słowa kluczowe: Feliks Koneczny, Henryk Piętka, Koneczny, Kossecki, Leon Petrażycki, NPOC, cybernetyka społeczna, cywilizacja, cywilizacje, doc. Kossecki, nauka porównawcza o cywilizacjach, seminarium.
Idee2013.04.12 20:29 23:43

Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2)

 

Warszawa, 9 kwietnia 2013 r.

 
Nauka porównawcza o cywilizacjach (NPOC) w wydaniu Konecznego to próba syntetycznego, niejednostronnego ujęcia praw rządzących powstawaniem i rozwojem społeczeństw.
 
Niektórzy pracę Konecznego traktują jako historiozofię. Jednak Koneczny odrzucał spekulacje teoretyczno-historiozoficzne, opierając się na materiałach empirycznych - historycznych, etnograficznychetnologicznych.

Koneczny był empirykiem, natomiast cybernetyka społeczna operuje wzorcami (nie mylić z modelami).

Podstawowym pojęciem NPOC jest pojęcie cywilizacji. Są różne definicje cywilizacji. Koneczny zaproponował następującą: cywilizacja to metoda ustroju życia zbiorowego (w: Polski logos i etos, Poznań/Warszawa 1921).

Kolejne prace w tym nurcie Myśli Konecznego: O wielości cywilizacji (podstawy NPOC, wyd. w 1935 r.) i Rozwój moralności (Lublin 1938). Ciekawostki: Święci w dziejach narodu polskiego wyszła po raz pierwszy "za późnego Jaruzela", a do rękopisu ostatniej książki, właściwie broszury, Konecznego O ład w historii dotarła Liga Narodowo-Demokratyczna.

W Lidze Narodowo-Demokratycznej (podobnie jak i w innych ruchach) istniały dwie tendencje: bojowa/konspiracyjna i ośrodka naukowego, opierającego się na socjotechnice mafijnej.
Konspiracja to organizacja tajna, nie ukrywająca swojego istnienia, ukrywająca natomiast szczegóły techniczne (personalia, struktury itp.)
Socjotechnika mafijna ma zasadę odwrotną.
Józef Kossecki: Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach (socjologia porównawcza cywilizacji) (PDF, pierwsze wydanie powielaczowe 11+1 egz. w 1968 r., pod pseudonimem Stefan Rawicz). Synteza koncepcji Konecznego, Petrażyckiego i Piętki. Skrypty Piętki - polecane wydanie z 1947 r. (wyd. z 1949 nic nie warte). Są pisane prostym językiem, w przeciwieństwie do "ciężkostrawnych", trudnych w czytaniu prac Petrażyckiego.

Cywilizacjami zajmował się też Andrzej Ochalski - jego niepublikowana praca jest dostępna w maszynopisie.

U Konecznego pokutuje wymykający się sprecyzowaniu "społeczny eter".

Na danym terenie współistnieją mieszanki cywilizacji. [Do wyjaśnienia! Wg Konecznego, z definicji, "nie można być cywilizowanym na dwa sposoby" - MT]

Terenem wojny informacyjnej jest świadomość społeczna.

Przedwojenny polski wywiad pracował metodą naukową: kompletowania, zestawiania i dyskutowania informacji.

Doc. Kossecki osadza "ustrój życia zbiorowego" w normach przyswojonych przez członków społeczeństwa.

Synteza Kossecki/Koneczny/Piętka: cywilizacja to jednolity, spójny system norm społecznych, określający metodę ustroju życia zbiorowego we wszystkich dziedzinach.

Koneczny stosując metodę empiryczną wyróżnił 22 historyczne cywilizacje, z których do dziś istnieje tylko siedem:
  1. chińska
  2. bramińska (hinduska)
  3. żydowska
  4. turańska (nazwa pochodzi od jej kolebki, Niziny Turańskiej w Azji środkowej)
  5. bizantyńska
  6. łacińska
  7. arabska
 
Z macierzy użytych jako kryteria wyróżników cywilizacyjnych można teoretycznie skonstruować 49 cywilizacji.

Za Hitlera przekroczono antagonizm między partią i apartem państwowym/przymusu. Wystąpiła wyjątkowo czysta forma ustroju totalitarnego.
Z naszego podwórka: spisek przeciwko Moczarowi poparło wojsko (Jaruzelski), a jaką-taką kontrolę nad służbami partia miała tylko w okresie Gierka. Kiszczak natomiast zdradził zarówno partię, jak i państwo.
Koneczny stwierdził, że trudno wyróżnić wiele norm wspólnych dla całej ludzkości. Np. różny jest stosunek do władzy państwowej (w c. turańskiej - bezwzględne posłuszeństwo. Warto odnotować, że w czasach hitlerowskich zaszła turanizacja bizantyńskiej cywilizacji Niemiec, co zauważył już w 1934 roku Dmowski, choć jeszcze nie w obrębie koneczniańskiej siatki pojęciowej.)

W cywilizacji łacińskiej dominuje etyka, nie prawo (jak w bizantyńskiej). Posłuszeństwo władzy należy się tak długo, jak długo nie gwałci ona etyki i opartego na niej prawa naturalnego. U Akwinaty występuje wręcz obowiązek buntu wobec tyrańskiego władcy (w Sumie Filozoficznej - Summa contra gentiles).
  
 
Notatki powyższe mogą mieć wspólnego z seminarium tyle, co serek ze swetrem. Ale nie muszą. 

4536 odsłon średnio 5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
Leszek, 2013.04.14 o 18:12
Koneczny dokonał w swym dziele wielu uproszczeń: np. zupełnie przeoczył cywilizację perską, która pod wieloma względami, np. tolerancji religijnej, stała wyżej niż rzymska. Przecież starcie Iran-Turan (patrz epos o Suhrabie i Rustamie) to archetyp walki dobra ze złem! Rzymska a łacińska to tak na prawdę, przynajmniej w teorii, nie to samo. Cywilizacja arabska a islamska to niezupełnie to samo. A gdzie cywilizacja japońska? A Zachodnia protestancka. To nie jest zwykłe pomieszanie łacińskiej z żydowską.
Nauka o cywilizacji to temat śliski i ogromne uproszczenie. Np. wielki guru tematu Toynbee... został położony na łopatki przez swych krytyków jako nienaukowy bełkotnik.

Mufti, czy z doc. Kosseckiego i teorii cywilizacji, które są daleko posuniętymi uproszczeniami, chcesz uczynić religię tego portalu :-) Brakuje ci myśli KJW? A propos, a jaka była ta zasada życia społecznego w łacińskiej Polsce przez ostatnie 1000 lat? Beneficjum... :-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
MatiRani, 2013.04.15 o 05:35
Alternatywa?
Jesli nie Koneczny to....?
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
Leszek, 2013.04.15 o 08:57
Ja nie krytykuję Konecznego tylko nie warto budować realnych działań na historiozoficznych koncepcjach, które są wielkim uproszczeniem. Można się od Konecznego dowiedzieć ciekawych rzeczy o paru ludach, lubiących się sprzedawać jako ludzie rozumni. O tu jest spora wartość, ale poza tym... Wiesz, takie teoretyzowanie. Weźmy cywilizacja łacińska i historia Polski. Setki lat podstawą organizacji zbiorowości w Polsce była zasada korzyści, czyli Mamona. Mało to łacińskie. A do tego od 15 wieku i unii z Litwą powolne ale nieubłagane robienie z większości Narodu niewolników. Też mało łacińskie. Rzym: korupcja, zamordyzm, też mało łacińskie.

Rozważania cywilizacyjne są frapujące i fascynujące ale proponuję najzwyczajniej "widzę i opisuję" a wnioski same się nasuną.
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
MatiRani, 2013.04.15 o 21:14
Ok, jasne.
Realne dzialania trzeba budowac na realiach danego momentu.
A moment wydaje sie byc kluczowy - po raz pierwszy w historii ludzkosci nieliczni posiadaja 95% wartosci Ziemi i maja mozliwosc realna kontrolowania kazdego na niej zyjacego.
Obawiam sie, ze wkrótce nawet bierny opór przestanie byc mozliwy.
A kto bedzie chcial umrzec w czynnym oporze? Moze fanatycy islamu.. tylko ze ich opcja nie jest duzo lepsza.
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
Piotr Świtecki, 2013.04.17 o 23:41
Przypominam, że to są notatki z kolejnych seminariów doc. Kosseckiego, które proponują pewien zasób wiedzy w cyklu kilkuletnim.

Koneczny był prekursorem. Chyba nie dziwne, że po blisko stu latach można się przyczepiać. Na seminariach mówi się o nim właśnie dlatego, że był prekursorem i że zaproponował nie tak całkiem bezsensowne i teraz rzeczy. Zresztą, to chyba wynika z notatek. Ale na nim się nauka o cywilizacjach nie kończy. Jeśli konuś spieszno, może sobie sięgnąć do literatury - choćby niektórych rozdziałów "Metacybernetyki" Kosseckiego.

Nie mam na oku niczego lepszego, nadającego się do uchwycenia i opisania współczesnych zjawisk, jak ujęcie cywilizacyjne. No chyba, że "rozpoznawać po oczach" oraz "po intencjach", wysiedlać "do Syjamu" itp.

Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
MatiRani, 2013.04.17 o 23:51
Te pare lat to za dlugo.... trzeba sie na gwalt doksztalcac samemu.
Na chomikuj jest mnóstwo koniecznych do poznania pozycji.

Zaczynajac od Song Hongbing - Wojna o Pieniadz 1 i 2

Kazdy po ich czytaniu zobaczy monumentalne luki w rozumowaniu Kosseckiego.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
Piotr Świtecki, 2013.04.18 o 13:23
Dostrzec monumentalne luki w czyimś rozumowaniu, zanim się go wysłuchało? O, to prawie tak, jak "rozpoznać Żyda po intencjach". Gratuluję!

A przy okazji - czy mógłbym prosić o wskazanie tych "monumentalnych luk"? Bo chyba nie chodzi tylko o to, że pan docent nie dorzuca w co drugim zdaniu, że za wszystkim stoją Żydzi i bruneci ("i niech mi ktoś udowodni, że jest inaczej!"), i że słońce świeci, a 2+2=4?

Co do lektur - zachęcam do pomocy w samokształceniu. Np. cykl krótkich omówień, chociaż notatek z kolejnych wartościowych lektur, a w miarę możności i dyskusja z innymi, którzy przeczytali lub są tematem zaciekawieni i mają coś do powiedzenia (albo przynajmniej mają pytania).

Co do seminariów doc. Kosseckiego, to miejsca w internecie jest dość, pozwolę sobie zatem kontynuować wrzucanie na strony notatek.

Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
MatiRani, 2013.04.18 o 20:25
W tym co Kosseckiego czytalem nie ma ani slowa o wplywie fiansistów-sjonistów na polityke miedzynarodowa. Czyli jest w jego rozumowaniu o historii MONUMENTALNA luka, sprawiajaca, ze , w sumie, jest to rozwazanie malowartosciowe, wrecz szkodliwe - ukrywajace podstawowe mechanizmy wojen które kosztowaly 260.000.000 ofiar tylko w XX wieku.

260 milionów istnien ludzkich zostalo zamordowanych dla wladzy i zysku, plus miliard inwalidów psychicznych i fizycznych.

Plus straty materialne normalnych ludzi, którzy stracili domy, mieszkania, oszczednosci.

Za sprawa "Bestii"...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Seminarium doc. Kosseckiego: nauka porównawcza o cywilizacjach (2) 
Piotr Świtecki, 2013.05.07 o 23:53
Leszku, najwyraźniej pan docent zagląda tu do nas - na dzisiejszym seminarium odnosząc się do jakowejś internetowej dyskusji wspomniał, że Koneczny bynajmniej nie przeoczył "cywilizacji perskiej" (nazywanej przez niego "cywilizacją irańską").

Dalej moje uwagi, skoro już żeśmy tu wrócili: dlaczego "tolerancję religijną" podnosisz do jakiegoś uniwersalnego kryterium?

Na dodatek jest to w podstawowej sprzeczności z obserwacjami Konecznego, który nie znalazł zbyt wielu mocnych wspólnych "wartości", a już na pewno nie potwerdziły one istnienia liniowej, powtarzalnej ścieżki rozwoju cywilizacyjnego (a tym bardziej jakichś "stopni rozwoju").

Nawet jeśli w notatkach z seminarium przedstawiam uproszczenia (nb. śmiem wątpić, czy nieuproszczone zmieściłoby się pod turbanem), to mam wrażenie, że tylko powierzchownie prześlizgnąłeś się wzrokiem po tekście.

Pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑