słowa kluczowe: PW, Powstanie Warszawskie, Warszawa, bohaterowie, okupacja, powstańcy, turban.
Linki, cytaty, nowiny2011.08.01 00:39 18:02

Rocznica

(poleca )
 
Nie mam ochoty dywagować o sensie tej ofiary.
 
Mieszkam w Warszawie, wyjdę na ulicę. Przez minutę Oni będą niemal dotykalni. A przechodnie bardziej sobą.

Jutro ten wpis zostanie przeniesiony do "linków, cytatów": linkuję parę słów, które z okazji rocznicy wybuchu Powstania napisał Avern +tarczazadumy.nowyekran.pl 
 
(ilustracja pochodzi z serwisu niezalezna.pl) 

3105 odsłon średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Rocznica 
w.red, 2011.08.01 o 01:38
Są rzeczy, pojęcia i słowa których znaczenia nie da się wytłumaczyć tym którzy nie są w stanie już odczuwać. Dlatego zrozumieć czym i kim jest Polska dla Polaka mogą zrozumieć nieliczni przedstawiciele innych nacji. A dziś nawet nie wszyscy mieszkańcy tego kraju są do tego zdolni. Bo to trzeba po prostu czuć sobą i w sobie.
W tych dniach szczególnie da się odczuć ich obecność. Tych z Powstania, znad Bzury i lasów oraz tak wielu innych miejsc. Oni spełnili swój obowiązek względem Ojczyzny z honorem i godnością. Zazdroszczę tym którzy myślą że wytrzymaliby nieme spojrzenie kogokolwiek z nich. Ja bym nie potrafił bo, żyjąc tu wczoraj i dziś dopuściłem do tego co jest. I nie istotne czy świadomie czy nie. Bo żyjąc miałem po temu okazję, a oni już nie. Dlatego ...tak mi wstyd.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Adam39, 2011.08.01 o 14:12
Jestem z Warszawy, byłem wtedy małym chłopcem, trochę pamiętam czasy przedpowstaniowe, łapanki, ucieczki do schronu przed bombami(normalnej piwnicy w budynku), poparzenia, pędzenie do obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą, ukraińców i niemców-Niemców, oraz sam tam pobyt i następnie udaną ucieczkę.
Pamiętam, już po wojnie, jakim szacunkiem wśród prawdziwych Warszawiaków, którym udało się przeżyć Powstanie Warszawskie, cieszyli się powracający z poniewierki Powstańcy.
Pamiętam jak byli nieufnie i wrogo traktowani przez ówczesne władze.
Ale nie o tym chciałem.
Mierzi mnie zakłamanie "naszych" władz udających Polaków. Jedni wylewają nieszczerze krokodyle łzy nad poległymi i żyjącymi Powstańcami i dla piaru obdarowują odznaczeniami, które ich nic nie kosztują a inni złorzeczą. A prawda jest taka, a nawet gorsza jak pokazano na filmie:
+www.youtube.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
adam 
w.red, 2011.08.01 o 14:40
Wspomniałbym anegdotę z czasów gen Wieniawy opisaną przez Wańkowicza, ale wobec tego klipu i realiów choć prawdziwa jakoś mnie nie rozśmiesza.
Z własnych obserwacji mogę dodać, że ludzie z którymi się zetknąłem a którzy coś dla kraju zrobili zwykle klepali się z biedą po plecach. Kiedyś nawet zapytałem takiego człowieka czy bylo warto i czy jeszcze raz uczyniłby to samo wiedząc to co dziś. Nie muszę pisać co odpowiedział.
Szacunek to wszystko co mamy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Piotr Świtecki, 2011.08.01 o 18:04
Może by Pan wygospodarował czas i trochę tych wspomnień spisał? Bez upiększania, po prostu oczami tego małego chłopca.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Adam39, 2011.08.01 o 21:42
Przyznam, że teraz (może z uwagi na wiek) nie bardzo lubię dłużej pisać. Prawdę powiedziawszy, dotychczas nie lubiłem tamtych wspomnień i starałem się o nich nie myśleć. Może jeszcze kiedyś spróbuję spisać swoje chłopięce wspomnienia.
Wydaje mi się, że niczego specjalnie heroicznego nie było w moim chłopięcym życiu, może pewien upór, by nie poddawać się przeciwnościom, ale to zawdzięczam moim rodzicom i dziadkom. A takich małych warszawskich dzieci wystraszonych, czasami rannych, zmęczonych i głodnych a bywało że spragnionych, było w Warszawie tysiące. Nie mówiąc o zabitych. Takie było ówczesne życie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Christophoros Scholastikos, 2011.08.01 o 21:45
Jeżeli można, to chciałbym się przyłączyć do prośby Muftiego.
ukłony
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Adam39, 2011.08.02 o 01:23
Teraz jest następna doniosła rocznica wielkiego zrywu Polaków. Czytam na ten temat różne wypowiedzi. Też mam jakieś tam wątpliwości na temat korzyści jakie nam Polakom Powstanie Warszawskie przyniosło.
Mimo wszystko, była jakaś szansa na uzyskanie niepodległości, na wyrwanie się z pod niemieckiej niewoli i odpłaceniem się za lata krwawego panowania.
Dylematem jest, czy żyć i być drżącym, bezwolnym, zastraszonym i poniewieranym niewolnikiem, czy lepiej zginąć w walce o to by być człowiekiem mogącym decydować o swoim losie.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica 
Adam39, 2011.08.02 o 04:14
Chcę jeszcze dodać, że lubię zaglądać na blogi, jeżeli mam czas i niezawirusowany komputer, gdzie są często bardzo kontrowersyjne wypowiedzi na różne tematy. I tak na jednym z nich była wypowiedź blogowicza na temat Powstania Warszawskiego, która bardzo jest mi bliska: "Więc nasz, od kilku wieków, ten sam problem sprowadza się do tego : czy stawić się na peronie z dziećmi i walizką w oczekiwaniu na wagony do ,,sanatorium" - jak francuscy Żydzi jechali do Auschwitz, czy chwycić za broń albo tylko butelkę z benzyną i umrzeć jak CZŁOWIEK."
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rocznica red.   
Mik, 2011.08.02 o 11:37
Czlowiek daje sygnaly do ocen, wiec wybacz "przeciwniku"
ze do Ciebie adresuje te swoje przemyslenia.
W zgodzie z teoria Zyda, udzielajacego mi nauk, ktory zaoralby te obozy zaglady, ktore nie sluza pamieci, a podlej polityce, napisze i swoje przemyslenia dot. Powstania. Analizujac fakt smierci gen. Sikorskiego.Czlowieka potrafiacego pogodzic strony i cos zrobic dla Polski. Byl tam, gdzie byli Polacy.Rosja, Anglia. Umial stworzyc ruch oporu na calej lini i dlatego zginol. Nigdzie nie czytalem, slyszalem o czyms takim, dot.Powstania Warszawskiego.
W Polsce byla ogromna sila oporu. Byla ona potrzebna do
destabilizowania transportu niemieckiego.Gdy juz sytuacja na frontach zmienila sie, wiec ta polska sila
zaczela juz zagrazac porozumieniom podzialu europy.Nalezy przy tym zauwazyc, co zrobiona z armia na zachodzie. Dodac nalezy tych zolnierzy ze wschodu, to Polska byla potega militarna, ale zeby do tego nie doszlo, nalezalo to rozbic. Wschod byl pod kontrola NKWD.Zachod zostal rozwiazany, a partyzantow nalezalo
wyeleminowac. Powstanie, to nic innego, jak pod wznioslymi haslami propagandy, ktorej ulegly wszystkie zgrupowania w Polsce idace na pewna smierc. Biorac pod uwage fakty, to Polska nie mogla niczego uzyskac, nawet przy powodzeniu powstania. Mozna dzisiaj czarowac, ale nie obrazac ludzi, ktorzy uwierzyli tamtej propagandzie
i szli w zgodzie ze swoimi przekonaniami.Sikorski ale juz ten od wyzynania watachy, zaistnial na niwie nazwiska swojego poprzednika. Tamten wiedzial, gdzie jego miejsce, a ten, to zwykly pomazaniec.
Do tego wszystkiego dodam jeszcze wypowiedz Putina. "Ameryka to pasozyt na swiatowej gospodarce"
Parafrazujac. Nic sie nie zmienia od zarania.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑