słowa kluczowe: 2019, Konfederacja, Krzysztof Bosak, PE, Parlament Europejski, Ruch Narodowy, Warszawa, podpisy, wolontariat, wybory, wybory do Parlamentu Europejskiego, zbieranie podpisów.
Polska2019.04.03 15:36 04.05 06:57

Wyborcza majówka

 
 
Najniezwyklejsze rzeczy można usłyszeć od przechodniów, którzy najpierw patrzą badawczo w oczy, potem jakoś mimochodem odciągają wolontariusza dwa kroki w bok, na stronę…
 
Wreszcie spełniło się marzenie Polek i Polaków: zjednoczona, antysystemowa prawica! Pod nazwą "Konfederacja" do Parlamentu Europejskiego startuje paleta partii i środowisk wolnościowych, narodowo-katolickich i uniosceptycznych.

Jednak sama wola polityczna do ubiegania się o mandaty nie wystarczy. Przepisy prawa wyborczego wymagają najpierw zebrania przynajmniej 70 tysięcy podpisów poparcia dla danego komitetu wyborczego. Chociaż każda uprawniona do głosowania osoba może poprzeć kilka różnych komitetów, zebranie takiej liczby podpisów nie jest zadaniem łatwym. Dlatego w marcu i kwietniu spotykamy na ulicach wolontariuszy. Warto okazywać im sympatię i ułatwić zadanie. Wpisanie się na listę zajmuje niecałą minutę!

Oczywiście zbieranie podpisów to pozytywne doświadczenia, gdy prócz suchych danych (do formularza) pada jeszcze pod adresem wolontariusza parę słów zachęty i życzenia sukcesu.
Ale zdarzają się też sytuacje zaskakujące. Na przykład część osób ma opory przed podawaniem wymaganych przez ustawodawcę danych osobowych, szczególnie numeru PESEL. Uzasadnienia, jakie się przy tej okazji słyszy, dowodzą sporej wyobraźni i talentu literackiego Polaków – przynajmniej jeśli chodzi o gatunek zwany realizmem magicznym.
Nierzadkie jest też uznawanie przez przechodniów zbiórki podpisów za zaproszenie do rozmowy na tematy dowolne. I chociaż przeszkolenie wolontariuszy obejmuje grzeczne, ale skuteczne metody radzenia sobie w takich sytuacjach, to jednak to, co zdąży się usłyszeć, bywa zadziwiające.

Wydawałoby się, że zjednoczenie prawicy da asumpt wyłącznie do satysfakcji i optymizmu, że każdy w Konfederacji znajdzie coś dla siebie. Tak bywa, ale dla wielu Rodaków zjednoczenie prawicy to tylko jeszcze jedna szansa na znalezienie dziury w całym, narzekanie i dowodzenie, że i tym razem – jak zwykle – się nie uda.
A jak ktoś nie ma inklinacji do historiozofii i geopolityki, to przynajmniej ze swadą demaskuje poszczególnych kandydatów. Narodowcy? Ruscy i faszyści! Korwin? Niespełna rozumu! Grzegorz Braun? Myszygene kopf! Obaj zresztą Żydzi! I nic nie szkodzi, że Korwin to w tym przypadku partia, nie o osoba… Jakubiak? Szkoda słów! Kaja Godek? Przy tym nazwisku emocjonalnie reagują niektórzy panowie: uciekają, wymachując rękami jakby się oganiali od stada szerszeni.
Z całej Konfederacji chyba tylko Piotr "Liroy" Marzec jest (stosunkowo) niekontrowersyjny.

Jednak najniezwyklejszych rzeczy można się nasłuchać od przechodniów, którzy najpierw patrzą badawczo w oczy, a potem jakoś mimochodem odciągają dwa kroki w bok, na stronę. Tam półgłosem zaczynają sączyć do ucha informacje na temat życia osobistego i biznesowego kandydatów. Rewelacje takiego kalibru, że ucho robi się czerwone i spuchnięte, a ręka odruchowo sięga po telefon, wahając się jedynie czy najpierw dzwonić na policję, do CBA czy po ABW…

Choć powyższe akapity wydają się nie przystawać do poważnej, wyborczej tematyki, to jednak pokazują, jak czasem od kuchni wyglądają przygotowania do "święta demokracji". Mam nadzieję, że ośmielą niezdecydowanych do składania (do połowy kwietnia) podpisów na listach poparcia poszczególnych komitetów i, przede wszystkim, do wzięcia 26 maja udziału w głosowaniu.
Niech zwycięży najlepszy!
 
 
Na zdjęciu: wolontariusze Konfederacji, zbierający podpisy na Marszu Życia w Warszawie. Fot. Twitter / Krzysztof Bosak. 

2225 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wyborcza majówka 
Marek Stefan Szmidt, 2019.04.03 o 23:14
Z całym szacunkiem, lecz Panowie że zdjęcia kojarzą mi się z zupełnie inną opcją polityczną, sorry....
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wyborcza majówka 
Piotr Świtecki, 2019.04.04 o 11:43
O, z jakąż?
Ale chodzi o wygląd, minę, czy..?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wyborcza majówka 
Marek Stefan Szmidt, 2019.04.04 o 15:25
A juszci...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑