słowa kluczowe: Białoruś, KL, Oświęcim, Pilecki, Witold Pilecki, rotmistrz.
Linki, cytaty, nowiny2011.07.04 12:20 12:23

Pilecki w Mińsku

(poleca )
 
W Mińsku można oglądać wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz".
 
W stolicy Białorusi, Mińsku, prawie przez cały lipiec można oglądać wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz". Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz prezentowanych w Muzeum Historycznym Białorusi.

Przodkowie Pileckiego mieszkali na Nowogródczyźnie, a po Powstaniu Styczniowym i konfiskacie majątku przenieśli się w głąb Rosji. W połowie lat 20. XX wieku Pilecki odzyskał majątek Sukurcze pod Lidą, wówczas należącą do Polski, i osiedlił się tam z rodziną.
- Stworzył wspaniale zarządzane gospodarstwo, z pięknym parkiem, po którym chodziły pawie, spółdzielnię mleczarską, co było ewenementem na tych terenach, której produkty były na wysokim poziomie, o czym świadczy fakt, że znalazły zbyt w Wilnie, które było wówczas bardzo wymagającym rynkiem. Pilecki również zorganizował ochotniczą straż pożarną, przysposobienie wojskowe dla chłopców z okolicznych terenów, a także coś w rodzaju pomocy społecznej dla najbiedniejszych mieszkańców - opowiada PAP Jacek Pawłowicz z IPN, badacz życia rotmistrza Pileckiego i autor kilku książek o nim.
Wystawa w Muzeum Historycznym opowiada o Pileckim przede wszystkim jako o człowieku, który z własnej woli poszedł do Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu oraz zebrać informacje o masowych mordach i który po ucieczce z obozu walczył z Niemcami, a po wojnie z reżimem komunistycznym. Zdaniem Pawłowicza, był to "jeden z najwybitniejszych bohaterów narodowych Polski i może być bohaterem również dla Białorusinów. Był stąd, z terenów Białorusi, może być takim tematem, który zbliży do siebie Polaków i Białorusinów", także jako "wzór działacza samorządowego, społecznego, przykład patrioty, który jednocześnie nie zapomina o swojej małej ojczyźnie". Do dziś, jak opisał Pawłowicz w książce o Pileckim, żyją pod Lidą ludzie, którzy pamiętają rotmistrza i jego rodzinę. Badacz spotkał ludzi, którzy ukryli żonę i dzieci Pileckiego przed aresztowaniem przez NKWD.
Siarhiej Wieczar, dyrektor Muzeum Historycznego, powiedział, że zdecydował się przyjąć wystawę po przeczytaniu książki o Pileckim. - Ta postać zrobiła na mnie wrażenie. Był to człowiek ciekawy, który nie żył długo, ale całe swoje życie oddał służbie Ojczyźnie - stwierdził w rozmowie z PAP. Podkreślił też związek Pileckiego z Białorusią. - Nawet jeśli ktoś zasłużył się przede wszystkim w historii innego kraju, to i tak powinniśmy wiedzieć, czego dokonał człowiek, którego wychowała nasza ziemia ojczysta - dodał Wieczar. Twórcami wystawy są IPN i stowarzyszenie Dolnośląska Inicjatywa Historyczna z Wrocławia, a jej organizatorem w Mińsku - tamtejszy Instytut Polski.

Piotr Falkowski 
 
Źródło: +www.naszdziennik.pl
Inne przykładowe doniesienia: +www.polskieradio.pl +wiadomosci.dziennik.pl 

2422 odsłony średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑