słowa kluczowe: Dobrzyca, Masoneria, Wolnomularstwo Narodowe, masonica, masoniki.
Polska2016.02.28 14:39 15:13

Dobrzyca

 

Wczoraj i dziś

 
Grzebiąc - jak zwykle - w starych archiwach, znalazłem wycinek z Życia Warszawy, opublikowany 30 czerwca 1981 roku (roku nadziei na zmiany) a dotyczacy fatalnego stanu masońskiego kompleksu pałacowego w Dobrzycy.
 
(kliknij aby powiekszyć)
"Augustyn Gorzeński, właściciel Dobrzycy, był posłem na Sejm Czteroletni i współtwórcą Konstytucji 3 maja. Bronił jej, biorąc udział w insurekcji kościuszkowskiej. Był też masonem - miał siódmy stopień wtajemniczenia i był kawalerem Różanego Krzyża. Chcąc stworzyć odpowiednie miejsce dla zgromadzeń loży masońskiej, wzniósł pałac zaprojektowany przez wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Na życzenie właściciela pałac zyskał niepowtarzalną bryłę, bowiem swym rozplanowaniem nawiązuje do symboliki masońskiej.

Jego dwa skrzydła różnej długości ustawione są do siebie pod kątem prostym. Jest zbudowany na planie węgielnicy masońskiej, która w rytuale wolnomularskim była, obok cyrkla i Biblii, trzecim najważniejszym symbolem Prawa i Obowiązku. Na skrzyżowaniu piętrowych skrzydeł architekt zaplanował czterokolumnowy portyk toskański osłaniający wejście.

Pałac stoi w otoczeniu malowniczego parku krajobrazowego, w którym rośnie rzyrodnicza atrakcja -platan o obwodzie ponad 960 cm, ponoć najgrubszy w Europie. Podobno posadził go Augustyn Gorzeński, aby uczcić uchwalenie Konstytucji 3 maja." za http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/8049,dobrzyca-palac-na-planie-wegielnicy-masonskiej.html

MUZEUM W DOBRZYCY 
ul. Pleszewska 5A, 63-330 Dobrzyca 
POLAND
tel./fax (+4862) 741-30-39
 
 
 

3811 odsłon średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑