słowa kluczowe: Episkopat, Kościół, Polska, Tygodnik Powszechny, Więź, bp Artur Miziński, episkopat, lewactwo, piąta kolumna.
Linki, cytaty, nowiny2014.06.14 08:16

Wpadka nowego sekretarza Episkopatu. „Sfałszował komunikat”

(poleca )
 
„Środowiska określające się mianem Kościoła otwartego niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła”
 
Nowy sekretarz Episkopatu bp Artur Miziński dopisał kontrowersyjny akapit do komunikatu Episkopatu Polski – dowiedział się „Wprost”. Część biskupów jest oburzona. – Właściwie sfałszował komunikat. Na dobry ład powinien zrezygnować ze stanowiska – mówi jeden z hierarchów.

Bp Miziński został wybrany na nowego sekretarza Episkopatu we wtorek. Zastąpił na tym stanowisku abp Wojciecha Polaka, który został mianowany przez papieża prymasem Polski. Jak ustalił „Wprost”, nowy sekretarz zaczął urzędowanie od dużej wpadki. W komunikacie końcowym konferencji biskupów samowolnie dopisał fragment, w którym padają kontrowersyjne słowa: „Środowiska określające się mianem Kościoła otwartego niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy”. Mianem „katolików otwartych” określa się m.in. „Tygodnik Powszechny”, miesięcznik „Znak”, kwartalnik „Więź” oraz Kluby Inteligencji Katolickiej. A więc środowiska bardzo zasłużone dla Kościoła. Biskupi wielokrotnie je krytykowali, ale jeszcze nigdy w oficjalnym dokumencie nie oskarżyli o podważanie nauczania Kościoła.

Część bardziej otwartych biskupów nie kryje oburzenia sytuacją. - Jest w zwyczaju, że ostateczny kształt komunikatu opracowuje sekretarz. Zdarzało się, że po konsultacji z biskupami dopisywał samodzielnie jakieś zdanie czy dwa – mówi jeden z hierarchów. – Tym razem jednak dopisano cały akapit, w dodatku atakujący jedno z bardzo istotnych środowisk kościelnych. I to w momencie, kiedy papież Franciszek mówi o potrzebie dialogu Kościoła ze światem – oburza się duchowny.
Jak ustalił „Wprost”, dopisany fragment to efekt referatu, jaki wygłosił wiceprzewodniczący Episkopatu abp Marek Jędraszewski, dotyczący obecności Kościoła w życiu publicznym. To on w swoim wystąpieniu zaatakował „katolików otwartych”. Jednak duża cześć biskupów nie podzieliła jego diagnozy sytuacji. Obecnie zaatakowane środowiska kościelne zastanawiają się nad wspólną odpowiedzią na głos biskupów.

Źródło: +www.wprost.pl 

1738 odsłon średnio 4 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Wpadka nowego sekretarza Episkopatu. „Sfałszował komunikat” 
Piotr Świtecki, 2014.06.14 o 17:47
"zaatakowane środowiska kościelne zastanawiają się nad wspólną odpowiedzią na głos biskupów"
W tym przypadku niezbyt zręcznie byłoby krzyczeć o antysemityzmie ;-) Ot, zagwozdka :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Wpadka nowego sekretarza Episkopatu. „Sfałszował komunikat” 
Christophoros Scholastikos, 2014.06.16 o 09:06
Kłopocik dla takiego Tygodnika Powszechnego. Jak tu wyrazić oburzenie przeciwko głosowi biskupów :). A swoją droga to chyba z nieba spadł taki sekretarz episkopatu :).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑