słowa kluczowe: Polska, oczekiwania, polityka, program, zmiany w konstytucji.
Polska2011.05.28 10:30

Kontynuacja poprzedniej notki

 
 
W tym też dziale winien znaleźć się zapis jednoznacznie wykluczający możliwość posiadania obywatelstwa innego państwa przez naszych obywateli
 
Wydaje się oczywistym że przede wszystkim należy w sposób jasny, czytelny wyczerpujący i nie budzący wątpliwości określić kto i w jaki sposób może być obywatelem naszego państwa. Obowiązujący zapis ma postać :

"..Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa.."

Jest tam więc odesłanie do innych aktów prawnych, które są w stanie skutecznie zafałszować zdawałoby się prostą definicję. Umożliwiając pozostawienie różnych "furtek" w celu pozyskania obywatelstwa.
Dlatego słuszniejszym byłby zapis:

"..Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Jedynym wyjątkiem jest zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem innego państwa. Na którego wniosek może zostać przyznane obywatelstwo Polskie po uprzednim zrzeczeniu się dotychczasowego obywatelstwa.."

W tym też dziale winien znaleźć się zapis jednoznacznie wykluczający możliwość posiadania obywatelstwa innego państwa przez naszych obywateli.
Przykładowo :

".. Obywatel państwa Polskiego nie może jednocześnie z obywatelstwem Polskim posiadać obywatelstwa innego państwa..."

Jest to w moim przekonaniu sprawa oczywista, gdyż jednoznacznie identyfikuje i określa człowieka, oraz jego stosunek do państwa i wspólnoty jaką jest Naród. Niesie to też ze sobą dalsze implikacje będące tego konsekwencją stanowiące niejako gwarancję lojalności wobec państwa jak i wspólnoty jaką jest Naród. Oraz stwarza przesłanki zachowania dbałości o interesy i pomyślność tej wspólnoty. Co winno znaleźć odniesienie m.i.n. w korzystaniu z biernego i czynnego prawa wyborczego.

Nie od rzeczy byłby też zapis uniemożliwiający osobom nie będącymi obywatelami naszego państwa sprawowania urzędów i funkcji publicznych.

C.d (być może) nastąpi 

789 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Kontynuacja poprzedniej notki 
Christophoros Scholastikos, 2011.06.08 o 11:37
Ktoś wie może jak te sprawy są regulowane w innych państwach? Warto byłoby prześledzić od kiedy są stosowane dane modele i jakie to rodzi skutki.

Przychylam się do wersji proponowanej przez Ciebie Wredzie, ale by mieć pewność wolałbym poznać szeroki kontekst tego tematu.

Pozdrowienia
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kontynuacja poprzedniej notki 
w.red, 2011.06.08 o 13:04
To nie jest "moja wersja" Christo. Lecz tylko nieudolne próby zasygnalizowania pilnej potrzeby dokonania zdawać by się mogło "oczywistych oczywistości" ;)
Nad którymi należałoby się pochylić w pierwszej kolejności, jeśli chciałoby się odtworzyć to co kiedyś było wspólnotą.
Nie znam co prawda prawodawstwa innych krajów w tym zakresie. Ale podejrzewam że działania zmierzające do "wynarodowienia" da się bez problemu znaleźć także i w ich "regulacjach prawnych". Z resztą od pewnego czasu nikt z ich "elit przywódczych" nie kryje dążeń eliminowania wspólnot narodowych na rzecz nie zdefiniowanych "wspólnot interesów" ujętych w administracyjne ramy. Bo taki model skutecznie uniemożliwia nie tylko nawet jakikolwiek bunt, co nawet możliwość jego zaistnienia (mówię tu o społecznym niezadowoleniu z istniejącego stanu rzeczy w stopniu umożliwiającym społeczeństwu rzeczywistą "wymianę elit").
To tyle z mojej strony. A swoją drogą ze stoickim spokojem oczekuję na rozwinięcie tematu oraz dyskusję :)

pozdrawiam legislacyjnie :D
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kontynuacja poprzedniej notki 
Christophoros Scholastikos, 2011.06.08 o 13:18
Witaj legislacyjnie :)
Ciekawy temat.
Podzielam Twoje przypuszczenie, że tendencje do wynaradawiania łatwo byłoby znaleźć w innych prawodawstwach.
Interesujące z kolei, byłyby rozwiązania przyjmowane przez Niemcy i Izrael, a także przez Szwajcarię. Trzeba uczyć się od najlepszych :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2025   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑