słowa kluczowe: Beata Szydło, Kaczyński, PiS, Szydło, konwencja PiS, przemówienie.
Polska2015.07.06 14:04 07.07 06:36

"My" i "wy" (wystąpienie p. Szydło z 20 czerwca)

 
 

"Sprawy państwa trzeba przedkładać nad sprawy publiczne" - cytuje p. Szydło p. Prezesa*), podtrzymując nową, świecką tradycję, wywodzącą się od pamiętnego "i nikt nam nie udowodni, że białe jest białe, a czarne - czarne".
 
Zresztą, gdyby to nie było przejęzyczenie, tym bardziej mróz powinien iść po kościach. Statolatrii, której nutki pojawiają się także w komunikatach Ruchu Narodowego, bliżej do bizantyńskiej Rzeszy, niż katolickiej Polski.

Dobrze osadzone w standardach politycznego dyskursu przemówienie - w stylu faktycznie mdławym, ale pozornie wyrazistym - zaczyna się od podkreślania rozdźwięku między "my" i "wy". My, elityczna polita, i wy - elektorat. Będziemy wami rządzić i was słuchać - obiecuje p. Szydło, a ja spieszę podkreślić: słuchać was, nie się was. Zresztą, dopiero by wtedy było… Ale mówić sobie możecie, co chcecie!

Poza tym standardowe obietnice poczucia bezpieczeństwa (zamiast bezpieczeństwa faktycznego - ale komu we współczesnym świecie robi to różnicę?), obniżek (wieku emerytalnego) i podwyżek (500 zł pępkowego; na chipsy i piwo w sam raz, czegóż chcieć więcej?)

Poza tym obietnice dokładnie takie, jak należy: im mniej jasne, a bardziej emocjonalne - tym lepiej. Szczodrze obtoczone lukrem, który niemal zatopił obecnego na widowni Prezesa, i okraszone państwowo-patriotyczną, buńczuczną omastą. Słowem, wystąpienie sprawnie i bezlitośnie wycelowane w myślący sercem elektorat PiSu.

Po odciśnięciu wody i odłożeniu na bok wierzbowych gruszek zostaje autoprezentacja p. Szydło, której od biedy warto wysłuchać.

PS Proszę mi nie zarzucać żałosnego cynizmu, nie wziąwszy wcześniej pod uwagę, że żal ma się tym większy, im większą się miało nadzieję.

 
 
*) 7'24" linkowanego nagrania. 

2412 odsłon średnio 5 (2 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
J. Kaczyński – 500 zł dopłaty na dziecko, darmowe przedszkola 
Piotr Świtecki, 2015.07.06 o 18:00
(10 maja 2014, Nasz Dziennik): "500 zł dopłaty za drugie i kolejne dziecko dla rodziny średniozamożnej, a dla rodzin biednych – za każde. Takie propozycje padły podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Prezes PiS akcentował, że „niezwykle ważną dla naszej przyszłości jest kwestia populacyjna”." +www.radiomaryja.pl
Niechęć do maltuzjanizmu posunięta, obawiam się, ciut za daleko.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: J. Kaczyński – 500 zł dopłaty na dziecko, darmowe przedszkola 
Marek Stefan Szmidt, 2015.07.08 o 13:48
Skoro in vitro jest za free, to potrzebny jest dodatkowy bodziec dla produkcji i finansowania kosztów uzyskania magistra, który będzie pracować na zmywaku u obcych...
Wakacyjnie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Szydło wytypowana przez USA i przeszkolona na lidera 
Piotr Świtecki, 2015.07.09 o 10:08
"Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera Polski, Beata Szydło, brała udział w programie szkoleniowym organizowanym przez amerykański odpowiednik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który kształci przyszłych liderów politycznych w „zaprzyjaźnionych” krajach. Do programu została wytypowana, tak jak inni polscy politycy, którzy później zostali liderami m.in. Bronisław Komorowski, Donald Tusk czy Aleksander Kwaśniewski." Więcej: +pikio.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑