słowa kluczowe: CP, Cywilizacja Polska, KJW, Polacy, Polska, akcja, antypolonizm, antysemityzm, działanie, nadzieja, organizacja, struktury.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.01.07 21:15 01.08 04:20

Cywilizacja Polska. Nadzieja

 
 
Jedno trzeba przyznać - ktokolwiek dotknie tematu, nie pozostanie obojętny. Idea CP jest tak nośna, że zapoznanie się z nią w naturalny sposób wymusza relację, odniesienie.
 
Proszę o wyrozumiałość dla subiektywizmu reszty tego tekstu i o szczodrość w dzieleniu się swoim zdaniem lub wątpliwościami. Sytuacja polityczna i gospodarcza nabrzmiewa, czasu jest coraz mniej.


Chapeau bas!

Wyartykułowana przez Krzysztofa J. Wojtasa idea Cywilizacji Polskiej (+polacy.eu.org), choć trudna w odbiorze intelektualnym (chyba nie sposób większości z nas nadążyć za erudycją Autora), przemawia na szczęście także na poziomie intuicyjnym.

Przynajmniej do mnie.
W sposób świeży, jasny, oczywisty.

Oprócz podziwu należą się Krzysztofowi wyrazy wdzięczności. Za przeniesienie idei polskości ze sfery niewerbalnej, z formy fragmentarycznych intuicji do obszaru pojęć i relacji, w którym możliwa jest już dyskusja oraz wnioskowanie prowadzące do wskazań praktycznych.


Impresja

Co dla mnie wybija się w cywilizacji polskiej wg K. Wojtasa na czoło?

Wykazanie immanentnej zgodności tego, co polskie, z nauką Chrystusa.

Odcięcie się, obnażenie absurdalności zarzutów "genetycznego antysemityzmu", "nietolerancji", nieprzystosowania Polaków do współczesności i urządzeń zaawansowanej demokracji.

Umocowanie rodziny jako podwalin i wzorca wspólnoty.

A przede wszystkim, wyrażenie wartości indywidualnego istnienia i rozwoju, ograniczonego jedynie miłością jako uniwersalnego źródła, podstawy i postawy polskiej cywilizacji.
Wraz z idącą stąd odpowiedzialnością.

Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Miraż, ożywiony przez pragnienia i tęsknoty wędrowców zmęczonych kolorową pustynią współczesności?
Idea tej klasy może być trudna do dostrzeżenia z poziomu jednostki.
Ale też czasem wydaje się tak oczywista, że aż banalna.


"CP" wersja 2.0

Przygotowywana jest nowa redakcja tekstu "Cywilizacji Polskiej". To bardzo dobrze, ponieważ dotychczasowe ujęcie budziło wątpliwości (hierarchia Praw: Trwania i Miłości; usztywniona, totalna krytyka Kościoła Rzymskokatolickiego). Dla kogoś, kto nie był w stanie samodzielnie w pełni ogarnąć całości zagadnień, naturalna była postawa rezerwy i niepewności. Bo co jest jedynie szczegółem, ornamentem, osobniczą ułomnością perspektywy, która wkradła się do przedstawienia idei? Przecież Autor wobec idei jest narzędziem, kanałem transmisji. A co z budzących wątpliwości kwestii jednak jest istotne? Co jest konieczne, bo bez tego idei zacznie brakować konsekwencji i cała konstrukcja upadnie?

Mam nadzieję, że opracowywana obecnie rewizja tekstu "Cywilizacji Polskiej" pozbawiona będzie tych mankamentów. Że jednoznacznie i w przystępny sposób pokaże, jak polskość jest w nas obecna - jak jest dla każdej Polki i Polaka naturalna, oczywista, pełna życia i blasku.


Do dzieła!

"Cywilizacja Polska" Krzysztofa J. Wojtasa to jedyne pozytywne wskazanie, na jakie się natknąłem.
Bo powszechne jest - zrzędzenie. Na Żydów i demonicznych banksterów. Na agentów. Na brak struktur i niemoc. Obwinianie wszystkich (oprócz siebie) o to, jak jest. I równie groteskowe, co bezcelowe zaklinanie rzeczywistości wskazaniami "jak powinno być".

Oczywiście konieczne jest otwieranie oczu, komunikacja i obieg niezafałszowanej informacji. Bez grożenia, bez straszenia, z przychylnością do ludzi, którzy są skaleczeni oszustwem o którym nawet nie wiedzą - jak to ujął Christophoros Scholastikos.
Ale co jeszcze, na poziomie praktycznym, podpowiada "Cywilizacja Polska"?

Ano to, że każdy już teraz jest sam sobie wodzem i armią. (Przy okazji: czyż Polacy nie są indywidualistami?)
I każdy może podjąć działanie na własną rękę, w ramach swoich możliwości, rozeznania i - pamiętajmy! - biorąc za nie odpowiedzialność.
Nie oglądając się na innych. "Inni" pojawią się w odpowiednim momencie. "Inni" to przecież my.

 
 
(Jako ilustrację wpisu wykorzystano obraz Jana Stanisławskiego "Malwy". Przy okazji, z lżejszej beczki: czy znają/pamiętają Państwo opowiadanie Konrada T. Lewandowskiego "Noteka 2015"? +forum.gexe.pl Bardzo ciekawy pomysł fraktalnej taktyki...) 

3298 odsłon średnio 4,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Cywilizacja Polska. Nadzieja 
Christophoros Scholastikos, 2012.01.08 o 16:45
Tak, to dobra moim zdaniem recenzja.
CP jest ideą daleko idącą. To pozytywny program skupienia się na czymś wartym tego. Proszę pamiętać, że tego się boją wrogowie polskości. Dlaczego nas tak bardzo ciągle zajmują nowymi skandalami i napięciami. Żebyśmy nigdy nie wychodzili z pozytywnymi programami. Mamy tańczyć jak nam zagrają. Przegrywać bitwy na wyznaczonych przez wrogów Polski polach.
Dość. My wyznaczymy miejsce starcia. Proszę bardzo. Idea polskości. Wrogowie zwalczcie ideę! Nieszczere życzenie powodzenia.

Jestem pełen nadziei, na to, że KRK za jakiś czas zajmie merytoryczny stosunek do tej idei. Na razie jednak trzeba ją promować. Pamiętajmy, że każda rozmowa o polskości więcej wnosi niż oglądanie tele-kłam-vizji.

Dziś jestem po takiej rozmowie. Serce rośnie, że ludzie którzy nie czytają blogosfery, ale myślą samodzielnie, dochodzą do podobnych wniosków. Nas jest wielu.
Ukłony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Nadzieja 
Piotr Świtecki, 2012.01.08 o 17:04
Dziękuję za wypowiedź.
Tak jak przypuszczałem, niewiele głosów w dyskusji. Ciężko się czyta tekst "CP" w wersji 1.0, wiele osób po prostu się poddaje.

Na szczęście z tego co widziałem nowa wersja jest... rzeczywiście nowa, lepiej "się czyta". Ostatecznej redakcji nie nie znam, ale atmosfera dla mnie jest jak przed trzecim dzwonkiem w teatrze :-)

Może ktoś zapytać, czemu wrzucam swoje trzy grosze teraz, zamiast poczekać na wersję 2.0? Ano temu, że już dawno chciałem te trzy grosze wrzucić, tylko jakoś nie wychodziło. A po drugie, trzeba zacząć każdy na swoją miarę propagować ideę CP, bo bezwzględnie jest tego warta! Zresztą, mi się zdarzyło w rozmowie, że ta idea okazała się rozmówcy czymś zupełnie oczywistym - tylko nazwę przyniosłem ;-)

Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Nadzieja 
Christophoros Scholastikos, 2012.01.08 o 17:40
No właśnie propagujmy.
Robię to nie czując się jakimś agitatorem partyjnym. Polskość jest wspaniała, pełna wolności. Także promocja polskości jest taka sama. To poprawia humor.

Tekst pierwotny jest trudny. Ciągle przez wiele miesięcy miałem chęć coś dopisać, coś rozważyć, wejść polemikę i z Krzysztofem i z jego adersarzami na nowym ekranie. Proza życia przeszkadza, przeszkadza także to, że nie czytałem dzieł Konecznego.

Trzeba umieć zrobić to wielopłaszczyznowo. Co? Ano zapoznawanie się z CP. Lewel 1 - Bóg moim ojcem Polska moją matką? Lewel 2 - miłuj bliźniego? itd, aż po głębię zestawień i odniesień. Nie może być tak, że aby zrozumieć Cywilizację Polską trzeba najpierw czytać opasłe tomiszcza Konecznego. Trzeba promować choćby samą definicję CP.

Język Krzysztofa w wersji 1.0. jest trudny. Nie czynię z tego zarzutu, po prostu są to często surowe zdania wyrwane z głębokiej jaskini przemyśleń. Dlatego to się czyta jak po grudach. Bo z przemyśleniem idzie wolniej niż bajka pierwszoklasiście.

Wersjka 2.0. jest lepsza. Choć jeszcze nie idealna. Cierpliwie trzeba obrabiać materiał dalej. Językowo, metodologicznie i promować strategicznie:).
[zdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Nadzieja 
Jacek, 2012.01.08 o 18:14
Myślę,że nikt w Polsce nie neguje potrzeby zmian na lepsze. Albo inaczej, nikt nie powinien czekać na ostateczną katastrofę (utrata Ojczyzny, niewola, zagłada) Nie możemy być w nieskończoność petentami we własnym kraju! To uwłacza naszej goności jako człowieka i Polaka. Każde działanie które wyprowadzi nas z tego upodlenia, a nie jest sprzeczne z prawem Bożym, jest warte poparcia. Czekamy na tekst CP w 2 wersji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Nadzieja 
Jacek, 2012.01.08 o 18:55
Godność. Przepraszam za błędy w druku. Korektor potrzebny od zaraz.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑