słowa kluczowe: Cywilizacja żydowska, Donald Tusk, Feliks Koneczny, Koneczny, PO, Polska, Sejm, Tusk, cywilizacja żydowska, historia, korupcja, podatki, polityka, posłowie, przekupstwo, rząd, rządy, sasi, sejm, ustawodawca, ustawodawstwo, ustawy.
Historia2011.01.21 08:00 19:04

Czasy saskie, czasy tuskie

 
 
W drodze wyjątku zamieszczam tutaj, a nie w dziale „linki, cytaty, nowiny” – bo cytat (z Konecznego) będzie ad vocem notek autorstwa Kota z Cheshire i Pawła Tonderskiego, porównujących czasy saskie i nam współczesne.
Ot, jeszcze trochę materiału do przemyśleń…
 
Otóż w rozdziale XXXI Cywilizacji żydowskiej *) pisze Koneczny tak:

   [...] Niemożliwą jest to jednak rzeczą, żeby nie posiadł wpływów społecznych i politycznych ten, kto finansowo góruje nad ludnością [...] Za czasów saskich cofaliśmy się, jako społeczeństwo; stawaliśmy się wstecz społecznością tylko, zrzeszeniem nie zróżniczkowanym [...]

   Siły żydowskie wzbierały w Polsce coraz słabszej. Sprzyjała temu niezmiernie metoda rządów królów-Sasów, antypolska do cna. Jeżeli silne rządy stanowią o potędze społeczeństwa i państwa, Polska była winna stanowić pierwszorzędne mocarstwo w owym okresie, albowiem był to okres rządów najsilniejszych. Nie można było „ani pisnąć” przeciwko rządowi, a kto nie siedział cicho tracił wolność i majętność, a nawet bywały wypadki, że taki obywatel znikał. Skończyło się na tym, że w życiu publicznym nie było stronnictw, tylko jedna, królewska, monopartia, złożona z karierowiczów i politykantów. Żadnego programu, żadnej działalności publicznej [...]

   [...] Teoria „silnych rządów” na wewnątrz, wiedzie zawsze do upadku i na wewnątrz i na zewnątrz. Rządy oparte na bezprawiu usuwają z życia publicznego obywateli lepszych, podnosząc na świeczniki ludzi coraz gorszych i coraz… głupszych. Nie dadzą ani nawet w zaciszu pracować spokojnie tym, którzy nie są „swoi”, a zatem upada nawet wydatność pracy w społeczeństwie, upada rolnictwo, rzemiosło i handel. Za rządów bezprawia ginie wszystko, co godne życia; panoszy się zaś wszystko, co powinno ginąć. Nastaje stan nienormalny w życiu zbiorowym.
   Za takiego stanu rzeczy nabierać musiał sił żywioł nie krępowany żadną etyką względem kraju. W państwie „silnej ręki” wytwarza się pomiędzy społeczeństwem a władzami pewien regulator, a mianowicie przekupstwo. Grasowało ono za czasów saskich co niemiara.
   W odniesieniu do spraw żydowskich przyjęło się wówczas zdanie, że „kto w Polsce o Żydach dobrze mówi, ten jest przekupiony, a kto o nich mówi źle, ten widocznie stara się być przekupionym”. [...]

   Przekupstwa żydowskie sięgały do szpiku życia publicznego. Żydom zawdzięczamy w znacznej części systematyczne zrywanie sejmów za Sasów. Chodziło o to, żeby nie uchwalono na sejmie podwyższenia podatków tyczących Żydów; żeby w ogóle nic nie było uchwalonego, bo w takim razie wysokość należytości zależała całkiem od urzędu, od widzimisię starosty królewskiego po miastach – a z tymi dostojnikami Żydzi umieli sobie radzić. [...]

   [Chcąc uniknąć podatków, Żydzi] „zbierają między sobą składki i przed każdym sejmem przeznaczają 150.000 złp na przekupienie posłów”. [...]

   [...] Składano za każdym razem fundusz wyborczy, a zaczynano od sejmików. „Rozrzucano na sejmikach ogromne sumy pieniężne na prawo i lewo”. Sztadlanowie mieli pełne ręce roboty. Ich rzeczą było starać się, by z sejmików nie wychodzili posłowie niepożądani, tudzież żeby instrukcje poselskie nie przeciwiły się interesom żydowskim.

Koniec cytatu.
Pozwoliłem sobie na skróty, ponieważ rozdział osnuty jest wokół postaci Józefa Franka, a nas w tym przypadku bardziej interesuje tło epoki oraz ujawniające się uniwersalne mechanizmy. 
 
*) Feliks Koneczny: Cywilizacja żydowska, t. III s.137-139. Dom Wydawniczy „Ostoja”, Krzeszowice 2006. W stosunku do oryginału zastąpiłem manierycznie używane przez Konecznego „jako” współczesnym „że”.
Paweł Tonderski: Dlaczego nie można porównywać rządów Sasów w Polsce z dzisiejszą sytuacją polityczną Polski? polacy.eu.org/442/
Kot z Cheshire: Tusk jak Stanisław August? polacy.eu.org/425/ 

4921 odsłon średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
Paweł Tonderski, 2011.01.21 o 12:10
Pisząc swój felieton na temat czasów saskich i ich rządów w Polsce nie zwróciłem w ogóle swojej uwagi na żydowską mniejszość zamieszkującą w naszej Ojczyźnie i na ich niebagatelną rolę jaką, wtedy odgrywali w zakulisowych poczynaniach, które miały doprowadzić do upadku Rzeczypospolitej szlacheckiej... Zapytałem się tylko, co, wtedy robiły inne stany w Polsce oraz, co robili polscy żydzi w tamtych czasach?

Wiadomym jest, że jakby Polska nie miała, wtedy "swoich" żydów rozbiorów Polski, by nie było, jednak ktoś, wtedy przekupywał Polaków, ktoś, im dawał te łapówki i wreszcie ktoś je przecież brał.

To zagrożenie jest obecne również w dzisiejszych czasach, ponieważ to oni mają pieniądze, a nie my Polacy i z tego powinniśmy dzisiaj zdawać sobie sprawę.

W swoim felietonie również nie rozpatrywałem rządów saskich w Polsce i tego zagadnienia od strony prac na ten temat Feliksa Konecznego. To są bardziej moje osobiste spostrzeżenia dotyczące tamtych czasów oraz tamtej epoki.

Pozdrowienia.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
janekk, 2011.01.21 o 21:32
Święte słowa Feliksa Konecznego,
Co do zdjęcia to raczej powinny być pejsy,
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
Piotr Świtecki, 2011.01.21 o 21:41
Aj tam :-) Jeszcze latem ze środowisk PiSowskich dochodziły mnie głosy, jakoby rozpętywana przeciw nim nagonka była w swych mechanizmach żywcem przeniesiona z Rzeszy, jakby antysemicka.
No i wprawdzie drugiej Nocy Kryształowej się nie doczekaliśmy, ale morderstwo w Łodzi było... +mufti.polacy.eu.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
janekk, 2011.01.21 o 21:54
Gdzieś czytałem ze na starym żydowskim cmentarzu bodajże w Zelowie (województwo łódzkie) są tablice nagrobne z nazwiskiem Tusk, i że część tamtejszych żydów wyemigrowała na Kaszuby wtedy niemieckie.
Mówie Ci że to coś pod nosem mi nie pasuje - ukrywa osobę i wydaje mi się że coś narobiło mi na ekran
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
Zenon Jaszczuk, 2011.01.23 o 01:22
Mufti.
Nie znalazleś zdjęcia Tuska nie zasmarkanego.;-}}}}
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czasy saskie, czasy tuskie 
Piotr Świtecki, 2011.01.23 o 01:36
Przy następnej okazji :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑