słowa kluczowe: Polacy, Polska, edukacja, edukacja narodowa, naród, publiczne - prywatne biblioteki, własność, własność państwowa i prywatna.
Polska2013.08.06 12:40 13:37

Czy biblioteki publiczne powinny być płatne i działać, jako prywatne przedsiębiorstwa gospodarcze?

 

Biblioteki publiczne.Z cyklu moich dyskusji z liberałami.

 

Dziś Obóz Wielkiej Polski to jest właściwie obóz młodych Polaków, którzy mają tworzyć życie narodu polskiego, jego pracę na wszystkich polach, osłaniać piersiami swoimi jego byt i jego dobro przeciw wrogom, którzy by chcieli je zniszczyć, wziąć w swoje ręce losy państwa polskiego.

- Roman Dmowski


 

   Czy z państwa domowych księgozbiorów, które posiadacie, wtedy gdy państwo pożyczacie książki też państwo pobieracie za to od kogoś opłaty? Książkę kupujemy raz, no chyba, że są wznowienia, kolejne wydania w nowej szacie graficznej lub w formie książeczki kieszonkowej lub w nowym wydaniu są jakieś poprawki, jednak i tak taką książkę możemy wypożyczać komuś wielokrotnie. A JAK NAM SIĘ NA TYLE SPODOBA, JEJ TREŚĆ, TO KAŻDY CZŁOWIEK, WTEDY IDZIE DO KSIĘGARNI I TĘ KSIĄŻKĘ KUPUJE SOBIE NA WŁASNOŚĆ.

   Niedawno padł pomysł o tym, aby biblioteki w szkołach sprywatyzować, a za wypożyczenie książki pobierać odpowiednie opłaty. Kolejna prywatyzacja "po polsku", zawłaszczenie czegoś co służy wszystkim i jest dobrem dla całego polskiego narodu, w tym przypadku dla młodych ludzi uczących się w szkołach państwowych. 

   Czy na tym też chcecie zarabiać pieniądze będąc ideologami żydowskiego liberalizmu i wolności w gospodarce?

   Na kupowaniu i sprzedawaniu oraz dostępu do wody (cieki wodne, rzeki i jeziora), która od zawsze należała do wszystkich też chcecie zarabiać?

   Czy oazy na pustyni należały do kogoś, czy były wspólne, czy w oazach prowadzono wojny?

   Czy naprawdę dla was nie ma już żadnej świętości, jedynym wyznacznikiem waszej kultury i obycia jest, ilość zgromadzonych pieniędzy na waszych kontach, których jednakże najwidoczniej nie posiadacie, dlatego tak od lat pchacie się do polskiego koryta?

   Co pozostawicie po sobie dla przyszłych pokoleń Polaków, jak już wszystko co obecnie należy do Polaków sprzedacie innym, inaczej gdy już wszystko w Polsce "sprywatyzujecie"?

   Co tak naprawdę chcecie uczynić dobrego dla Polski, a tym samym dla waszych rodaków Polaków?

   Co po sobie pozostawicie, jak zapiszecie się w polskiej historii?

   Jeszcze raz wam powtarzam, własność prywatna jest najlepsza, ale w wymiarze posiadania własnego domu, mieszkania, skrawka ziemi, czy samochodu lub swojej firmy, jednak przy konkurencji z korporacjami będąc właścicielem huty, stalowni, stoczni, czy nawet połaci lasów, które chcecie traktować jak towar, nie wygracie z wielkimi ponadnarodowymi korporacjami. I po to aby się przed nimi bronić jest potrzebna własność państwowa i organizacja państwowa - instytucja państwa. Własność państwa, której nikt nigdy nie powinien od Państwa móc przejąć, tym majątkiem powinny być strategiczne gałęzie w gospodarce narodowej, tak jak i polska ziemia (a jeżeli ją sprzedajemy to tylko Polakom, mowa tutaj o połaciach ziemi o wielu setkach hektarów!) oraz dostęp do wody pitnej. Przecież lasy, jeziora, morza, rzeki i ich bogactwa, to coś więcej niż wartość obliczona konkretną kwotą drzew, ryb, wody i piasku, ponieważ to jest dobro narodowe - wspólne, których człowiek utożsamiający się z danym miejscem na ziemi nigdy nie powinien się pozbyć...

   A poza tym, już wam to było tłumaczone, jedynymi w Polsce, których obecnie stać na wykupienie wszystkiego są byli komuniści i żydostwo...

   Dlatego nie można, a to uczyniono w Polsce, wpuszczać do takiego kraju, jak Polska idei wolnego rynku bez żadnej kontroli, ponieważ przez lata komunizmu Polacy nie wypracowali swojego rodzimego kapitału, w Polsce nie ma warstwy średniej...

   Czy państwo naprawdę chcecie ze swojego własnego narodu uczynić naród niewolników?

   I jeszcze jedno, edukacji prowadzonej wśród Polaków nie można wyliczyć w konkretnych pieniądzach, tak jak przyjaźni, miłości czy posiadanego przez nas zdrowia, ponieważ edukacja narodowa, to jest inwestycja na przyszłość, która może dopiero zaowocować w przyszłości, a i tak nie możemy wyliczyć tego, ile to nam kiedyś przyniesie konkretnego przychodu, a może jednak odniesiemy z tego tytułu stratę?

   Dlatego nauczanie, tak jak utrzymanie ludzi w zdrowiu, tak jak i obronność państwa, moim zdaniem powinny należeć do państwa, przy ograniczeniu biurokracji, etatyzmu, jednak cały naród powinien na te gałęzie gospodarki łożyć i do tego powinien się dokładać z własnej kieszeni ( czy to jest zamordyzm, czy to jest niewola, komunizm albo nazizm?), w ten sposób tworzy się poczucie wspólnoty i jedności wśród narodu, a ludzie stojący na czele państwa powinni uczynić wszystko co w ich mocy, aby pieniądze publiczne nie były marnotrawione...a ze swoich ewentualnych kradzieży, niegospodarności czy korupcji ludzie stojący na czele państwa powinni być rozliczeni i powinni za te złe uczynki ponieść konsekwencje prawne, na podstawie prawa, które jest zapisane w polskim kodeksie karnym i cywilnym...

p.s.

I sprzedajemy humanitarnie Polskę w dalszym ciągu.

Źródło: Myśli nowoczesnego Polaka, 1903

 
 

MaturaToBzdura.TV : FLAGI EUROPEJSKIE odc. #46

 

1844 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Czy biblioteki publiczne powinny być płatne i działać, jako prywatne przedsiębiorstwa gospodarcze? 
Malawanda, 2013.08.06 o 23:21
Ech, jaki zwodniczy tytuł:) dziś wszystko jawi się towarem... Lwia część dóbr narodowych przez zdrajców już przehandlowana. Długo by wymieniać. W niektórych miejscach i za powietrze płacić trzeba ( no, w kurortach na przykład)za wodę i ścieki - wiadomo nie od dziś.
Natomiast potrzebuję się odnieść do meritum tytułu alarmującego wpisu Pawła. Jeszcze, na szczęście, biblioteki publiczne działają podmiotowo nieodpłatnie. Niestety, ich żywot dobiega marnego końca, bo Polacy prawie już nie czytają drukowanego na papierze. Biblioteki powszechne zamierają wobec braku czynnych czytelników.Pokolenie naprawdę czytające, to ludzie aktywni w latach siedemdziesiątych i o osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Szkolne, uniwersyteckie ( biblioteki) nadal są ( wydają się być) potrzebne. i póki co B*gu(;) dzięki ;)Obaczym jak będzie dalej:). Państwowe, znaczące księgozbiory mają być udostępniane za kasę? Hmm, być może takie czasy nastąpią. Mam nadzieję, że nie za dotychczasowych władców drukowanego, czyli bibliotekarzy bibliotecznych.
Oni (bardziej one, jako że bibliotekarstwo jest pracowniczą domeną kobitek) w razie co - skutecznie będą nieodpłatnie wypożyczać. Są ( będą) złe nowe przepisy? są dobre, stare metody, jak je ominąć:)
Damy radę:)
Serdeczności
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy biblioteki publiczne powinny być płatne i działać, jako prywatne przedsiębiorstwa gospodarcze? 
Marek Stefan Szmidt, 2013.08.07 o 21:59
Szanowny Panie Pawle,

nie będąc liberałem (brrrrrrrrrr), nie czuję się "wywołany do tablicy", a wręcz poprę Pańską krytykę "pomysłów" na prywatyzację bibliotek.

Jest to "pomysł" z gatunku "z brodą", a jego celem jest niedopuszczenie "niższych" tzn. uboższych "warstw" w zrzeszeniach do Wiedzy spoza merdiów państwowych.

Płatny Internet, płatne biblioteki, płatne podręczniki (Konserwatysta dostawał co roku komplet podręczników ze szkoły), płatne telewizje, płatne kobiety, płatne drogi...
Kto nie zarabia, ten jest "out", "margines", etc... (Lecz by zarabiać należy być "grzeczny" i płacić Państwu podatki).

Kolejne narzędzia do kreacji "narodu panów", z miernot wykazujących się jedynie - i przeważnie - tropizmem to zawłaszczania pieniędzy zrabowanych Obywatelom.

Myśl konserwatywna zdecydowanie odrzuca takowe pomysły, co należało wypowiedzieć publicznie.

Pozdrawiam Pana serdecznie w tym upale
MStS

PS. Oszczędziłem krytyki słów Dmowskiego, z których wynika - między innymi (a Konserwatysta doskonale "czyta pomiędzy wierszami") -, iż "fajnie" jest mieć Legion młodych, silnych i ... bezrozumnych, dla ochrony "Naszej" władzy (bo czyjej innej?)
:-)
Pozatym ta fascynacja Młodymi, Silnymi... Upodobania (prywatne) Pana Romana, są Konserwatyście doskonale znane :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Czy biblioteki publiczne powinny być płatne i działać, jako prywatne przedsiębiorstwa gospodarcze? 
Paweł Tonderski, 2013.08.07 o 22:43
Ale czy Dmowski tych młodych wykorzystał do przejęcia władzy nad Polską, czy wysłał ich do bratobójczej walki? A przecież mógł to uczynić. Przecież w zasadzie cały ruch narodowy po przewrocie majowym został zmuszony do działalności w konspiracji, Dmowski był przeciwny temu, co zamierzali uczynić młodzi z ONR-u, po 1934 roku, przecież pan o tym doskonale wie...

A z pana komentarzem bez tej dygresji na temat myśli Dmowskiego się zgadzam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑