnik, bydlo robocze jedynie z wygladu podobne do nas. Czasem, z obawy przed wlasciwa reakcja na taka nazwe i traktowanie nazywaja gojów - Gentiles (w j. angielskim). Zydów widzacych zlo w zydzizmie nazywaja (samonienawidzacy sie), np. Alfred Lilienthal, Israel Shahak, Evin Black. Jest ich wiecej niz rabini spodziewaja sie i nienawidza ich za to, ze nie nienawidza goi.

Caly tak zwany przez Zydów Holokaust to pozbywanie sie najbiedniejszych Zydów którzy nie nienawidzili wszystkich innych w sposób ostentacyjny i nie chcieli albo nie mogli jechac do Palestyny.
Transfer Agreement, 1933 (wspóldzialanie Hitlera z Zydami) zbudowalo Panstwo Izrael.
Mordowanie Zydów przez Niemców z pomoca samych Zydów to dopiero lata 1942 do 5. Wczesniej, od 1933 to swiatowy bojkot Niemców przez Zydów na wyjatkowo ogromna skale. W 1933 w samym tylko Madison Squer Garden, Nowy Jork, zebral okolo 1 milion protestujacych przeciwko Niemcom Zydów. To byl tylko Nowy Jork a protesty Zydów z nawolywaniem do bojkotu Niemiec mialy miejsce na calym swiecie takze w wyjatkowych jak na owe czasy ilosciach. Daje to obraz faktycznej ilosci Zydów wsród „wszystkich innych” i ich solidarnosci.
Edwin Black. Transfer Agreemient. +www.youtube.com (Audio wizualne w j. angielskim.)

Judejczyk, judaizm, hebraizm, mozaizm, Izraelczyk, Zyd, Jew, jewish, jewishness, lewici (bardzo stare) sabbataizm (bardzo nowe) i masa innych terminów. W sumie setki nazw o neutralnym zabarwieniu uczuciowym.
Powiedzenie zydowski zydzizm moze brzmiec absurdalnie ale zwazmy, ze zydzizm z zabarwieniem uczuciowym moze cechowac takze nie Zydów i czasem cechuje.
Pod okiem Sanhedrynu w Konstantynopolu wyróznila sie postac Majmonidesa (XII wiek, Rabbi Mosze ban Majmon albo akronim ­ Rambam ) majaca wplyw w zachodniej Europie, krajach arabskich i wsród muzulmanów.
Drugi element majacy wplyw na zydzizm to Inkwizycja. Z jednej strony wstrzymala na jakis czas zydzizm, z drugiej wzmocnila zydzizm na przyszlosc.
Zydzi w zachodniej Europie niechetni przyjmowania chrzescijanstwa zwrócili sie o rade do naczelnego rabina Konstantynopola. Rada byla zeby nie wzbraniali sie przyjmowania chrzescijanstwa nie zapominajac o tym kim sa.
Rada, jaka udziela wam Wielki Rabin i Rabini, jest nastepujaca:
1. Jesli, jak mówicie, król Hiszpanii (Ferdynand) zmusza was abyscie zostali chrzescijanami, to zgódzcie sie na to, skoro nie macie innego wyjscia.
2. Jesli, jak mówicie, wydano rozkaz pozbawienia was wlasnosci, to uczyncie waszych synów kupcami, aby mogli stopniowo pozbawic chrzescijan ich wlasnosci.
3. Jesli, jak mówicie, czynione sa zamachy na wasze zycie, to uczyncie z waszych synów lekarzy i aptekarzy, aby i oni mogli odbierac zycie chrzescijanom.
4. Jesli, jak mówicie, ze oni niszcza wasze synagogi, to uczyncie z waszych synów kanoników i kleryków, aby oni mogli zniszczyc ich koscioly.
5. A jesli chodzi o wiele innych utrapien, o których skarzycie sie, to niech wasi synowie zostana adwokatami i prawnikami, aby stale mieszali sie do spraw panstwa, tak by chrzescijanie ugieli sie pod waszym jarzmem i abyscie mogli panowac nad nimi i zemscic sie na nich.
6. Nie odstepujcie od nakazów, jakie wam dajemy, a przekonacie sie sami, ze tak jak teraz jestescie upokorzeni, tak w przyszlosci osiagniecie wladze.
Nastepny etap ewolucji, o wiele pózniejszy i wiekszy, obejmujacy centralna i wschodnia Europe to zupelnie dobrowolne okreslanie sie Zydów jako chrzescijanie a nawet jako Katolicy, lacznie ze zmiana nazwisk ­ Jakub Frank i Frankisci. Seminaria duchowne torowaly im droge najwyzej.
Kardynalowie decyduja a nawet wybieraja papiezy. Tak wiec jacy kardynalowie i biskupi taki Kosciól co widzimy szczególnie po Soborze Watykanskim II.
Stan obecny i efekty tego zydzizmu sa nader widoczne.
„4. Jesli, jak mówicie, ze oni niszcza wasze synagogi, to uczyncie z waszych synów kanoników i kleryków, aby oni mogli zniszczyc ich koscioly.”
Wyobraznia rabina Konstantynopola byla skromna. Nie wymienil kardynalów którzy wybieraja papiezy.

Arcybiskup Marceli Lefebvre nie chcial miec z tym nic wspólnego I dlatego byl bez mycki.

Wojciech Wlazlinski
9 marzec, 2013
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑