słowa kluczowe: Judeopolonia, Szewach Weiss, Weiss, antypolonizm, odszkodowania, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2015.04.29 17:46 17:47

Weiss: Polska wzięła sobie żydowskie mienie

(poleca )
 
Odżywa też kwestia odszkodowań, które Polska miałaby wypłacać Żydom. Czy powinna to robić?
Ta sprawa cały czas istnieje i właśnie w tej sprawie Polska nie wykonała tego co powinna.
 
Czyli powinna wypłacać odszkodowania?

Dawno, będąc ambasadorem miałem propozycję: potrzebna jest umowa między rządami, narodami, instytucjami. Oczywiście, wziąć w rachubę polskie możliwości. Polska jest jedyna w Europie, która takich odszkodowań nie dała. Oddała Rumunia, Niemcy, Węgry, Francja, Austria, ale Polska nie. To też ma znaczenie mówiąc o tej sprawie, ale nie chciałbym wiązać tych dwóch kwestii. Mamy takie dobre stosunki z Polską, między państwami, że to trzeba załatwić między rządami: kulturalnie, moralnie, sprawiedliwie. To warto załatwić, ale wolałbym teraz tego nie rozwijać.

Odnosząc się jednak do Pana odpowiedzi – zarówno Francja, Austria czy Estonia to są wszystkie kraje, które kolaborowały z III Rzeszą, natomiast Polska nie kolaborowała, a walczyła.

Oczywiście, dlatego to wygląda inaczej.

Więc z jakiego powodu Polska miałaby płacić odszkodowania Żydom?

Bo stracili to co mieli na polskich ziemiach. To jest takie ogromne mienie – mówię o nieruchomościach – Polska nigdy nie będzie w stanie oddać tego. To jest niemożliwe. Dlatego trzeba znaleźć jakiś inny system. Są ludzie, którzy tutaj żyją, mieli swoje mieszkania. 300 tys. mieszkań było w żydowskich rękach. Według statystyk jakie ja mam, może 150 tys. zostało zdobytych z powrotem i to po długich sądach. To trudna sprawa, trzeba znaleźć coś szybkiego dla tych starszych ludzi, którzy jeszcze żyją. Ja już nie służę więcej jako ambasador, więc liczę, że rządy nasze między sobą będą w dalszym ciągu negocjować między sobą.

Całość: +prostozmostu.net

Parę zdań mojego (MT) komentarza po lekturze całego, a nie tylko powyższych wyimków, wywiadu:

Kiedyś na warsztatach negocjacyjnych uczono mnie techniki takiej, by na początku postawić duże żądania - i potem mieć z czego ustąpić. Oraz pozornie odwrotnej: wyświadczyć przysługę, okazać się miłym, zobowiązać - a potem wysunąć żądania.
Tyle w kwestii socjotechniki.

W kwestii odszkodowań, zastanawia, dlaczego majątki zagrabione obywatelom Polski, ma Polska zwracać jakiemuś obcemu państwu? Jak mają się czuć Polacy żydowskiego pochodzenia, którzy walczyli w polskim wojsku i w podziemnej armii? Których inni Żydzi teraz, wysuwając takie żądania, postponują: że żadni z tych Żydów byli Polacy! Pardon: nawet nie Żydzi ich postponują - tylko jacyś "Izraelczycy"…
 

1023 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑