słowa kluczowe: Boni, gminy wyznaniowe, judaizm, Żydzi, żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2012.03.16 20:28 20:29

"Mamy nadzieję na kompromis w kwestii Gmin Wyznaniowych Żydowskich"

(poleca )
 
Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik oświadczył po spotkaniu z ministrem Michałem Bonim, że ma nadzieję na kompromis w sprawie finansowania działalności tych gmin.
 
Kadlcik powiedział, że stronę żydowską cieszy oficjalna deklaracja rządu "dotycząca wycofania się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich". - To bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w połowie drogi do zakończenia procedury odzyskiwania skonfiskowanego bezprawnie majątku - podkreślił.


"Mamy nadzieję na kompromis"

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformował, że przedstawione przez ministra Boniego propozycje będą dyskutowane i poddane dalszym konsultacjom podczas kolejnych spotkań. - Mam nadzieję, że ich efektem będzie wypracowanie kompromisowego modelu finansowania działalności gmin żydowskich - zaznaczył.

- Obawy przedstawicieli wszystkich obecnych dziś na spotkaniu wyznań budzi pomysł otwartego deklarowania wyznania w zeznaniach podatkowych, co w naszym przypadku wydaje się być w sposób szczególny uzasadnione - dodał Kadlcik.

Rząd chce wprowadzić możliwość odpisywania podatku na Kościoły

Boni przedstawił przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. 15 marca rozmawiał o tym z przedstawicielami Kościoła Katolickiego.

Minister poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie tych założeń w ciągu 30 dni.

"Warto przyjrzeć się, jak sytuacja wygląda w innych krajach"

Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że konieczna jest dyskusja nad modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Według resortu warto porównać modele finansowania Kościołów w innych krajach. - Trzeba dyskutować o sprawach kluczowych, ale konieczne jest także, aby zobaczyć, jak likwidacja Funduszu Kościelnego wpłynie na sytuacje dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych - napisano w komunikacie.

Ważne jest uwzględnienie specyfiki mniejszych związków wyznaniowych

Resort podkreśla, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego powołane zostaną mniejsze grupy robocze, które wypracują stanowiska w kluczowych sprawach. Zdaniem Boniego ważną sprawą jest uwzględnienie specyfiki mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.
Boni zapewnił przedstawicieli Kościołów, że rząd zamierza nadal kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej oraz usprawnić jej działanie. Komisja ta zajmuje się sprawami związanymi ze zwrotem majątków.

is, PAP 
 
Na zdjęciu: Michał Boni wita się z przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: +www.wprost.pl 

2577 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: "Mamy nadzieję na kompromis w kwestii Gmin Wyznaniowych Żydowskich" 
Adam39, 2012.03.16 o 23:11
" Obawy przedstawicieli wszystkich obecnych dziś na spotkaniu wyznań budzi pomysł otwartego deklarowania wyznania w zeznaniach podatkowych, co w naszym przypadku wydaje się być w sposób szczególny uzasadnione - dodał Kadlcik." - Ano właśnie, tu cię najbardziej zapewne boli panie Kadlcik. Ciekawe, ileż to też osób musiało by napisać skrzętnie skrywaną prawdę, chcąc oficjalnie wspomagać gminy żydowskie.
A po co goim prawda, jeszcze się doliczą, i pęknie nadmuchane kłamstwo. Nieprawdaż?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Mamy nadzieję na kompromis w kwestii Gmin Wyznaniowych Żydowskich" 
Christophoros Scholastikos, 2012.03.17 o 19:08
Ja jestem dumny ze swojego wyznania ;), panowie Żydzi nie?
Poplątanie z pomieszaniem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Boni: być może mniejsze Kościoły potraktujemy inaczej niż katolików 
Piotr Świtecki, 2012.03.19 o 11:31
+www.wprost.pl
[...] od połowy tygodnia mają rozpocząć się bilateralne spotkania z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi na temat ich potrzeb i wniosków. - Być może rozwiązanie dla związków wyznaniowych i mniejszych Kościołów będzie odrobinę inne - zapowiedział. Zaznaczył, że nie chodzi zwiększenie wysokości odpisu, ale o formę rekompensaty. [...] zdaniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rządowa propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego jest niebezpieczna, bo oznacza dla obywateli m.in. przyznanie się - w deklaracji podatkowej - do przynależności religijnej. Obawy przed ujawnianiem wyznania wyraził też Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑