słowa kluczowe: 2013, Marsz, Marsz Niepodległości, Polska, Ruch Narodowy.
Linki, cytaty, nowiny2013.11.13 16:30

Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela

(poleca )
 
Prof. Jacek Bartyzel zrezygnował z uczestnictwa w honorowym Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości.
 
Wczoraj w Warszawie po raz kolejny okazało się, że szlachetna idea Marszu Niepodległości doznała uszczerbku w postaci karygodnych incydentów – w szczególności zaś ataku na siedzibę przedstawicielstwa dyplomatycznego, co jest sprzeczne z odwiecznymi zasadami wszystkich cywilizowanych narodów – których sprawcami były notorycznie „doklejające się” do marszu elementy chuligańskie i zarazem nieodpowiedzialne politycznie. Tym razem wybryków tych nie da się usprawiedliwić nawet zaczepkami ze strony lewackich band „antyfaszystowskich” ani (domniemanymi) prowokacjami ze strony utajnionych funkcjonariuszy służb porządkowych. Moralna i polityczna odpowiedzialność za to spoczywa zatem na organizatorach marszu, tj. ugrupowaniach wchodzących w skład Ruchu Narodowego, którego kierownictwo najwyraźniej nie jest w stanie zapanować nad sytuacją, zapobiec przenikaniu do jego zaplecza społecznego środowisk co najmniej anarchizujących, jeśli nie kryminalnych, oraz oddzielić te plewy od zdrowo patriotycznego ziarna.

W związku z powyższym oświadczam, że rezygnuję z tą chwilą z uczestnictwa w honorowym Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości, do którego zostałem zaproszony w 2010 roku i zaproszenie to przyjąłem wówczas z radością. Jednocześnie wyrażam ubolewanie z powodu faktu, iż dzieje się coś znacznie gorszego niż tylko pogłębianie się negatywnego wizerunku medialnego marszu i jego organizatorów, albowiem w ten sposób faktycznie wydłuża się realny i zarazem symboliczny „marsz” ku Polsce na miarę wielkiego, chrześcijańskiego narodu o tysiącletnie tradycji państwowej. Każda autentyczna Prawica – więc także i ta narodowa – winna być bowiem zawsze i wszędzie Partią Porządku, Autorytetu, Hierarchii i Dyscypliny obywatelskiej, a nie dopuszczać do tego, by jej działania kojarzyły się ze „spontanicznie” plebejską agresją przeciwko instytucjom.

Jacek Bartyzel, prof. UMK
Toruń, 12 listopada 2013 r. 
 
Źródło: +www.legitymizm.org 

3770 odsłon średnio 2 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Paweł Tonderski, 2013.11.13 o 20:37
Ech, te intelektualne polskie elity...

Takie one obecnie właśnie są, zamiast się konsolidować z innymi Polakami, zamiast swoim profesorskim autorytetem stanąć po stronie ludu, polskich mas, które są gotowe do poświęceń dla swojej Ojczyzny, aby je swoim autorytetem i powagą oraz wiedzą bronić przed żydobolszewickim okupantem, to te szeregi się opuszcza. Jednak lepiej teraz niż później...

Jestem ciekaw, czy hiszpańskie elity w Hiszpanii przyłączając się do hiszpańskiej Falangi lub do Karlistów miały te same obiekcje, które ma pan obecnie wielce czcigodny i szanowany profesorze Bartyzel, że przyłączając się do hiszpańskich mas postąpiły źle. Do hiszpańskich mas, które wystąpiły w swojej Ojczyźnie przeciwko bolszewikom, komunistom i innym wrogom swojego hiszpańskiego Narodu i jego katolickiej wiary oraz hiszpańskiej rodzinie królewskiej oraz przeciwko hiszpańskiemu kościołowi katolickiemu?

A potem zdziwienie, że Polską rządzi żydobolszewia, że Polską żądzą bolszewicy i komunistyczni aparatczykowie i staliniątka, mówiące po polsku, i że w Polsce nie ma narodowych elit intelektualnych i przywódców, którzy mogliby ten ruch poprowadzić ku zwycięstwu...

Szkoda gadać po próżnicy, lepiej panie profesorze przyłączyć się do profesora Wielomskiego...

Życzę panu jednak dużo zdrowia, będę nadal czytał pana opracowania, książki i felietony, swoją decyzją niezrozumiałą dla mnie, nie straci pan w mojej osobie człowieka, który z tego powodu zaprzestanie czytać pana teksty. Jednak z innymi sprawami dotyczącymi oceny pańskiej osoby może być u mnie obecnie już dzięki pana decyzji różnie.

Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela   
Lona, 2013.11.13 o 21:10
Szacunek z powodu wiedzy, erudycji i wiele innych rzeczy które robi profesor Bartyzel,należy się na pewno. Zadziwia jednak brak zwykłej mądrości życiowej jaką powinien mieć człowiek którego mocno lewicujący syn należy do Ruchu Palikota. Nie wątpię, że prof. Bartyzel starał się go dobrze wychować jednak nie zawsze, nie wszystko udaje się nam kontrolować, przeprowadzić tak jak byśmy chcieli. Przydałoby się trochę refleksji nad tym zanim innych się potępi.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Christophoros Scholastikos, 2013.11.13 o 22:22
Mam szacunek dla wielkiej wiedzy profesora. Jednak wielka wiedza nie wiąże się z wielką wyobraźnią. Ilu strażników marszu pan profesor zorganizował? Żadnego? To ta narodowa i organizacyjna praca to wychodzi najlepiej na papierze. Jak się pisze jak ma być.
Pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela   
esperance, 2013.11.14 o 19:31
Można mieć zastrzeżenia do Ruchu Narodowego, ale chyba ta rezygnacja zbyt skwapliwa, dwa dni po marszu podczas nagonki medialnej i po czteroletnim trwaniu w komitecie poparcia pomimo takich samych jak obecnie uwarunkowań. Mojemu nosowi pachnie to pretekstem. "Elementy doklejające się" to nie substancja właściwa, może wręcz ciało obce i to przede wszystkim należałoby brać pod uwagę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.14 o 19:59
Szanowni Dyskutanci,

nie będę komentował decyzji profesora Bartyzela, jako Jego osobistą, lecz odniosę się do postawionego Przezeń zarzutu wobec Organizatorów Marszu.

Myśl konserwatywna, z całą stanowczością stwierdza, iż za wszelkie wybryki wykraczające poza Powagę i Godność Marszu odpowiadają - tylko i wyłącznie - państwowe służby porządkowe.

Na tym tle, dołączam się do stonowanej i rozsądnej wypowiedzi PT Ambasadora Rosji w Polsce, który stwierdził (Uwaga: wiadomość z "drugiej ręki"), iż Polacy mogą nie lubić Rosji, lecz państwowe służby porządkowe były zobowiązane do ochrony placówki dyplomatycznej państwa, z którym owa Polska utrzymuje stosunki oficjalne.

Podobno PT Ambasador dodał jeszcze, iż Polacy mogą mieć za co nie lubić Rosji, co dowodziłoby znakomitego poczucia realizmu tego Dyplomaty.

Na całkowitym marginesie dodam jeszcze, iż Wielka Loża Narodowa Polski - pomimo otrzymanego zaproszenia - nie wysłała delegacji na oficjalne obchody Dnia Niepodległości, ograniczając się do złożenia wiązanki kwiatów w Świątyni Opatrzności B*żej.

Przy okazji składania kwiatów, delegacja WLNP stwierdziła, iż Świątynia nie jest wybudowana w miejscu wmurowania kamienia węgielnego w XVIII wieku. Wiedza o dokładnej lokalizacji aktu erekcyjnego Świątyni Opatrzności B*żej, zostanie zachowana przez Wolno Mularstwo Narodowe dla tych Pokoleń, które odbudują Rzeczypospolitą w warunkach cywilizacyjnych.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Dyskutantów
MStS

PS. ostatni akapit dedykuje PT Wichrzycielowi, jako jedną z wielu odpowiedzi na Jego zapytanie: "po co...?" :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Piotr Świtecki, 2013.11.14 o 20:43
Zaraz, zaraz... Byłem po ŚOB oprowadzony przez przewodniczkę, wspominała, że pierwotnie Świątynia była - czy miała być - gdzie indziej, i gdzie. Tylko ani w ząb już nie pamiętam szczegółów :( Czyli byłażby Pani Przewodniczka z Masonerii Regularnej? Nie może to być!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Paweł Tonderski, 2013.11.14 o 21:04
Ta świątynia miała być wybudowana w okolicach Muzeum Wojska Polskiego, koło domu partii PZPR, tam gdzie obecnie znajduje się giełda papierów wartościowych, nie pamiętam jak ta ulica się nazywa, odchodzi z Placu Trzech Krzyży i zmierza w dół do Czerniakowskiej, po drodze jest park i ulica Czerniakowska. Zjeżdżając w dół od placu Trzech Krzyży, po lewej stronie, tam chyba przed wybuchem wojny wmurowano kamień węgielny, ale być może mój niezyjący dziadek wprowadził mnie w błąd albo ja coś pokręciłem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.14 o 21:18
Szanowny Panie Pawle,
Lokalizacja Świątyni Opatrzności Bożej,a dokładne - miejsca wmurowania kamienia węgielnego, wraz z aktem erekcyjnym oraz innymi dokumentami i pamiątkami z epoki, będzie utrzymywana w dyskrecji, przed anty-cywilizacyjnymi rabusiami, za jakich uważam przedstawicieli "demokratycznego państwa prawa", dopóki...
:-)
pozdrawiam Pana serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Piotr Świtecki, 2013.11.18 o 15:14
Wybraliśmy się byli z Prześwietną Espe do Świątyni Opatrzności Bożej na łąkach wilanowskich i odpytaliśmy na okoliczność kamienia węgielnego Panią Przewodniczkę.

Kamień węgielny wraz z pamiątkami z epoki znajduje się, wg Pani Przewodniczki i źródeł, na terenie Ogrodu Botanicznego przy Łazienkach, w skromnym zaczątku Świątyni w pierwotnej jej lokalizacji (fragment muru wymurowany został własnoręcznie przez króla!)

Zatem, o ile Panowie Masonowie nie ukradli kamienia węgielnego (wraz z aktem erekcyjnym i pamiątkami z epoki, m. in. w postaci monet), znajduje się on właśnie tam.

Natomiast rzeczywiście do lokalizacji aktualnie powstającej ŚOB przeniesiono z dawnego miejsca jedynie kilka symbolicznych kamyków.

Kłaniam się Myśli niczm Holmes z Watsonem Herkulesowi Poirot!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Paweł Tonderski, 2013.11.18 o 15:22
Tak, teraz sobie przypomniałem, Ogród Botaniczny, to właśnie tam miała być przed wybuchem II wojny światowej wybudowana Świątynia Opatrzności Bożej.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.18 o 15:25
Szanowny Panie Piotrze,
podziwu godna inicjatywa :-)
wraca więc w Konserwatyście nadzieja, że i za samorządy, się Młodzież - w końcu - też weźmie.
Pozdrawiam serdecznie
MStS

PS. a "Kto" odtworzył zaginione (od prusaka) Regalia Koronacyjne?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.14 o 21:14
Szanowny Panie Piotrze,
zaletą Regularności jest nieprzyjmowanie Pań
:-)
pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Piotr Świtecki, 2013.11.14 o 22:10
Toteż żem zakończył "nie może to być!" ;-)
Kłaniam się!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Marek Stefan Szmidt, 2013.11.15 o 09:13
typowo "po masońsku"
:-)
również ukłony!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Jacek, 2013.11.14 o 22:51
Chwiejne elity.
Czy można na nich polegać?
Jeszcze nie ujęto winnych a tu już rezygnacja.
Nic tu nie pomoże beczka miodu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Piotr Świtecki, 2013.11.18 o 13:24
Zawsze jeszcze istnieje możliwość, że pan profesor wie więcej, niż my.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela 
Christophoros Scholastikos, 2013.11.18 o 13:29
Napisał uzasadnienie możemy rozmawiać o tych faktach.
Spekulacje czego nie wiemy trzeba sprowadzić do wniosku, że nie wiemy czego nie wiemy :-0.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Oświadczenie prof. Jacka Bartyzela   
esperance, 2013.11.18 o 01:30
Pan profesor zadziałał szybciej niż ongiś śp. p. Lepper :(
+www.samoobrona.info.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑