słowa kluczowe: Chopin, Szopen, historia, muzyka, wiara, śmierć, śmierć Chopina.
Linki, cytaty, nowiny2015.10.22 12:06 10.25 21:28

Jak umierał Chopin?

(poleca )
 
[...] niestety, o Niebie nie myślał. [...] „Czy wierzysz?”, zapytałem. Odpowiedział: „Wierzę”. „Jak cię matka nauczyła?”. Odpowiedział: „Jak mię nauczyła matka!”.
 
Miał on niewiele dobrych przyjaciół, a złych, tj. bez wiary, bardzo wielu; ci zwłaszcza byli jego czcicielami. A triumfy jego w sztuce najwnikliwszej zagłuszyły mu w sercu Ducha Św. jęki niewypowiedziane. Pobożność, którą z łona matki Polki był wyssał, była mu już tylko rodzinnym wspomnieniem. A bezbożność towarzyszów i towarzyszek jego lat ostatnich wsiąkała coraz bardziej w chwytny umysł jego i na duszy jego jak chmurą ołowianą osiadła zwątpieniem. I tylko już mocą wykwintnej przyzwoitości jego się stawało, że się nie naśmiewał głośno z rzeczy świętych, że jeszcze nie szydził.

[...]

„Ach, rozumiem cię, rzekł mi, nie chciałbym umrzeć bez Sakramentów, aby nie zasmucić Matki mej ukochanej; ale ich przyjąć nie mogę, bo już ich nie rozumiem po twojemu. Pojąłbym jeszcze słodycz spowiedzi płynącą ze zwierzenia się przyjacielowi; ale spowiedzi jako Sakramentu zgoła nie pojmuję. Jeżeli chcesz, to dla twej przyjaźni wyspowiadam się u ciebie, ale inaczej to nie”.

Całość: +sacerdoshyacinthus.com

[*]

PS Po napomnieniu przez Przyjazną (i uważną) Duszę, uzupełniam cytowany w leadzie fragment. Samo "o Niebie nie myślał" mogło być mylące. A że jestem pod wrażeniem wczorajszej lektury wskazań Sołżenicyna +renegadetribune.com - napomnieniu Przyjaznej ulegam i dodaję do leadu fragment zaczynający się od "Czy wierzysz?". MT 

2260 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Jak umierał Chopin? 
Marek Stefan Szmidt, 2015.10.22 o 22:58
a co to jest to Niebo, o którym - ponoć - nie myślał?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Jak umierał Chopin? 
Piotr Świtecki, 2015.10.23 o 09:49
Takie fajne coś. W zasadzie najfajniejsze, ale jeszcze nie teraz.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑