słowa kluczowe: Kosiński, Malowany ptak, antypolonizm, kłamstwa, teatr, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2017.05.10 08:14

Żydowskie kłamstwo „Malowanego Ptaka”

(poleca )

Adrianna Gąsiorek

 
Żadna z osób, które prowadziły zajęcia, ani żaden z wykładowców studiów wyższych nawet zająknął się o kontrowersjach, jakie towarzyszyły tej książce.
 
Można by powiedzieć, że książka napisana jest na specjalne zamówienie. Oczywiście zostaje ona wykorzystana przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego i przeniesiona na deski Teatru Polskiego w Poznaniu. Nie tylko przedstawia stek kłamstw Kosińskiego, ale wykorzystuje również własność intelektualną pani Siedleckiej. Reżyserka bez żadnych oporów wykorzystuje fragmenty książki „Czarny ptasior” Joanny Siedleckiej, która demistyfikuje okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego. Z wypowiedzi pani Joanny, która była gościem ostatniego programu „Warto Rozmawiać” można wywnioskować, że podobnie jak inni czytelnicy również przejęła się losem biednego chłopca. Jednak pewne fakty i różne opinie świadczyły o tym, że nie do końca jasne jest – jak naprawdę wyglądało życie autora „Malowanego Ptaka”.

P. Siedlecka rusza więc na wieś i zaczyna rozmawiać z ludźmi, którzy pamiętają Kosińskiego, na podstawie rozmów i innych świadectw tworzy swoją książkę. Zachęcam do przeczytania tej pozycji – w skrócie jednak zaznaczę, że mały Kosiński jak na realia wojenne miał całkiem spokojne dzieciństwo. Ci sami ludzie, których nazwiska padają w kontekście tortur, okazują się wybawcami chłopca. Autor był chroniony przez polską rodzinę i – co więcej – uratowany przez tego samego księdza, którego oskarżył o podsycanie nienawiści do Żydów i Cyganów. Te same dzieci, które miały drwić i okaleczać chłopca, pamiętają go do dzisiaj jako kompana zabaw. Mieszkańcy podkarpackiej wsi nie chcą podziękowań czy przeprosin, ale prawdy. To ich rodzice i dziadkowie są opluwani w sztuce Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego – wyczytywani prawdziwymi nazwiskami – za to, że odważyli się zaryzykować życie swoje i swoich rodzin dla małego chłopca.

[...]

Powieść Jerzego Kosińskiego z 1965 roku wzbudza wiele kontrowersji do dziś. Niektóre środowiska twierdzą, że to książka antypolska, bo niesprawiedliwie portretuje polską wieś w czasie wojny. Pojawiały się też zarzuty, że pisarz, tworząc swoje dzieło, popełnił plagiat i korzystał z cudzej pracy.
Sam literat pisał, że jego książka „może być wizją siebie z okresu dzieciństwa, wizją, a nie badaniem tego okresu czy próbą powrotu. Ta wizja to poszukiwanie czegoś utraconego”.

W USA w 1965 r. uznano, że „MP” był pierwszym dziełem literackim, który pokazywał antysemityzm Polaków w czasie II wojny światowej. Książka zyskała międzynarodową sławę i przetłumaczona została na wiele języków.

Przez dłuższy czas panowało przekonanie, że jest to powieść autobiograficzna, albowiem było wiadome, że Kosiński, jako chłopak, okupację przeżył na polskiej wsi. Autor temu nie zaprzeczał, a wręcz je utrwalał. Do czasu.


Całość: +kierunki.info.pl 

2009 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Żydowskie kłamstwo „Malowanego Ptaka” 
MatiRani, 2017.05.13 o 05:58
Wspomnnienia dzielą
Historia łączy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑