słowa kluczowe: CANVAS, cybernetyka społeczna, demokracja, informacja, polityka, rewolucja, robimy rewolucję, społeczeństwo, sterowanie, technologia, wojna informacyjna.
Linki, cytaty, nowiny2014.02.13 18:29 18:33

Rewolucjoniści bez granic

(poleca )
 
Nigdy nie działamy nieproszeni. To ludzie znajdują nas. My jedynie przekazujemy im wiedzę i nie mówimy, co mają z nią zrobić. Pokojowe metody protestu są o wiele bardziej efektywne, niż walka przy użyciu przemocy.
 
W Serbii często powtarza się, że klasa polityczna jest jak bielizna: jeśli nie zmienia się jej regularne, zaczyna brzydko pachnieć.
[...]
W wypadku każdego przewrotu politycznego wraz z upadkiem dawnego systemu znika najsilniejszy czynnik jednoczący demonstrantów. Aby w tej sytuacji zachować jedność ruchu, należy dokładnie wytłumaczyć ludziom, o co tak naprawdę walczą. Ludzie muszą wiedzieć, dokąd zmierza ten pociąg, do którego wsiedli, dlatego kolejne kroki powinny być planowane z dużym wyprzedzeniem.
[...]
Po pierwsze, muszą zdać sobie sprawę, że władza nie jest dana nikomu raz na zawsze. Można ją odebrać każdemu w każdym społeczeństwie, nawet w dyktaturach. Następnie muszą przeprowadzić dokładną analizę danego społeczeństwa, żeby odkryć, które instytucje są do dokonania takiej zmiany niezbędne – w wypadku Serbii były to policja i telewizja państwowa. Aby rewolucja mogła odnieść sukces, należy wyciągnąć ludzi z tych instytucji. Przekonujemy naszych studentów, że wykorzystanie do tego celu pokojowych metod walki jest o wiele skuteczniejsze niż wezwanie do zbrojnego powstania. Potencjalni rewolucjoniści muszą zatem opracować strategię stopniowego „wysysania ludzi” z instytucji reżimu. Chociaż te kroki są zazwyczaj podejmowane przez małą grupę, jeśli się powiodą, przekształcą ją w masowy ruch. Nasze kolejne zadanie polega zatem na wytłumaczeniu, czym w rzeczywistości jest ruch polityczny, co utrzymuje jego poszczególne elementy razem, dlaczego tak ważne są wspólne symbole, tożsamość, itp. Mówiąc ogólnie, na tym etapie uczymy jak przekształcić masowy strach w masowy entuzjazm dla zmian. Większość dyktatorskich reżimów opiera się na strachu. Kiedy strach znika, cała struktura zaczyna trząść się w posadach i ostatecznie może runąć.
[...]
W nowym systemie potrzebne jest narzędzie do nieustannej kontroli elit. Nie można liczyć wyłącznie na ich dobrą wolę.

Rozmowa ze SRDJĄ POPOVICEM +kulturaliberalna.pl

* * *

[...] „Mój kolega leciał samolotem na Ukrainę i po drodze poznał znanego organizatora puczów i przewrotów Marko Ivkovic. Wsławił się on jako organizator serbskiego „Otporu”, potem była gruzińska „Kmara” i ukraińska „Pora”. Marko próbował zorganizować coś podobnego w Rosji, ale został wydalony i otrzymał status persony non grata. Był w Kirgistanie w 2010 roku, kiedy został obalony prezydent Bakijew. Teraz Majdan znajduje się w doświadczonych i finansowo zabezpieczonych rękach”.

Najlepsza serbska marka – „Otpor” +polish.ruvr.ru 
 
[Podaję za jedną z listy dyskusyjnych i dziękuję Koledze z tej listy za zwrócenie uwagi na ciekawą informację.] 

3663 odsłony średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Rewolucjoniści bez granic   
Lona, 2014.02.13 o 23:49
Tu piszą, ze Ukraina zabroniła wjazdu temu gościowi

+www.telegraf.rs

ale skoro się tam takie rzeczy dzieją...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Rewolucjoniści bez granic 
Piotr Świtecki, 2014.02.13 o 23:56
Tak, zabroniła, gdzieś tam w tych podanych wyżej linkach też o tym wspomniane jest.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑