słowa kluczowe: Polska, Tuwim, język, kultura, kultura i sztuka, okres międzywojenny, poezja, polszczyzna, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2012.12.12 11:00

O wódce, Żydach i Polsce. Takiego Tuwima nie znasz

(poleca )

Igor Rakowski-Kłos / wyborcza.pl

 
Sejm zdecydował, że 2013 będzie Rokiem Juliana Tuwima
 
Sejm zdecydował, że 2013 będzie Rokiem Juliana Tuwima, urodzonego w Łodzi poety, autora m.in. ''Lokomotywy'', ''Kwiatów polskich'' czy ''Do prostego człowieka''. Dowiedz się, co pisarz sądził o religii, piciu wódki, bogactwie i kobietach.

Pochodzenie

Dla antysemitów jestem Żydem, a moje poezja jest żydowską. Dla Żydów-nacjonalistów jestem renegatem, zdrajcą. Trudno! Z ludźmi, dla których pochodzenie żydowskie jest równoznaczne z bezapelacyjnym wyrokiem śmierci i jest jedynym miernikiem charakteru i wartości etycznej człowieka, dyskutować nie można. Tak samo ze strony przeciwnej, dla której spolszczenie jest zdradą.

Wychowałem się w środowisku asymilatorskim. Nie uczyłem się języka żydowskiego. Szkół żydowskich nie zwiedzałem. Od dzieciństwa moim językiem ojczystym był polski. Z Izraelem wiążą mnie co najwyżej pewne "mistyczne" odruchy krwi, jeżeli takie istnieją.

Kulturalnie i uczuciowo uważam się za Polaka, zdaję sobie jednak sprawę, że istnieją zasadnicze różnice między mną, a moimi przyjaciółmi - aryjczykami. Zarodki tej odmienności tkwią we krwi - wyczuwam je w moim temperamencie, który jest bardziej żywiołowy niż polski. Jestem semitą i nigdy się tego nie wypierałem. Z dumą konstatuję, że nazwisko moje ma brzmienie hebrajskie.


Ciąg dalszy: +wyborcza.pl 

2700 odsłon  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑