słowa kluczowe: Polacy to wojownicy, polskość czym jest, polskość to gościnność, polskość to radość, polskość to wiara.
Polska2011.10.25 19:31

Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ?

 

Polak musi sobie na to odpowiedzieć.

 
Popchnąłem kolegów moich sympatycznych by ugryźli ten temat. Wszyło im to świetnie. Pachnie polskością z tych tekstów. Są bardzo budujące. Ja też chcę swoje spojrzenie na kopcu z notek o polskości położyć.
 
Polskość dla mnie to podniesienie chleba z ziemi. Nawet jeśli miałby to być tylko kawałek zaschłej skórki. Tak jak zespół DePress wyśpiewuje słowa Norwida „do kraju tego gdzie kruszyną chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie, tęskno mi Panie”.

Polskość to dla mnie wielka życzliwa gościnność. Wzajemne odwiedzanie się. Rodzin, przyjaciół i znajomych. Nie ma tego na zachodzie. Tam jedynie pub i restauracja. Wszystko na dystans. Wyjęcie dla gościa ostatniego schabowego z lodówki w której wiatr hula. Gość w dom Bóg w dom - mawiamy. Gościnność najpełniej manifestująca się chyba w polskim weselu. Takim, że z wysp zarobkowych aż przyjeżdżają tamtejsi by tu je przeżyć i zobaczyć. Niektórzy górale na dwóch dniach uroczystości nie kończą. Weselić się umiemy i lubimy.

Bo polskość to radość. Mamy poczucie humoru. Umiemy się radować i umiemy dobrym żartem dogryźć wrogowi. Gdy siły militarnej nie mieliśmy to żart został. Umiejętność ta powszechna bardzo. Polak w gościnie, szczerze się roześmieje, doceniając żart gospodarza, który poczęstuje go przeróbką wspomnianego porzekadła mówiąc: „Gość w dom, Bóg wie po co”, lub „Gość w dom woda do zupy”.

Polak jest dobry do szabli, modlitwy i szklanki.

Szklanka jest gościnności domeną. Jak to miło gdy najlepszy trunek w domu przez gościa zostanie pochwalony. Nie szkodzi, że później będzie mniej. Wino stworzone ku rozweseleniu serc, nie by rodziny rozbijać.

Do różańca też. Ród nasz zajmuje ziemię pomiędzy potężnymi sąsiadami, bez bezpiecznie ukształtowanych geografią granic. Do Boga bezpośrednio oczy trzeba było, kiedyś zwracać i nadal trzeba. W nim zmiłowanie, wybawienie i ratunek. Do Chrystusa przyznaje się bez wstydu. Broni krzyża od Bałtyku do Giewontu. Najbardziej nie przez to, że obwiesi się dewocjonaliami, ale że serce jego do Boskiej miłości się upodabnia.

Polacy to wojownicy! Z całą pewnością. Nie damy sobie tego ukraść. Polak z bratem ramię w ramię da odpór wrogowi. Co z tego, że Polacy teraz chwilowo śpią myśląc, że wroga nie ma? Sen dobiega końca. Nie wierzysz? Przyjdź 11.11.11 do naszej stolicy. Sen dobiega końca. Polak dla ojczyzny nigdy się nie żałował i żałować nie będzie.

Wreszcie starsze osoby są uszanowane i uczczone. Ojciec i matka. Ojciec ojca i matka matki. Razem z historią jaką w sobie niosą. Razem z historią spisaną na kartach uczciwych ksiąg.

Polak słabszych nie wykorzystuje. Nie robi tego pomimo, że obcy się dziwią. Taka nasza mentalność. Za inną dziękujemy.

Polskość to wspaniałe tradycje tolerancji! Tolerancji prawdziwej! Nie tej imputowanej spod sztandarów „ zero tolerancji dla przeciwników tolerancji”. Protestantów uszanujemy, prawosławnych. Muzułmanów potomków tatarów. Żydów. To jest właśnie polskość! Emigrantów z Azji, Afryki, Ameryki byle by żadni z wcześniej wymienionych przeciwko naszej ojczyźnie i polskości nie występowali, bo na to nie pozwolimy.

Polak chce żyć w zgodzie. Konfliktów nie lubi. Dlatego właśnie odpuści trzy raz ze swoim uszczerbkiem byle by sprawy z czegoś tam nie robić.

Polak gardzi kłamstwem. Żyje prawdą.

Polak nie w pogardzaniu innymi widzi swoje szczęście, lecz w zgodnym współżyciu. Opartym na przykazaniu: będziesz kochał Pana Boga swego całym swym sercem, całą swą duszą, całym umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego.

Za polskością się tęskni gdy na obczyźnie się jej nie doświadcza.

Pożegnam się po polsku.

Moje uszanowanie miłym czytelnikom, kłaniam się nisko i życzę wszystkiego dobrego! 
 
Tekst nie wygładzony. Bez ulepszania. Pisze na gorąco z serca bardziej niż z głowy. Tak musi być. Polskość trzeba czuć. Jeśli tego nie ma to żadne studia ani książki nie pomogą. 

4173 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ? 
w.red, 2011.10.25 o 19:38
Dokładnie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ? 
Zenon Jaszczuk, 2011.10.25 o 20:36
Christo.
Widzimy z tego co napisałeś, że Polska i Polacy są pod okupacją. Bo rządziciele nie mieszczą się w Twoim opisie Polski, Polskości. Oni działają przeciw naszym wartościom. My widzimy to na każdym kroku, a inni. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ? 
Paweł Tonderski, 2011.10.25 o 20:47
Pięknie to wszystko opisałeś, jestem pod wielkim wrażeniem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ? 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.10.26 o 09:19
W zasadzie można napisać, że naszą dewizą jest:
żyj i daj żyć innym.

W notce powyzej wskazuję, że są też i inne cechy - indywidualizm - jako osobista odpowiedzialność za własne postepowanie.
Dlatego jesteśmy w stanie działać bez "wytycznych".
Innowacyjność - bo to forma reakcji na sytuację, do której trzeba się dostosować.

No i zbierajmy te cechy "do kupy" - zobaczymy, jak bedzie wyglądał pełny obraz.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ?   
ratus, 2011.10.26 o 22:03
Wszystko pięknie, ale to opis Dawnych Polaków, a nie Polaków AD 2011. Mnie też się marzy powrót narodu do dawnych ustawień, lecz to nierealne - Dawni Polacy wyginęli, a Polskę w posiadanie objęło polactwo.
W każdym razie miło wiedzieć, że Tradycja jeszcze się kołacze u rodaków.
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czym dla mnie jest POLSKOŚĆ ? 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.10.26 o 23:29
Jeśli będziemy mieli przed oczyma cechy "Prawdziwego Polaka" - jak wzorzec metra, to będziemy wiedzieli do czego dążyć w kształtowaniu jednostki i społeczeństwa.
Malkontenctwo prowadzi do multi-kulti - a efektem jest "polactwo".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Jedni mają te cechy   
ratus, 2011.10.27 o 19:20
przed oczami, a inni nie.
Jedni - jak to opisuje Christo:
Polak chce żyć w zgodzie. Konfliktów nie lubi. Dlatego właśnie odpuści trzy raz ze swoim uszczerbkiem byle by sprawy z czegoś tam nie robić.
a inni żyją kaczo - donaldzią napierdalanką.
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Panie Ratusie 
Christophoros Scholastikos, 2011.10.27 o 12:48
Ja napisałem czym dla mnie jest polskość. Napisałem w co wierzę. Opis nie pełny zresztą i waham się nad drugą częścią.

Nie robiłem matryc, ani historycznych wspomnień. Proszę niech Pan też napisze notkę czym dla Pana jest POLSKOŚĆ.

Polactwo mamy już zdefiniowane. Nie o tym teraz rozmowa.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Niestety, są dwie polskości.   
ratus, 2011.10.27 o 19:17
Ta, którą tak zacnie opisałeś (i która jest mi najbliższa) i ta dzisiejsza, nad którą lepiej spuścić zasłonę milczenia.
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polskość 
Jacek, 2011.10.27 o 21:58
To wg mnie umiłowanie ziemi ojczystej,pielęgnowanie tradycji i mowy ojczystej. Język polski uważam za najpiękniejszy na świecie. Jest bardzo konkretny, komunikatywny a zarazem prosty. Porównać ang. czy niem. dziwolągi. Nigdy bym się nie wyrzekł mowy ojczystej. Nawet tego sobie nie wyobrażam. A przede wszystkim jest nasz, swojski,najbliższy sercu. W szkole lubiłem ten przedmiot. Polskość to też honor, waleczność i patriotyzm. Na iluż to frontach walczyli Polacy! Za wolność naszą i waszą! Nie zapominajmy, że polskość to również religijność, czyli wierność Bogu Najwyższemu oraz kult Matki Najświętszej nie spotykany w innych krajach (Bogurodzica- najstarsza pieśń polska) Nigdy do polskości nie powinno się zaliczać sprzedawczykowstwa i pijaństwa. Te cechy próbują nam narzucić nasi wrogowie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Polskość cd 
Jacek, 2011.10.28 o 07:15
Polskość to umiłowanie Ojczyzny (nie rzucim ziemi skąd nasz ród) i odwieczne dążenie ku wolności. Na nurcie dążeń wolnościowych wykształciła się waleczność (Grunwald, Odsiecz wiedeńska,1920,Monte Casino, Powstanie Warszaskie),konspiracyjność (AK,WiN,ZWZ i inne). To rownież powiązanie etyki i moralności z polityką, to duch służby i miłości bliźniego. Pracowitość należy również do polskości-jesteśmy na wszystkich frontach pracy na świecie. Ile pobudowaliśmy innym narodom nowych domów, dróg, mostów,zakładów, kto to policzy? Przydałoby się przeczytać książkę J. Nowaka "Co Plska dała światu" A ile obcyh pijawek mysimy utrzymywać na swoich barkach? Jak nie z zachodu to ze wschodu. Albo z południa i północy. Warto więc dopisać cierpliwość. A jednak pomimo tylu przeciwności -istniejemy, trwamy,żyjemy.Zawdzięczać to należy niespożytej sile witalnej naszego narodu i Boskiej opiece za naszą religijność, pobożność i wierność. Właściwie to nie wszyscy wiedzą co posiadamy, jakie cechy i skarby. Trzeba to propagować, uświadamiać, nie wstydzić się polskości ale być dumnym. I nigdy nie mówić o Polsce źle. I nie używać określenia "Polactwo" jako bardzo negatywne i niepoważne.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chochlik 
Jacek, 2011.10.28 o 08:36
Złośliwy chochlik nie przepuszcza. Miało być oczywiście "Co Polska dała światu". A przy okazji. Mając w dorobku tak piękną kartę historii, czy Polska zdoła przejść zwycięsko przez cuchnące morze liberalizmu? Myślę, że zwyciężymy. Nigdy się nie poddawajmy! Czego wszystkim Polakom życzę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Chochlik 
Christophoros Scholastikos, 2011.10.28 o 15:15
Panie Jacku, niech Pan uczyni z tego swoją notkę. Zachęcam ciepło. Ten temat nie jest wyczerpany. Proszę pisać od serca. Nie szkodzi jeśli troszkę komentarze się powielą.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Świderski fajnie o tym pisze:   
ratus, 2011.10.30 o 10:32
+gps65.nowyekran.pl
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
R.Polak-sarmata,pijak? 
Jacek, 2011.10.30 o 10:53
Niezbyt trafne określenie. To okupanci i zaborcy dążyli zawsze do degradacji naszego narodu poprzez korupcję, sprzedajność, pijaństwo a teraz dołożyli nowe plagi jak narkomania, sodomia. eutanazja, aborcja. Cel jest zawsze ten sam - unicestwienie,zagłada lub oględnie depopulacja. Nie jestem tym tekstem zachwycony, jest tendencyjny i jednostronny. Trzymajmy dystans i fason.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Jacek   
ratus, 2011.10.30 o 11:08
W tekście wyraźnie było zaakcentowane, że Sarmata pił, ale się nie upijał. Tak jak rzymscy patrycjusze. Za to pańszczyzna i owszem - chla do upadłości. To pańszczyzny dotyczą patologie.
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: ratus 
Adam39, 2011.10.30 o 11:28
ratus, zgadzam się w całej rozciągłości z twoim krótkim wywodem odnośnie Sarmatyzmu. Artykuł według mnie bardzo dobry.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: R.Polak-sarmata,pijak? 
Zenon Jaszczuk, 2011.10.30 o 12:11
Jacek.
W/g mnie tekst momentami bardzo dobry. Tylko przeładowany na siłę - co by tu jeszcze wepchnąć. Jak sam pisałem w swoim tekście- tak od serca na gorąco. Dlatego nie chciałem go poprawiać, ani uzupełniać - bo by wyszło to samo. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2023   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑