słowa kluczowe: antypolonizm, antysemityzm, definicja antypolonizmu, definicja antysemityzmu, prawo, społeczność międzynarodowa, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2013.06.26 16:17 16:32

Robocza definicja antysemityzmu

(poleca )
 
"Dokument ten to swoisty przewodnik. Zaopatruje w podstawowe wskazówki, służące do rozpoznawania przypadków antysemityzmu, zbierania o nich danych oraz wspierania stanowienia i przestrzegania prawa dotyczącego antysemityzmu."
 

Można spróbować czytać poniższą definicję podstawiając pod Żydów Polaków, a pod Izrael - Polskę. Pozwalam sobie w ramach ćwiczeń zaznaczyć fragmenty, które moim zdaniem nie dają się w taki prosty sposób przełożyć, bo opisują unikalne cechy postrzegania Żydów.

Dokument ten w tłumaczeniu na język polski cytuję za www.european-forum-on-antisemitism.org Oryginał anglojęzyczny jest dostępny np. tu (na str. 5). MT

Definicja:

Antysemityzm to postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść wobec nich. Antysemityzm może przejawiać się zarówno w słowach jak i w czynach wobec Żydów lub osób, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej.

Ponadto takie przejawy nienawiści mogą uderzać w Państwo Izrael rozumiane jako wspólnota żydowska. Antysemityzm polega często na oskarżaniu  Żydów o wyrządzanie krzywdy ludzkości poprzez spiskowanie, a także na obwinianiu Żydów za wszelkie niepowodzenia. (To takie zrzucanie winy nie jest wyłącznie polską specyfiką? No proszę! MT)

Antysemityzm wyrażany bywa w mowie, piśmie, formach wizualnych, działaniu; posługuje się złowieszczymi stereotypami, przypisując Żydom negatywne cechy. 

Współczesne przejawy antysemityzmu w życiu publicznym, mediach, szkołach, miejscach pracy, w sferze religijnej mogą (biorąc pod uwagę ogólny kontekst) polegać na przykład, ale nie wyłącznie, na:

 • nawoływaniu do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych; pomocy w takich aktach lub usprawiedliwianiu ich;
 • wyrażaniu kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących, opartych na stereotypach opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza choć nie tylko w postaci mitu o międzynarodowym  spisku żydowskim lub o kontroli przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji;
 • oskarżaniu Żydów jako narodu o bycie odpowiedzialnym za  realne lub wyimaginowane wykroczenia, popełnione przez jedną osobę lub grupę Żydów, czy nawet za czyny popełnione przez nie-Żydów;
 • negowaniu faktu, rozmiaru i metod (np. komór gazowych) lub zamysłu ludobójstwa ludności żydowskiej, przeprowadzonego przez niemieckich narodowych socjalistów i ich wspólników podczas Drugiej Wojny Światowej;
 • oskarżaniu Żydów jako narodu lub Izraela jako państwa o wymyślenie Holokaustu lub jego wyolbrzymianie
 • oskarżaniu Żydów jako obywateli o bycie bardziej lojalnym wobec Państwa Izrael lub też wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju;

Przykłady możliwych przejawów antysemityzmu wobec Państwa Izrael (należy wziąć pod uwagę kontekst):

 • odbieranie Żydom prawa do samostanowienia, np. poprzez wyrażanie poglądu, że istnienie Państwa Izrael jest przedsięwzięciem rasistowskim.
 • stosowanie podwójnej miary poprzez wymaganie od Izraela zachowania, którego nie oczekuje się od żadnego innego państwa demokratycznego. (?! MT)
 • wykorzystywanie  symboli i stylistyki, kojarzonych z klasycznym antysemityzmem (np. oskarżenie o bogobójstwo: spowodowanie śmierci Jezusa, legenda o rytualnym spożywaniu krwi chrześcijańskich dzieci) w charakterystyce Państwa Izrael lub Izraelczyków. (Nie no, oczywiście, Chrystusa zabili naziści. MT)
 • porównywanie współczesnej polityki Państwa Izrael z polityką nazistów.
 • obwinianie Żydów jako ogółu za czyny Państwa Izrael.

Jednakże krytyka Państwa Izrael podobna do takiej, jaką stosuje się wobec innych państw, nie może być  uznana za antysemityzm.

Antysemicki czyn uznawany jest za przestępstwo, gdy tak definiuje go prawo (np. negowanie istnienia Holocaustu lub rozpowszechnianie materiałów antysemickich w niektórych krajach).

Przestępstwo uznane jest za przejaw antysemityzmu, gdy cele ataków, czy są to osoby czy ich mienie – takie jak np. budynki, szkoły, świątynie (miejsce modlitw), cmentarze – są wybrane dlatego, że są związane z Żydami bądź są za takie uznane. 

Dyskryminacja o charakterze antysemickim polega na odmawianiu Żydom możliwości lub usług dostępnych dla innych; jest ona nielegalna w wielu krajach.

© Translation by EUROPEAN FORUM ON ANTISEMITISM

Na powyższą definicję powołują się na międzynarodowych forach różne organizacje. Google w momencie wstawiania niniejszej notki komunikuje, że: Nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła "robocza definicja antypolonizmu".

Antypolonizmu nie stwierdzono.

MT

Post Scriptum
Gajowy Marucha też już ten tekst cytował, opatrując komentarzem: Poniższy tekst to nie żadna “fałszywka carskiej Ochrany”, nie żadna ironia ani sarkazm – lecz jak najbardziej na serio napisany dokument pochodzący z European Forum on Antisemitism. Autorów w najmniejszym stopniu nie interesuje, czy zarzuty stawiane Żydom są prawdziwe, czy nie. – admin.

 

2597 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Zenon Jaszczuk, 2013.06.26 o 19:31
Nie przeczytałem do końca bo żydać się chce:-)))Pozdrawiam i daję 5.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Adam39, 2013.06.26 o 19:47
A ja, mimo że żydać się chce - przeczytałem do końca. I jestem wstrząśnięty, ale nie zmieszany bezczelnością i arogancją autorów roboczej wersji antysemityzmu. Niech idą dalej tą drogą a będą ich wszyscy nieżydzi coraz bardziej szanowali, poważali i kochali.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Zenon Jaszczuk, 2013.06.26 o 19:52
Witaj Adam.
Szkoda, że nie byłeś w Kielcach. Jak gdzieś zechcesz pojechać możesz na mnie liczyć - zabiorę Cię. Ja zapytam wprost. Czy znalazłby się jakiś duren dzisiaj i ratował żyda tracąc własne życie. :-)))))))))) Nie przeczytałem bo musiałem lecieć do łazienki po przeczytaniu pierwszego zdania:-)))Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Adam39, 2013.06.26 o 20:19
Witaj Zenek.
Dziękuję, ale problem leży nie w transporcie. Obecnie nie bardzo mogę pozwolić sobie na dłuższe i czasochłonne podróże. Rozliczne obecnie obowiązki mi na to nie pozwalają. Ale być może w przyszłości...jak Bóg da, uda mi się wykroić trochę czasu na spotkania z kolegami z Polaków.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Zenon Jaszczuk, 2013.06.26 o 20:55
Adam39.
Dyisiaj i ja si dyiwi, e nie mam cyasu. To jest specjalne danie dla nas wyscig szczurw. Sorki cođ mi klawiatura siada.Poydrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Piotr Świtecki, 2013.06.26 o 21:12
Przełączyła się na inny typ. Trzeba usunąć wszystkie poza jednym ("polski programisty") i żaden miód od wściekłych pszczółek już jej nie zaszkodzi ;-)
Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
MatiRani, 2013.06.27 o 16:20
zabraklo: +www.european-forum-on-antisemitism.org
z: +www.european-forum-on-antisemitism.org
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
Piotr Świtecki, 2013.06.27 o 16:56
Witam. Czego zabrakło? Linki są w treści, podkreślone.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Robocza definicja antysemityzmu 
MatiRani, 2013.06.29 o 03:56
Rzeczywiscie. nie zauwazylem. sorki
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑