słowa kluczowe: Ignacy Loyola, Kościół, Tybet, Zen, chrześcijaństwo, jezuici, kontemplacja, mala, medytacja, praktyka, praktyki religijne, rekolekcje ignacjańskie, religia, religie, różaniec, sznur modlitewny, wiara, wizualizacja, wizualizacje.
Religia2012.02.17 19:14 02.18 10:35

Różaniec

 

Duchowy globalizm (1)

 
„Klepanie zdrowasiek” jest jednym z popularniejszych pejoratywnych określeń praktyk katolickich. Tymczasem sznury modlitewne są spotykane w różnych religiach.
 
Najbardziej znane sznury modlitewne to oprócz koronki (różańca) buddyjska i hinduistyczna mala oraz muzułmański tasbih (tespih). Dzięki nim można skupić się na prostej, powtarzalnej praktyce (np. wielokrotnym recytowaniu mantry, wykonywaniu serii pokłonów) bez rozpraszania liczeniem. Przesuwanie paciorków może też, angażując ciało, pomagać w skupieniu.

Katolicka modlitwa różańcowa na tym tle wydaje się skomplikowana. Nie każdy zdaje sobie sprawę, a i nie wszędzie i nie zawsze jest to jasno opisane, że modlitwa ta polega na przeżywaniu wraz z Maryją kluczowych wydarzeń z Jej życia i życia Jej Syna, tzw. Tajemnic Różańca.

Dlaczego „przeżywaniu”? Dlatego, że forma nie jest tu ściśle określona ani narzucona. Zależy od predyspozycji i dyspozycji modlącego się. Może to być po prostu wysłuchanie czytanej treści danej Tajemnicy lub krótkie, hasłowe przypomnienie sobie jej w myślach. Może też być dłuższe rozważanie (medytacja). Albo trwająca w czasie odmawiania kolejnych „Zdrowaś Maryjo” kontemplacja danej Tajemnicy.

Przy okazji warto jednoznacznie określić znaczenie tych terminów, ponieważ daje się zauważyć nawet na stronach poświęconych modlitwie różańcowej niejakie pomieszanie.
Medytacja jest aktywnym, głównie intelektualnym sposobem modlitwy. Skupiamy się na medytowanych treściach, rozpatrujemy bogactwo ich znaczeń, podążamy za skojarzeniami.
Kontemplacja natomiast ma charakter bierny, opiera się raczej o zmysły i uczuciowość. Jest trwaniem, a nie działaniem, w obecności Osób i kontemplowanych wydarzeń.
Bardzo dobrą podstawą do poznania i posmakowania obu tych „technik” są rekolekcje ignacjańskie. O nie też oparte jest powyższe rozróżnienie.

Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy
(kard. August Hlond)
Na Dalekim Wschodzie, a współcześnie coraz częściej i na Zachodzie, spotyka się jeszcze trzeci rodzaj podobnej praktyki: medytację/kontemplację bezprzedmiotową. W technice tej pozostaje się świadomym i uważnym, ale – jak sama nazwa wskazuje – nie podsuwa się umysłowi żadnych treści, ani nie lgnie do pojawiających się spontanicznie myśli, emocji, wyobrażeń. Ponieważ takie „puszczenie” nurtu świadomości jest dość trudne (proszę spróbować!) najczęściej stosowana jest dodatkowa pomoc, np. liczenie oddechów lub powtarzanie mantry.
Z kolei niezwykle kolorowy, pobudzający wyobraźnię buddyzm tybetański ma w swoim repertuarze praktyki polegające między innymi na plastycznym, ze szczegółami, wyobrażaniu sobie bóstw, energii, czujących istot itd. Również w niektórych zachodnich systemach motywacyjnych czy samo-rozwoju stosowane są elementy kontemplacyjnego wyciszenia i wizualizacje.

Modlitwa różańcowa jest bardzo mocną modlitwą. Nie bez powodu napotyka wściekłość i szyderstwa, jak to można było zobaczyć choćby pod Krzyżem Smoleńskim.
Nie jest też modlitwą łatwą. Jej pozorna nieracjonalność może budzić opór, a monotonia – doznanie nudy i rozproszenie uwagi.

Na Wschodzie mówi się, by „nie sprawdzać”, nie oceniać swojej duchowej praktyki. U nas, że najgorsza taka modlitwa, której nie ma wcale. 
 
Po linku do kłębka:
Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. www.padrepio.catholicwebservices.com
Jak odmawiać różaniec
O różnańcu w Wikipedii 

3498 odsłon średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Różaniec 
Zenon Jaszczuk, 2012.02.17 o 21:54
Mufti.
Zaraz zorganizujesz kółko różańcowe. A mieliście unikac tych tematów. Jak pisałem dawno temu. Z tego nie ma wyjścia, bo wszyscy są mądrzejsi od "papieża". Pozdrawiam :-)))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Piotr Świtecki, 2012.02.17 o 23:59
Zenon.
Jak to mówią: zdrowy nie potrzebuje lekarza.
Kłaniam się!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Zenon Jaszczuk, 2012.02.18 o 19:02
Mufti.
Ja wcale nie złośliwie to napisałem. Chciałem jeszcze raz zaznaczyc - dajcie spokój, ale to wasza sprawa.Pisałem od samego początku. Pewnie rok minie a wy, my ani kroku do przodu - i tak będzie nadal. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Christophoros Scholastikos, 2012.02.18 o 00:39
najgorsza taka modlitwa, której nie ma wcale.

Ano właśnie :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
w.red, 2012.02.18 o 11:42
Oj Efendii, podpisuję się pod tekstem całym sobą. "Różaniec" odmówiony prawidłowo to w moim miemaniu mistrzostwo. Sam jak dotąd z sukcesem, ale tylko osiągnąłem tylko "koronkę". Stąd też polecam to tym którzy mają podobne usposobienie (co to lubią bardziej "quick" i "fast" niż "slow") :D

A "„..puszczenie” nurtu świadomości jest dość trudne.."

Raczysz żartować Efendii. To nie jest trudne. To jest praktycznie nie do osiągnięcia przez wielu ludzi :(
Co nie znaczy że niemożliwe i że nie warto próbować :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Piotr Świtecki, 2012.02.18 o 22:45
:-))
Ano, próbować trzeba :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Różaniec 
Christophoros Scholastikos, 2012.02.19 o 19:41
Widzę, że jakiś nowy cykl się rozpoczął. Chwała Bogu :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑