słowa kluczowe: pokój i przedpokój, wojna.
Cywilizacja Polska - dyskusje2014.04.05 08:00

Przedwojnie

 
 
Wojna to, cytując klasyka, jedna z metod osiągania celów politycznych.
 

Tyle, że zarówno przebieg każdej nowej wojny, jak też metody, zakres działań i użytych środków zawsze są odmienne od przewidywań.
Moje, powojenne pokolenie, miało jeszcze kontakt z tymi, którzy wojnę przeżyli i mieli w pamięci jej potworność. Dlatego ci ludzie zawsze byli gotowi do ustępstw , których celem było zapobieżenie wojny.
Obecnie, syte i zgnuśniałe społeczeństwa zatraciły ciągłość myślenia a przekazy telewizyjne i „gry wojenne” paczą rozumienie problemu. Wojna staje się przez to „możliwa do akceptacji”, jako metoda rozwiązania narastających problemów.

Stan

Nie jest prawdą, że zbliżamy się do globalizacji systemu władzy. Przeciwnie – następuje wyraźny podział na odrębne, wynikające z różnych systemów filozoficznych , sposoby organizacji życia społeczeństw. O ile jeszcze niedawno można było twierdzić, że „europejski” (w swych korzeniach), system jest dominujący na świecie, to obecnie mamy do czynienia z równie potężnym systemem chińskim, a odrębny jest także system hinduski i kształtujący się południowo-amerykański.
Konfrontacja wydaje się być nieunikniona, a o zwycięstwie nie zadecyduje wyjściowy potencjał militarny, a zdolności dostosowawcze, wielkość populacji i spójność systemu dająca przekonanie słuszności skutkujące gotowością do poświęcenia.

System europejski – zachodni, wyewoluował do stanu, gdzie zatracone zostały jego podstawowe walory. Personalizm – poczucie jednakowej wartości jednostki ludzkiej – zostało zastąpione kultem bogactwa, co, z natury rzeczy, ma charakter hierarchiczny; na jednego bogatego zawsze musi przypadać wielu biednych. Wszak bogactwo jest zauważalne tylko na tle biedniejszych. W efekcie następuje zanik poczucia wspólnoty na rzecz rywalizacji wewnątrz systemowej.
Drugi element to rodzina, gdzie oboje z rodziców mają zbliżone prawa przy podziale obowiązków, a co pozwala na wspólny wysiłek w wychowaniu nowego pokolenia. Społecznie – to najbardziej efektywne przygotowanie pokolenia następców.
 Techniczne możliwości produkcyjne – nie są w stanie wypełnić zerwanych relacji społecznych.
Kryzys jakiego doświadcza system zachodni jest wynikiem wskazanych zależności a inne przejawy są powiązane. W efekcie narasta potrzeba zmian systemowych, które będą w stanie zniwelować narastające napięcia. Sam system jest niestabilny.
Dotychczasowa praktyka kanalizowania stanu frustracji poprzez lokalne wojny ograniczające roszczenia różnych grup społecznych wydaje się być niewystarczająca; ta metoda jest skuteczna lokalnie, w ramach systemu. Jednak przy konfrontacji międzysystemowej antagonizmy wewnętrzne zmniejszają potencjał ugrupowania.

Ukraina

Narastający konflikt w tym kraju jest konfliktem międzysystemowym i właśnie dlatego może być bardzo groźny w następstwach. Dotyka żywotnych interesów Rosji, państwa tworzącego system qasi-odrębny. Rosja jest obecnie państwem skonsolidowanym wewnętrznie; kilkanaście lat stabilnych rządów Putina pozwoliło wytworzyć kadry - elity państwa o spójnym systemie wartości. Konsolidacja i sam kierunek dążeń został zaakceptowany przez społeczeństwo a potwierdzeniem wyboru było uregulowanie problemu Czeczenii, wygrana w Gruzji, a ostatnio przyłączenie Krymu. Głupotą jest sądzić, że w tej sytuacji Rosja pozostawi „bez opieki” ludność rosyjską zamieszkałą na Ukrainie, ale także w innych rejonach przyległych.

Zachód interweniując na Ukrainie ma na celu jedynie własne korzyści i ekspansję systemu, co pozwoliłoby na podtrzymanie stanu chwiejnej równowagi. Może tam „zainwestować” trochę swych dóbr materialnych, ale nie jest w stanie podjąć większego wysiłku, gdyż to mogłoby naruszyć struktury własne.

Miejsce Polski

Kiepska pozycja wyjściowa spowodowana debilnym zaangażowaniem w interesie obcym, gdzie wykorzystano ostatnie skojarzenia dotyczące polskiej organizacji współżycia społecznego (Cywilizacja Polska). Wina zarówno obecnych władz jak i opozycji (PiS i osobiście Kaczyński) jest ewidentna i politycznie niewybaczalna.
Obecne sugestie sprowadzenia obcych wojsk do Polski – to świadectwo już nie głupoty, ale strachu przed społeczeństwem; jest chyba oczywistym, że ze strony Rosji nie ma żadnego zagrożenia dla Polski, a obce wojska mają stanowić straszak dla społeczeństwa, gdyby doszło do prób odrzucenia obecnego systemu. Dlatego nawet nie ma co dywagować o możliwości tworzenia Obrony Terytorialnej itp. Ta władza w żadnym wypadku ni da broni w ręce społeczeństwa. Już rezygnacja z poboru do służby wojskowej taki właśnie miała cel.
Nerwowe działania obecnych władz świadczą, że „trzęsą się portki pętakom, gdy zaczyna wiać wiatr historii” – aby posłużyć się słowami poety innego czasu i opcji.

Rozwój sytuacji.

Można spodziewać się narastania konfliktu na Ukrainie, ale też i w innych regionach np. w Syrii. Rosja nie zrezygnuje z możliwości osłabiania Zachodu poprzez takie działania. Możliwe są także inne ogniska dla podobnych poczynań.
Momentem krytycznym wydają się być wybory na Ukrainie i do parlamentu EU.
Na Ukrainie, gdyż prawdopodobnie wynik nie zostanie uznany przez Rosję z racji braku frekwencji na terenach wschodnich. Być może w niektórych rejonach nawet nie powstaną Komisje Wyborcze, albo będą napady na punkty wyborcze.
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłaby federalizacja Ukrainy, ale to tylko sugestia, która nie zostanie wzięta pod uwagę.
Z kolei wybory europejskie będą świadectwem stanu konsolidacji; znaczny procent eurosceptyków będzie wskazywał na wewnętrzną degenerację wspólnoty i tym samym słabość systemową prowadzącą do rozpadu.
Czy taki związek jest zdolny do podjęcia próby ekspansji? Można wątpić. Zapewne także prośby „polskich władz” o obce wojska nie znajdą zrozumienia już choćby dlatego, że wszystkie państwa mogące to uczynić, będą raczej dążyć do konsolidacji wewnętrznej wobec rysującego się konfliktu.

Kończąc. Sytuacja jest kryzysowa i wybuch wojny jest możliwy. Najwcześniej – latem tego roku. Do tego czasu będą prowadzone rozmowy. Czy uda się zapobiec konfliktowi?
Oby, bo łatwiej jest rozwiązać problemy drogą pokojową. Oby zaślepienie przywódców i dbałość o partykularne interesy nie przysłoniła im szerszego spojrzenia na rzeczywistość. 

2363 odsłony średnio 4,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Przedwojnie 
Piotr Świtecki, 2014.04.05 o 20:27
Zatem, rekapitulując:
- potrzebne jest oczyszczenie i skupienie wokół systemu wartości, wyraźna tożsamość;
- istotne jest wydobycie i pokazywanie elementów własnych i atrakcyjnych (np. personalizm, rozumienie istoty ludzkiej i droga do pełni jej rozwoju);
- ergo: kręgosłup w postaci autentycznie chrześcijańskiego Kościoła (są takie prądy wewnątrz Kościoła, Kościół jest pluralistyczny);
- pominięte w tekście, a istotne (doc. Kossecki o tym wspomina i prof. MacDonald też): obce cywilizacyjnie "wstrzyknięcia", trafiające w czułe punkty (np. zachodni indywidualizm, egalitaryzm, uniwersalizm) podmywają fundamenty naszej cywilizacji/tożsamości (tak, tym razem ja piszę o obcej cywilizacyjnie żydowskości dominującej od kilkudziesięciu lat w kulturze).
Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.05 o 22:00
Jak widzisz do rozważań tego typu nawet nie trzeba odniesień do Kościoła. To wskazuje jednoznacznie, że nie Kościół (jako instytucja), a wartości są podstawa cywilizacji.
Warto zauważyć, że idea zbawienia wyłącznie poprzez Kościół - straciła swą siłę nośną.
mało. Jest sprzeczna np. z Objawieniem św. Jana, gdzie występują różne Kościoły i schyłku czasów. Zatem - katolicki uniwersalizm nie ma podstaw w Nowym Testamencie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
MatiRani, 2014.04.05 o 23:18
Panie Krzysztofie.
Piszac o konfliktach cywilizacji czy kultur trzeba pamietac o wielu innych przyczynach tych konfliktów. Jak pisze od lat Roman Kafel, normalni ludzie dogaduja sie miedzy soba i wspólzyja zgodnie - jak uczy ekonomia, - we wlasnym interesie. Nie jest jednakze tak prosto, gdy reguly gry ukladaja psychopaci ( Lobaczewski ).
Wojny nowozytne byly wywolywane z przyczyn stricto ekonomicznych, nigdy kulturowych czy ideologicznych.
Nawet abstrahujac od NWO czy pasozydowskiego pedu do zawladniecia cala Ziemia, to kazdy akt agresji ma podloze finansowe.
pozdr
Mati
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.06 o 06:13
Nie "kupuję" idei, że pieniądz jest jedynym miernikiem regulacji stosunków międzyludzkich, acz takie poglądy chce się wcisnąć.

Choćby sprawa olimpiady; dla zachodu to niewyobrażalne, że wydano tak dużo na zbudowanie takiego projektu. Tymczasem dla Rosji (a wcześniej - Chin), to problem prestiżu. Pieniądze pełnią tylko pomocniczą rolę.

To wskazuje z kolei, że Rosja jest w stanie mobilizować się do realizacji dużego projektu społecznego. A u nas - z EURO zmobilizowano się, zbudowano stadiony, organizacja imprezy dobra, a propagandowo klapa. Także z punktu widzenia konsolidacji społecznej. W Rosji kradli, ale wszyscy zarobili.
U nas kradli tylko niektórzy, a bardzo dużo firm - tych polskich, splajtowało, bo im po prostu nie zapłacono.

Proszę zatem dokonywać stosownych porównań, bo będziemy wyciągać błędne wnioski końcowe. A w polityce błąd to gorzej niż zbrodnia.
Pozdr.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piotr Świtecki, 2014.04.06 o 13:44
Z uporem maniaka przypomnę, że doc. Kossecki o tym mówił - falsyfikował jednostrone teorie rozwoju społecznego, m. in. właśnie ekonomizm. Są to uproszczenia daleko niewystarczające do wyjaśnienia świata, w jakim żyjemy.
Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.06 o 19:48
Mufti
Ja nie zwalczam doc. Kosseckiego. Zachowuję podziw dla jego działań.
na bazie prac Konecznego i Dmowskiego (choć ten ostatni to inny zakres), można bardzo wiele wyjaśnić, jeśli chodzi o teorie rozwoju społecznego.
Zauważ jednak, że ja nie zajmuję się teoriami rozwoju społecznego a podstawami na jakich tworzona jest organizacja życia społecznego.
Wstawki, nawet takie jak ta tutaj, są dla mnie odpryskiem zasadniczego toru myślenia. To taka przypowiastka nawiązująca i wskazująca jakimi torami należy rozpoznawać bieżące wydarzenia.
I nie zmienia to mojego stosunku do myśli prezentowanych przez doc. Kosseckiego.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
MatiRani, 2014.04.06 o 19:20
Nie musi Pan tej idei kupowac. ;-)
Kupowanie jest tylko jedna z obserwowanych form wymian miedzyludzkich stosowanych do polepszania bytu kazdego z nas.
To tak na marginesie.

Co do olimpiad, to sprawa jest bardzo zlozona, choc ekonomicznie jasna: olimiady, jak caly sport, sa generatorami zysków na wielu poziomach.
Na pierszym przynosza zyski finansowe natychmniastowe - inwestycja sie splaca ( czesto choc nei zawsze ) wplywami ze sprzedazy biletów, wyzywienia, pamiatek, praw do transmisji, itd.. to kazdy widzi i wie.
Troche glebiej patrzac sprawiaja, ze o danym kraju sie mysli, mówi, pisze czy pamieta co generuje kontakty handlowe.
Dalej, pokazac sie z dobrej strony daje prestiz i zaufania. -> zysk.
Prace nad infastruktura absorbuja bezrobocie ale i zadluzaja u banksterów.
Równiez olimpiady zajmuja mysli mas, co pozwala na przeprowadzanie cichych zmian prawnych czy podatkowych na niekorzysc normalnych ludzi.
Jak Pan moze sobie wyobrazic, jesli przesledzil moje wywody z uwaga i wglebil sie sam w tenmat, wynikiem olimpiad, z punktu widzenia gospodarczewgo, jest zysk finansowy.

Co do Pana uwagi o róznicy miedzy Rosja a Polska to absolutna zgoda. Polska jest w tej chwili republika bananowa bezwzglednie wyzyskiwana przez sterujace nia sily - glównie Niemcy + USrAel - wszystko czynione sprawnie przy pomocy rzeszy uczynnych pasoszytuf i szabesgojów tudzie uzytecznych idiotów - ta ostatnia klasa obejmuje malo rozumnych i slepych ze szmatami na glowach.

Co do ostaniej lini Pana wywody, to jakie porównaie ma Pan na mysli? W moim tekscie wprowadzilem porównania zadhego.
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.06 o 19:53
No jakże nie; choćby rozpatrywanie miejsca Polski, czy wspomnienie o Usraelu - to już porównania - odniesienia.
Ale chyba nie to jest przedmiotem różnicy zdań.

Zatem - nie pieniądz, a dążenie do władzy, jako prawo określania wartości i sposobu życia jest, moim zdaniem, głównym czynnikiem powstawania konfliktów.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie->Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze 
MatiRani, 2014.04.06 o 22:37
Racja, na najwyzszym szczeblu chodzi o wladze nad Ziemia.
Pieniadz, czyli opanowanie finansów Swiata, sa do tego tylko srodkiem.
Sa bronia której uzywaja banksterzy i korporatokracja.
Bronia sluzaca do panowania nad zasobami gospodarczymi od strony makro i nad umyslami ludzi od strony mikro.

Tak ze, widzi Pan, jesli wytraci Pan z reki wroga orez, samemu pozostajac uzbrojonym, ma Pan wielkie szanse na zwyciestwo lub chociazby, na zachowanie wlasnego zycia, bo nie duchem sie wygrywa lecz srodkami - finansowymi u zródel, u korzeni.

Disiejszy swiat jest tak skonstruowany, ze wladza nad pieniadzem daje wladze nad krajami i duszami ( to ostatnie jest prawdziwe moze w 80 czy 90% - bo sa ludzie niezalezni od monet, ale tez i nie maja oni wiekszego wplywu na wyniki glosowan czy na kierunek rozwoju kraju ) wiec aby zrozumiec, co sie dzieje musimy sledzic przeplywyw finansowe oraz aby miec szanse na poprawe sytuacji Ludzkosci musimy odsunac od wladzy na nami banksterów i korporatokracje.

Kto pretenduje do analizowania historii nie opierajac sie na finansach, w najlepszym wypadku baldzi a w najgorszym celowo stawia zaslone dymna nad przyczynami wydarzen.

Np. krwawa "rewolucja" sowiecka nic wspólnego z poprawa bytu ludu nie miala. Chodzilo tylko i wylacznie o skolonizowanie przebogatego w surowce kraju. Ba! Nawet i kontynentu, jesli podlaczymy Chiny do tej sowietyzacji.
Dzialania Marxa i Engelsa podszyte byly pazernoscia - strajki wywolywano u przedsiebiorców z konkurencji. Ani w fabrykach Engelsa ani u innych zydów strajków nie bylo. Marx pisal swoje falsze oplacany przez banksterów z Wall Street. Najemnik, zwykly, ordynarny mercenariusz na uslugach Wielkiego Kapitalu.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze.
**** RK podal:
Ponizej niezwykle wazny film, ktory doskonale wyjasnia zatrzymanie procesu globalizacji przez prez. Putina.
Nie tylko odslania pewne kulisy lupienia narodow na przykladzie Rosji.
Pomaga zrozumiec to co stalo sie w Polsce, i innych bylych demoludach i co dzieje sie na Ukrainie wyjasnia kulisy likwidacji przywodcow panstw w jakich przeprowadzono kolorower rewolucje.
+www.youtube.com

Niszczenie Rosji przez Jelcyna i Gajdara kosztowalo 12.000.000 ludzkich zyc. A w Polsce?
Jak Pan widzi - dla pieniedzy, dla wladzy...

pozdr.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
To chyba najlepszy 
J.Ruszkiewicz - SpiritoLibero, 2014.04.06 o 13:34
tekst Pana Wojtasa jaki ostatnio spłodził.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: To chyba najlepszy 
Piotr Świtecki, 2014.04.06 o 13:42
Niestety. Okoliczności inspirują do niewesołych przemyśleń.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Zenon Jaszczuk, 2014.04.06 o 21:15
Krzysztof Wojtas witaj.
Przedwojnie?!! Chcę powiedzieć, że coś planują. Myślę jednak, że to już dawno zaplanowane. Wczoraj mi kolega mówi, że słyszał wywiad z prezydentem Białej Podlaskiej (czyli to "nasz" miejscowy)w radio zapewne "katolickie radio Podlasia". Pan prezydent mówi, że dostał "rozkazy" z góry, aby przygotował zakwaterowanie dla uchodzców z Ukrainy. Powiada, że ma jakieś w miarę normalne dwa hotele i ewentualne zniszczone tereny po lotnisku w Białej Podlaskiej. Wynika z tego, że te wszarze coś szykują!!! Mój znajomy jeżdzi raz w tygodniu po cukierki na Ukrainę (blisko granicy). Mój następny znajomy jeżdził "TIRem" do Kijowa. Obaj stwierdzili, że nic nie widzieli, nic nie słyszeli o wojnie:-)))) Wsio normalno, jeśli można tak powiedzieć.
Jednak widocznie normalno nie jest!!!. Bo jak czytam internet to wszy osadzone w Polsce i nie tylko skaczą pod batutą mordercy swiatowego i wrzeszczą WOJNA!!!
Można powiedzieć, że Skaczą Putinowi ( jeśli on w nic nie gra razem z tą grają)pod oknami. Co by zrobił normalny człowiek widząc skaczące pchły powiedzmy na własnym łóżku. Musiałby ich wyłapać, a najlepiej wytruć:-)))) Tak to z pchłami jest. Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.06 o 21:58
Może zaplanowali. Ale jak to się odbędzie?
Tego nie da się przewidzieć.

PS. Sprawdź tą giwerę, co masz zakopaną pod sosną - czy dobrze naoliwiona
;-)))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
J.Ruszkiewicz - SpiritoLibero, 2014.04.07 o 02:09
To co Zenek? Szykujemy się jednak do lasu?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piwowar, 2014.04.07 o 03:46
Lasy sprywatyzują i wstęp będzie ferboten.
Już w ciemnych czasach gierkowskich planowano wprowadzić bilety do lasu na grzyby.

A resztę się potraktuje agentem oryńć. Zostało jeszcze troche tego koksu z wietnamu.

Spieprzajmy lepiej do Rosji. Tam nas jeszcze nie było.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.07 o 14:13
E tam. To już lepiej pozwólmy na ucieczkę Żydów (jak z Egiptu). Tym razem droga prowadzi przez Ukrainę.
Podobno już drukuje się mapy , gdzie występuje Wielka Pustynia Ukraińska.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piwowar, 2014.04.07 o 23:18
Nie za duzo nam by się marzyło?

(niektorzy ze wszystkiego potrafia zrobic pustynie. Dlatego preferencyjna profesja dla Haverim to byla agronomia (The Seventh Million, by Tom Segev).

Z drugiej strony, moja ciotka zwykla byla mawiac, jak mi wszystko z rak lecialo: Idzie ci to jak żydowi rola.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piotr Świtecki, 2014.04.08 o 05:30
Niektórzy są do wyższych rzeczy stworzeni ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Krzysztof J. Wojtas, 2014.04.08 o 07:05
Szubienica?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piotr Świtecki, 2014.04.08 o 08:27
:-))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Malawanda, 2014.04.08 o 20:48
No co Ty, Piwowar, w Wietnamie ( kurna, to chyba Indochiny przecież?) byliśmy tam, oj bardzo byliśmy. To wiem od stryja, co mieszkał tam długo lat. Tak. Stryj niestety umrzeć musiał za ten pieprzony Wietnam i całą sprawę Korei. No jak się pisze sprawy Korei? Nie wiem, ale wiem, że tam mój stryj tam gdzieś umarł. Trudne tematy, prawda?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Przedwojnie 
Piwowar, 2014.04.08 o 23:25
Trudne tematy. Ale tylko dla nas. Bo my zawsze i po calym swiecie za cudze grzechy. Czasem tylko na chwile łuska opadnie nam z oczu, jak tym na Haiti za cara Poldka, ale potem znow oko bielmem zarasta.

A teraz juz za pozno na cokolwiek. Stryjowi zycia się nie wróci, a i nasza nacja na wykończeniu. Biologicznym też. Putek nie ma żednego obowiązku bronić Słowiańszczyzny w Polsce.

Korea-paradoks. Dwa tysiące lat temu w Korei była federacja województw. Niewiarygodne. To jest niezwykle wysoko rozwinięty społecznie naród. Dlatego musiał pójść pod nóż.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑