słowa kluczowe: Zagłada, antysemityzm, holocaust, holokaust, powstanie w getcie, powstanie w getcie warszawskim, Żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2013.04.05 14:01

Żydzi byli sami sobie winni?

(poleca )
 
Burza po wypowiedzi profesora PAN
 
Po ukazaniu się dodatku do popularnego magazynu "Focus Historia ekstra", poświęconemu 70. rocznicy powstania w warszawskim getcie, rozpętała się prawdziwa burza. Chodzi o wywiad z prof. PAN Krzysztofem Jasiewiczem, który powiedział, że "na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów".

"Owe żydowskie bzdury i dane wzięte z sufitu o Żydach zamordowanych głównie przez polskich chłopów to właśnie projekcja zmierzająca do ukrycia największej żydowskiej tajemnicy. Otóż skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, co się działo na obrzeżach Zagłady, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu" - powiedział pracownik naukowy PAN.

"Niestety żydów gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, że są narodem wybranym. Czują się oni upoważnieni do interpretacji wszystkiego, także doktryny katolickiej. Cokolwiek byśmy robili i tak będzie poddane krytyce - że za mało, że źle, że zbyt mało ofiarnie. W moim najgłębszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Żydami, bo on do niczego nie prowadzi" - stwierdził Jasiewicz.

"Na Holokaust pracowały przez wieki całe pokolenia Żydów, a nie Kościół Katolicki. I Żydzi z tego - jak się wydaje - nie wyciągnęli wniosków" - grzmiał profesor.

To właśnie trzy wymienione wyżej wypowiedzi wywołały prawdziwe oburzenie. Jak informuje Onet.pl, krytycznych spostrzeżeń nie kryją przedstawiciele środowisk żydowskich.

"A gdzie z tej opowieści zniknęli Niemcy? Nie było ich w gettach i obozach zagłady? Nie zmuszali Żydów do określonych zachowań? Nie tworzyli Judenratów w gettach albo Sonderkommand w obozach? Czyżby Żydzi sami się pozabijali na swoje własne rozkazy? - pisze Katarzyna Markusz z portalu jewish.org.pl.

Do sprawy odniósł się również szef Instytutu Studiów Politycznych PAN prof. Eugeniusz C. Król, który porównał wypowiedzi Jasiewicza do artykułów hitlerowskiego "Stuermera. - Być może to bezwiedna analogia, ale zabrzmiało obrzydliwie i fatalnie – komentuje sprawę prof. Król.

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", Szef Instytutu Studiów Politycznych PAN przeprowadzi rozmowę z prof. Jasiewiczem. W sprawie naukowca zbierze się też Rada Instytutu, a wcześniej pracownicy PAN mają wydać oświadczenie.

AM/Onet.pl/Focus Historia extra 
 
Źródło: +www.fronda.pl 

2352 odsłony średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Żydzi byli sami sobie winni? 
Christophoros Scholastikos, 2013.04.05 o 14:59
Po prawej stronie internetu o tym głośno:
+prawy.pl

W narodowym odcieniu też:
+narodowcy.net
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Żydzi byli sami sobie winni? 
Piotr Świtecki, 2013.04.05 o 17:14
Uj! Straszny antysemityzm!

Ale się "jazda" zaczyna, google już straszą:
"PAN wstrząśnięta antysemickim wywiadem"
"Towarzystwo Dziennikarskie zawiadomiło prokuraturę"
"Posępna sprawa prof. Jasiewicza"
...

Na stronach Focusu jest tylko Oświadczenie naczelnego +www.focus.pl

Artykułu, który wyszukiwarka znajduje podając link +www.focus.pl nie ma (przynajmniej u mnie - pusta strona)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Żydzi byli sami sobie winni? 
Piotr Świtecki, 2013.04.05 o 17:42
No proszę, z oświadczenia naczelnego:

Prof. dr. hab. Krzysztof Jasiewicz jest członkiem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, kierownikiem Pracowni Analiz Problemów Wschodnich. Ma na koncie wiele publikacji naukowych, w tym „Świat niepożegnany. Żydzi na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej w XVIII–XX wieku” czy „Rzeczywistość sowiecka 1939–1941 w świadectwach polskich Żydów”. Jego badania były wielokrotnie nagradzane, on sam zaś uchodzi za znawcę problematyki polsko-żydowskiej.

Byliśmy zdumieni, że tak skrajne poglądy może głosić pracownik naukowy wysokiego szczebla, obrażając przy tym inaczej myślących.


;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Żydzi byli sami sobie winni? 
Christophoros Scholastikos, 2013.04.05 o 18:42
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać..
Do tej pory był szanowanym naukowcem z dorobkiem ale odkąd nastąpił "atak środowisk żydowskich" to już jest nietolarancjuszem faszyzującym. Pomyśleć co by było jakby polacy.eu.org znaleźli się na patriotycznej liście stron. Atak środowisk żydowskich mógłby nie nastąpić bo wszystkie by dostały zawału na raz.
Pzdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑