słowa kluczowe: Kościół, antykatolicyzm, bakterie, katolicyzm, kościół, kult, manipulacje, media, racjonalizm, religia, wiara, woda święcona.
Inne2013.09.28 12:55 15:39

"Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących

 

Przyśpiewki gordyjskie (59)

 
Kilka dni temu przez popularne media przetoczyło się alarmistyczne w tonie doniesienie: woda święcona zawiera bakterie!
 
Antykościelne wrzutki są obecne w popularnych mediach cały czas. Najczęściej dotyczą aspektów materianych oraz życia seksualnego księży. Bardziej wyrafinowane usiłują wykazać tożsamość wiary z ciemnotą i zakłamaniem, a posługi Kościoła - z hipokryzją i duchową przemocą. Od czasu do czasu na warsztat brany jest konkret: niepoprawna politycznie osoba lub wypowiedź.

Wszystko to oczywiście schematyczne do znudzenia, śpiewane na zdartą, mocno czerwoną nutę.

Równie regularnie, tyle że rzadziej, podnoszone są kwestie sanitarno-epidemiologiczne. Przestrzega się przed całowaniem relikwii, epatuje ich szczególną naturą, zarzuca się brak higieny tradycyjnego udzielania Komunii Św., alarmuje o zanieczyszczeniu powietrza przez płonące w zamkniętej przestrzeni sanktuariów świece, itd., itp.

Teraz zaś - bakterie w wodzie święconej.

Skwapliwym odkrywcom tej ostatniej rewelacji wypada zwrócić uwagę, że we współczesnym gospodarstwie domowym więcej bakterii znajduje się na desce do krojenia mięsa, niż na desce klozetowej.
A zatem, panie i panowie "racjonaliści"? Życzę smacznego! 

3059 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: "Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących 
Marek Stefan Szmidt, 2013.09.28 o 15:27
5 pkt. za stwierdzenie:
"usiłują wykazać tożsamość wiary z ciemnotą i zakłamaniem"
pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących   
Equinox, 2013.09.28 o 16:37
Jesli mialbym punktowac demagogie w wykonaniu tych, ktorzy atakuja Kosciol, skali by zabraklo.

Bakterie sa bardzo potrzebne nie tylko do uodpornienia organizmu, ale wrecz do przezycia. Pies pogrzebany tkwi w tym, iz mamy do czynienia z bakteriami chorobotworczymi, zwanymi patogenami i saprofitami, czyli w ogole nieszkodliwymi organizmami. Saprofity sa wszedzie a szczegolnie w powietrzu, zreszta chorobotworcze rowniez. Od poczatku istnienia ludzkosci stykamy sie z bakteriami na codzien.

Sa tez liczne rodzaje bakterii wrecz niezbedne dla zycia, na przyklad szczepy zakwaszajace, zwane bifidobakteriami, zyjace w czlowieku w miejscu, ktorego nazwy wstydze sie wymienic. Dzieki nim, nie zachodza tam procesy gnilne, doprowadzajace do powstawania przykrych smrodow, rozwoju szkodliwych odmian bakteryjnych, a na dluzsza skale raka okreznicy. Takoz wiele produktow zywnosciowych produkowane jest przy uzyciu kontrolowanej lub niekontrolowanej fermentacji bakteryjnej czy drozdzowej.

Tak ze okreslenie bakteria to w tym przypadku sposob gry na emocjach prostego czlowieka. Tak samo jak terrrzm, bron palna, przemoc, a ostatnio faszyzm.

Beniamin Franklin jest autorem aforyzmu: W winie prawda, w piwie radosc, a w wodzie bakterie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących 
Azazel, 2013.10.02 o 13:20
Mam nadzieje, że nie jest to sugestia, jakoby potrzebujemy wody święconej do życia? : )
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących 
Christophoros Scholastikos, 2013.10.02 o 13:26
Do życia wiecznego potrzebujemy ;).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: "Niehigieniczne" kościoły uwierają niewierzących 
Azazel, 2013.10.02 o 13:16
"(...) we współczesnym gospodarstwie domowym więcej bakterii znajduje się na desce do krojenia mięsa, niż na desce klozetowej. (...)"

Denne porównanie. Na tej samej zasadzie, jak pije się z butelki, poda się ją dalej, i osoba która otrzymała butelkę z której już korzystała pierwsza osoba przetrze gwint butelki rękawem, to też jest /więcej/ bakterii. Problem w tym, że bakterie z rękawa są zdecydowanie mniej szkodliwe, niż te, które może przenosić pierwszy użytkownik butelki (przykładowo głośne SIRS, aka sepsa).

Ciemnogrodem jest zamykanie się na wszelkiego rodzaju krytykę w stronę kościoła, nadając jej dumne miano ataków i antyklerycyzmu.
Popularne media, o ile nie mają powodów, mają raczej głęboko gdzieś, to, co robią sukiennicy w swoich śmiesznych klasztorach i katedrach. Dopóki nie robią czegoś, co jest nielogiczne, niekoniecznie zrozumiałe dla drugiego człowieka (nieświeckiego?). Przynajmniej odnoszę takie wrażenie, ale ja to w sumie mało telewizji oglądam i portali newsowych nie czytam, chyba, że tematyczne.

Instytucja kościoła (jako instytucja religijna) jest zdecydowanie instytucją zbędną (dla kraju i jego spraw), która powinna być całkowicie niezależna od państwa i rządu, a rząd i państwo niezależne od niej.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑