słowa kluczowe: #PodmiotowePaństwo, PolExit, Polacy, Polska, UE, USA, Unia Europejska, kompleksy, pieniądze, podmiotowe państwo.
Polska2020.12.01 10:31 22:20

Kompleksy "Made in Poland"

 
 
Rezygnujemy z nawykowego jeszcze niedawno narzekania, częściej się uśmiechamy. Ale pod spodem nadal tkwi trauma.
 
Czy dane z podlinkowanego sondażu nie powinny być zastanawiające? Wynika z nich, że "otwarte granice" są przez Polaków przypisywane Unii Europejskiej. Podobnie dostęp do pieniędzy. Oraz rozwój gospodarczy.

A przecież to oczywiste nieprawdy… które dla większości Polaków wcale nie są oczywiste.

Zauroczenie Unią wynika z zaszłości historycznych: utraty państwowości (zabory), przegranej II wojny światowej, półwiecza PRL. To traumy, które mają socjologiczne skutki. Wyszliśmy z nich z kompleksami i niedostatkiem wspólnotowych nawyków i umiejętności, ale przede wszystkim z niewiarą w siebie, podsycaną umiejętnie przez "pedagogikę wstydu". Dźwigaliśmy bagaż wyidealizowanego obrazu Zachodu i utrwalonych obaw przed Wschodem.

Tymczasem jesteśmy krajem (i rynkiem) niemałym, do tego świetnie położonym, z wykształconymi i przedsiębiorczymi ludźmi, odnoszącymi sukcesy na konkurencyjnych zagranicznych rynkach. Rynkach, które muszą się bronić - casus branży logistycznej - biurokratycznymi barierami, bo nie są w stanie dorównać Polakom w czystej biznesowej grze.

Otwarte granice nie są niczym szczególnym w XXI wieku. Pieniądz też nie jest atrybutem wyłącznie unijnym, szczególnie że i sama Unia oprócz budżetu składkowego zaczyna już tworzyć pieniądz z wewnętrznych pożyczek i podatków. A na tym świecie nic - szczególnie pieniądze - nie jest za darmo. Choć oczywiście można wierzyć w Świętego Mikołaja i "dobrego wujka z Ameryki"…

Poniżej link do artykułu o wspomnianym na wstępie sondażu.
+www.rmf24.pl 

2561 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Kompleksy "Made in Poland" 
Marek Stefan Szmidt, 2020.12.01 o 11:58
Dzięki otwartym granicom z Ukrainą i Białorusią możliwym będzie odtworzenie Rzeczypospolitej bez wywoływania wojen
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑