słowa kluczowe: 2013, Amicus, Kościół, Leszek Żebrowski, Polska, Rozmowy Niedokończone, Tadeusz Guz, Warszawa, antypolonizm, holocaust, ideologie, katolicyzm, ks. Guz, ks. prof. Guz, miłość, spotkanie publiczne.
Polska2013.04.29 08:28 05.03 19:25

Spotkanie z ks. drem Tadeuszem Guzem i Leszkiem Żebrowskim

 

Warszawa, 2013.04.28

 
Pojawiły się także wątki wybrzmiewające od czasu do czasu i u nas, na portalu.
 
Wczoraj w domu rekolekcyjnym "Amicus", przy macierzystym kościele bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbyło się otwarte dla publiczności spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Guzem i p. Leszkiem Żebrowskim. Formalnie poświęcone było promocji kolejnej książki ks. profesora z cyklu "Rozmowy Niedokończone". Całe spotkanie trwało bite trzy godziny, sala trzeszczała w szwach. Wbrew moim obawom, tym razem dawało się zrozumieć, o czym mowa. "Na gorąco", z pamięci parę punktów:

 1. Ze złem nie wolno paktować, ze wzgl. na jego uwodzicielski urok. Ale nie znaczy to, by wobec ideologicznej ofensywy chować głowę w piasek. Ks. profesor nie postulował bynajmniej wprowadzenia współczesnego odpowiednika indeksu ksiąg zakazanych - jedynie przestrzegł, że do stawania na tym polu potrzebne jest pochodzące od Boga uzdolnienie.
   
 2. Znaczenie, konieczność - i brak - elit.
   
 3. Zaczynać od siebie i najbliższego otoczenia. Nie być biernym. Konkretne działania.
   
 4. Średniowieczna myśl katolicka dozwalała na bunt przeciwko tyranowi. Podobnie, Kościół nigdy bezwzględnie nie opowiedział się przeciw karze śmierci, choć traktuje ją jako ostateczność.
   
 5. Ideologie: nazistowska (narodowy socjalizm, pakowany do worka z "prawicą") i komunistyczna - obie zaprzeczały osobowemu charakterowi człowieka i w szczególny sposób były skierowane przeciw katolicyzmowi.
   
 6. Demokracja nigdy (na przestrzeni dziejów) nie była faktycznymi rządami większości.
   
 7. Nazywanie po imieniu zranień. Ich przyczyny leżą np. w historii Polski. Ale przede wszystkim należy mieć świadomość (obecnie celowo niszczoną!) wielkości Polski i Polaków.
   
 8. Na końcu zadawano pytania z sali. Zapewne po części dzięki urokowi Prelegentów, ale można było odnieść wrażenie, że zebrani przestają się bać szczerości, oceny i stawiania (prostych do bólu) pytań.
   
 9. Szczególnie polecam pytanie p. Stanisława Zakrzewskiego, dotyczące nieumiejętności współpracy i negatywności w relacjach między Polakami.
  I oczywiście odpowiedź księdza profesora.
   
 10. Polacy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów mimo, że Polska była jedynym krajem, w którym karą za to była śmierć. Motywująca była perspektywa wiary oraz, na "zwykłym" atropologicznym poziomie, uznawanie drugiego człowieka za bliźniego.
 
 
[edycja] Jest już dostępne oficjalne/profesjonalne nagranie ze spotkania.
Nagranie audio w formacie MP3 (80MB) dostępne jest chwilowo tutaj +polacy.eu.org (za kilka dni zostanie usunięte, ale do tego czasu w sieci pojawią się na pewno znacznie lepszej jakości profesjonalne rejestracje - spotkanie było nagrywane przez wiele niezależnych mediów).
 

2685 odsłon średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑