słowa kluczowe: Bosak, Kościół, Polska, państwo, sztuka, tolerancja, wiara.
Linki, cytaty, nowiny2014.07.08 09:46

Wiara i państwo

(poleca )

Krzysztof Bosak

 
Jeśli nie będziemy szanowali siebie i swoich korzeni, to dlaczego inne narody i cywilizacje miałby do nas podchodzić z respektem?
 
1) Widzowie odpowiadający na ankietę "Czy Polska jest państwem świeckim" mają rację, że nie jest i to bardzo dobrze. Oby się nigdy nie stała. Tzw. świeckość to lewicowy konstrukt ideologiczny.

2) "Neutralność światopoglądowa" w stanowieniu prawa nie istnieje. Prawo zawsze opiera się na jakimś systemie etycznym. Mając do wyboru etykę chrześcijańską, materialistyczną (marksowską) czy utylitarną, wybieram oczywiście tę pierwszą.

3) Państwo pełni rolę mecenasa dla publicznych instytucji kultury, a więc politycy nie tylko mają prawo, ale i obowiązek moderować granice ich działalności. I robią to. Granice powinny być nie wyłącznie z "prawej" strony, ale także "z lewej".

4) Chrześcijaństwo jest wpisane w Polska kulturę od tysiąca lat i mamy prawo oczekiwać, że będzie szanowane. To, że coś jest akceptowane na Zachodzie, to nie znaczy, że musi być obecne u nas. Mamy prawo do swojej odrębnej specyfiki i w zasadzie wszyscy poza skrajną lewicą mniej lub bardziej to rozumieją. Wolność słowa i sztuki jest akceptowana przez katolików i Kościół, natomiast rzadkie przypadki oczywistych bluźnierstw przeciw Bogu i prób publicznego upokarzania katolików winny być poza sferą mecenatu państwa i winny być wypychane - także prawem - poza sferę publiczną, nawet jeśli mają stempel "sztuki" nadany przez postępowe kręgi artystyczne.

Całość: +mysl24.pl 

1971 odsłon średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑