słowa kluczowe: Jaruzelski, epitafium, gen. Jaruzelski, generał Jaruzelski, komunista, stan wojenny, zdrajca.
Polska2014.05.31 00:14 06.03 22:22

Epitafium dla Generała

 
 
Milcząca większość Polaków ma do "Jaruzela" stosunek mniej-więcej taki, jak bita żona do swego oprawcy.
 
Pamiętam szarzyznę i niemoc PRLu, rozświetloną blaskiem pierwszej Solidarności. Potem grudniową noc, zakrzepłą na długo w przydymionych szkłach generalskich okularów. Z pamięci wyskakuje nawet drobna iskierka radości z tego, że przez właśnie wprowadzony stan wojenny nie pójdę w poniedziałek do szkoły.

Dziś pogrzebowe ceremonie, Powązki, medialne bicie piany, protesty.

Ale to mniejszości puszą się i protestują. Milcząca większość Polaków ma do "Jaruzela" stosunek mniej-więcej taki, jak bita żona do swego oprawcy. W najlepszym razie reaguje jak chłopczyk z klasycznego dowcipu, który oberwawszy od Stalina w ucho, z wdzięcznością podkreślał: "a mógł zabić!"
Milcząca większość starszych Polaków ma tak poprzestawiane wewnętrzne umeblowanie, że usprawiedliwia, a nawet ceni Generała za to, czego on NIE zrobił.

Bo to przecież dzięki niemu nie weszli "ruscy". Nie w 1981. Że nie musieli wchodzić, bo już tu byli? Ale krwi nie narozlewał, Pinochetowi nie dorównał, Pol-Potowi nie dorastał. To dzięki niemu Solidarność nie wymordowała bezpieki, a bezpieka - Solidarności. I nie gawarił, tylko po polsku mówił. I polski mundur nosił. Że co? Że orzełek bez korony? Taka moda była... A w ogóle, to z Generała tragiczna postać, i już!

Niech wam będzie, szemrane autorytety od pacta sunt servanda! Niech wam będzie. Poodwracaliście wartości, zastraszyliście prawdę, zwyciężyliście. Ale skoro Generał był taki tragiczny i spiżowy, to pozwólcie mu tę żabę zjeść do końca. Niech nie panoszy się w mediach, po katedrach i na Powązkach. Niech się nie rozpycha waszymi książkami i artykułami po półkach i łamach. Niech wam nie służy za parawan w waszej własnej, nikczemnej, najnowszej historii. Ciszej nad tą trumną, bezczelny salonie! Ciszej nad tą trumną! 

2504 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑