słowa kluczowe: OFE, Polacy, Polska, ZUS, banki, finanse, firmy ubezpieczeniowe, obowiązkowe ubezpieczenia, pieniądze.
Polska2014.02.05 15:31 02.06 10:38

OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe?

 

Jeden złodziej okrada drugiego złodzieja, a my temu się przyglądamy.

 

Czy Polacy mogą dysponować swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na kontach w OFE lub ZUS-e przed pójściem na zasłużoną emeryturę?


 

Czy Polacy mogą nie płacić ZUS-u lub, czy mogli nie przystąpić do II filaru w OFE, jeżeli urodzili się w danym roku określonym w ustawie dotyczącej OFE?

Jeden złodziej okrada drugiego złodzieja. I jaki wpływ na to wszystko mamy my, jeżeli i tak wszystko odbywa się ponad naszymi głowami?

OFE powstały po to w Polsce, aby zachodnie firmy ubezpieczeniowe oraz banki, które są z nimi powiązane zarobiły na naszych pieniądzach krocie, do tego doszło jeszcze to, że polscy "pomysłodawcy" zasiadający, wtedy w polskim parlamencie w momencie wprowadzania OFE w Polsce potem znaleźli się w zarządach tych spółek ubezpieczeniowych na doskonale płatnych posadach.

"Miszczowska" liberalno wolnościowa gospodarcza zagrywka, i wszystko zgodnie z prawem obowiązującym w bantustanie Polin.

Jedyną korzyścią zapisaną ustawą w OFE jest to, że pieniądze zgromadzone przez nas na kontach OFE nasze dzieci by dziedziczyły, jednak zapis i ustawę zawsze można zmienić posiadając większość w polskojęzycznym parlamencie, który zamiast bronić Polaków i polski interes narodowy broni prywatne niepolskie korporacje, prywatne niepolskie banki i niepolskie prywatne ubezpieczenia, które nie są dobrowolne.

Czy nad OFE, nad kapitałem tam zgromadzonym przez nas miał-ma kontrolę nasz polski parlament lub rząd?

A czy nad zgromadzonym przez nas w ZUS-e kapitałem ma kontrolę polski parlament lub rząd?

Przecież te pieniądze powrócą do ZUS-u, w takim razie nikt nas nie okradnie, nasze pieniądze tylko zmienią właściciela. I tyle, my jednak, czy w tym przypadku, czy w tamtym przypadku nie jesteśmy w rzeczywistości ich właścicielami (nie możemy tymi pieniędzmi dysponować przed pójściem na emeryturę!), ponieważ potem dostaniemy jałmużnę od ZUS-u albo figę z makiem od OFE, te wielkie pieniądze i tak nie pozwolą nam na to, aby na starość, jeżeli w ogóle dożyjemy do wieku emerytalnego w ogóle skorzystać z tych marnych groszy.

Zapewniają nam tylko leczenie i w zasadzie nic poza tym. A czy OFE zapewniały nam chociażby leczenie?

A przecież obiecywano nam, że po tym gdy nasze pieniądze znajdą się w OFE, jako emeryci będzie nas stać na emeryturze na wakacje pod palmami i godne życie. Gdzie są moje pieniądze, godne życie i wakacje pod palmami?

Pierwsi emeryci w Polsce właśnie dostali te bajońskie emerytury z OFE w wysokości 200-300 złotych. Da się pożyć, tylko komu? Zarządom tych firm ubezpieczeniowych dzięki naszym pieniądzom, którymi obracali w OFE żyje się na doskonałym poziomie. Tego możemy być pewni!

 
 

Brygada Mazowiecka ONR-u przeciw "homodyktaturze".

.

 

3872 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe?   
Vortex, 2014.02.05 o 16:11
Mam nadzieję że wszystko jest tak jak trzeba i nie będzie protestów. Bo już gdzieś ten tekst czytałem, tylko z innym podpisem.

+www.prawica.net


A co do meritum. Koszty działania OFE były ogromne mimo że one realnie niemal nic nie robiły. Warto o tym pamiętać, one praktycznie niczego nie robiły, był to pasożyt oczywisty.
Koszty ZUS to jest jak pamiętam ok. 2,5% od obrotu. Bardzo niskie, świadczy to o dobrym gospodarowaniu. A ZUS wykonuje pracę ogromną, młodzi zazwyczaj nie mieli z nimi jeszcze kontaktów, ale ci którzy już korzystali wiedzą ile tam jest solidnej pracy.
I ci co trochę myślą wiedzą jak ta instytucja jest potrzebna. Bo nikt nigdy nie wie co mu pisano. Powiedzmy złamie nogę ( złamanie skomplikowane więc czas powrotu do zdrowia to pół roku), a wtedy nawet ten niewysoki zasiłek z ZUS nieraz ma cenę życia. Bo nie każdy ma rodzinę i to taką która zechce pomóc.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Paweł Tonderski, 2014.02.05 o 16:24
Nie będzie żadnych protestów, ponieważ to ja tam piszę jako Aleksander Rednot, to mój tamtejszy pseudonim.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Christophoros Scholastikos, 2014.02.05 o 21:33
Doskonałe są te grafiki pana Wasiukiewicza.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Paweł Tonderski, 2014.02.05 o 21:45
Nie znałem do dzisiaj grafik i rysunków tego pana.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Christophoros Scholastikos, 2014.02.06 o 08:15
Jest wodzem Ruchu Wolności wolnościowego skrzydła Ruchu Narodowego. Po za tym jest byłym współpracownikiem Korwina, przez co nierzadko daje w swoich wypowiedziach świadectwo co potrafi zdziałać Korwin..
Grafiki są przednie, warto okraszać nimi swoje notki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Marcin de Sas, 2014.02.06 o 12:48
Pierwsi emeryci dostali z OFE grosze, ponieważ te pieniądze nie miały czasu pracować i realnie nie było szansy na dużą ich ilość. Nikt tym rocznikom nie obiecywał "szklanych gór". System emerytalny jaki znamy pochodzi z czasów Bismarcka i miał on sens wtedy. Dzisiaj średnia długość życia jest dużo większa. Zasadą ZUS'u zwanego potocznie Zakładem Utylizacji Szmalu jest wspólna kasa dla wszystkich. Chodzi o to, że oddajemy Zusowi pieniądze, które on przeznacza dla obcych ludzi a nie dla nas samych. Społeczeństwo polskie starzeje się. Rodzi się coraz mniej dzieci i kiedy dzisiejsi 30to czy 40latkowie pójdą na emeryturę dostaną od państwa grosze. Jeśli nie wprowadzi się reform. Niestety żont pana Tuska woli zamiatać problem pod dywan zabierając z OFE. OFE to bogacenie się zachodnich podmiotów (no chyba że należymy do PZU), ale jest to też świadomość indywidualnych kont i szansy na to, że to co wpłacimy wypłacimy z zyskiem. Tusk niestety najpierw ograniczył procent pobieranych składek, następnie zabronił OFE inwestowania w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne to nie jest giełda, potrzeba by składki były inwestowane co najmniej 5-7 lat. Są bezpieczne przede wszystkim dzięki dywersyfikacji (inwestowanie w wiele podmiotów). To zdanie większości ekonomistów Polski, którzy stukają się w głowę patrząc na decyzje współczesnej władzy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Paweł Tonderski, 2014.02.06 o 18:39
Ile lat temu zmuszono Polaków ustawowo do przystąpienia do II filaru w OFE?

Z tego co ja pamiętam, to jest już coś około 15 lat, czy odkładając te pieniądze na lokacie, zarobilibyśmy tylko 200-300 złotych na miesiąc, rocznie, a przy tym jednocześnie kapitału podstawowego nie moglibyśmy wycofać w całości z takiej lokaty, aby po tych 15-10 latach móc nimi dowolnie zadysponować?

I jeszcze jedno, wprowadzając OFE w Polsce Polaków zmuszono do tego ustawowo pod groźbą kary kary finansowej, aby do OFE przystępowali. I jeszcze jedno, obiecywano nam złote góry oraz wakacje pod palmami po 20-tu latach obracania naszymi pieniędzmi, obecnie pierwsi emeryci w Polsce dostali te marne grosze po +- 15 latach w wysokości 200-300 złotych, tak więc coś tutaj jest, jednak nie tak...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
w.red, 2014.02.06 o 20:39
Sama idea OFE była chybiona. Bo była gdyż zadkładała ,że ludzie się rzucą ns obiecany szmal. Tymczasem nic z tego. Nawet wbrew obietnicom rządzacych .I obiecanek cacanek kolejnych rządów. Ludzie wykazali się zdrowym rozsądkiem daleko bardziej i więcej od nich, bo bo nie wyrazili ns to zgody . Stąd była konieczność "nowych" "regulacji" by zamaskować przekręt. banksterów i rządzących. W rezultacie stąd nowe obliczne po nowemu emrytury i renty po circa 150 zł. Tym sposobem sprzeniewierzono ostatni walor mający zaufanie. Gwarancje państwowe co do ich wypłacałności w całości. Tak to chciwość urzędnicza zatrimufowała.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe? 
Marcin de Sas, 2014.02.06 o 21:37
Wielkość składek odprowadzanych do OFE zmniejszyła się z 7,3 procenta do 2,3 procenta od składki emerytalnej. W tym jest też prowizja dla OFE. Jeżeli przy tym inwestuje się w obligacje to trudno o konkretne zyski. Uważam, że ponowne danie większej swobody OFE wpłynęłoby pozytywnie na emerytury. Jest przecież Komisja Nadzoru Finansowego- państwowa instytucja, która nad OFE "czuwa". Osobiście kupuję za bardzo niewielką sumę comiesięcznie fundusze inwestycyjne i po pięciu latach wyszedłem na prostą a po pięciu kolejnych spodziewam się konkretnych zysków. Na pewno większych niż na lokacie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: OFE czy ZUS? Dobrowolne ubezpieczenia czy obowiązkowe?   
Vortex, 2014.02.06 o 23:54
OFE nigdy nie dawały nawet cienia szansy na zapewnienie godziwych emerytur, i to z wielu powodów. Nie jest przypadkiem ze takie zwierze nie jest znane w krajach wysoko rozwiniętych, które trochę lepiej znają teorię i praktykę gospodarki kapitalistycznej.
Firma kapitalistyczna stara się maksymalizować wpływy i minimalizować wydatki, taki jej urok i zasada działania. A czym dla niej jest wypłata emerytury? Wydatkiem oczywiście. Na głowie będą stawać, aby wypłacić jak najmniej. Najlepsze zarządy nie wypłacą nic i nawet trudno będzie mieć do nich o to pretensje.
Dopływ pieniędzy z OFE napompował akcje na giełdzie. Co się stanie gdy OFE zaczną masowo wyprzedawać akcje, aby wypłacać masowo (kiedyś tam za lat 10-20-30) emerytury? Akcje polecą na twarz i OFE zostaną z tonami śmieciowych papierów, a emerytom wytłumaczą - sorry, taki mamy klimat.
Mógłbym dalej bo w tej koncepcji jest więcej błędów, ale pora trochę późna, trza iść spać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑