słowa kluczowe: chronologia, historia.
Historia2012.12.30 23:45 2013.01.05 19:34

Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu?

 
 

Koloseum znajduje się we Włoszech, w Rzymie. To starożytny rzymski amfiteatr - każde dziecko to wie. A kiedy go zbudowano? No, jak to kiedy? 2000 lat temu! W epoce cesarstwa rzymskiego, a dokładnie w I wieku naszej ery, prawda?


 

Koloseum, jak wszyscy wiemy, to imponująca ruina starożytnego amfiteatru z czasów cesarstwa rzymskiego, który wzniesiono w I wieku n.e. Miejsce igrzysk gladiatorów i inscenizacji bitew morskich na wodzie, niemy świadek męczeństwa pierwszych chrześcijan. To jeden z najbardziej znanych zabytków cywilizacji europejskiej, wpisany w 2007 roku na listę "siedmiu nowych cudów świata", którego opisy znajdziemy w setkach albumów, przewodników, w prasie i podręcznikach historii.

 

Czy można tu mieć jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?

 

Tak, okazuje się, że można mieć zastrzeżenia, i to bardzo poważne. 

Na przykład w odniesieniu do zastanawiającego braku wody na terenie dzisiejszego Koloseum, o której wspominano w starych kronikach, a która musiała być niezbędna przy organizowania dla widzów amfiteatru przedstawień z morskimi scenami batalistycznymi.

Także do wieku/stratygrafii obiektu: nigdzie nie widać, by zapadł się on głęboko w ziemię, co jest charakterystyczne dla dużych, bardzo starych budowli. Do nieudolnego "postarzania" ceglanej konstrukcji murów przez jego budowniczych. I do wielu innych bardzo dziwnych rzeczy.

 

Także wiele innych istotnych okoliczności, których tutaj specjalnie nie wymieniam, wskazuje niedwuznacznie na to, iż rzymskie Koloseum, którego budowę historycy przypisują cesarzom Wespazjanowi i Tytusowi Flawiuszom, powstało nie na ich polecenie, lecz z inicjatywy Watykanu. Na dodatek jego wybudowanie nastąpiło znacznie później, niż przyjęło się uważać, a mianowicie już w czasach nowożytnych, jednak nie wcześniej niż w XVIII wieku. Koloseum we włoskim Rzymie powszechnie uważane za obiekt oryginalny, który wprawdzie doznał na przestrzeni wieków wielu zniszczeń od pożarów i trzęsień ziemi, wcale nie jest obiektem oryginalnym, lecz nowożytną repliką wzorowaną na dużo starszym, oryginalnym „rzymskim Koloseum”, którego resztki do tej pory zachowały się w tureckim mieście Stambuł, nieopodal słynnego Hipodromu.

 

Oto resztki potężnych murów dawnego Koloseum w Stambule: http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/Kolizei.jpg

A to widok z góry na kompleks budynków szkolnych, pod którymi znajdują się podziemne korytarze dawnego Koloseum z umywalniami dla widzów i kanałami, do tej pory wypełnionymi wodą z podziemnych źródeł: http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/Stambul-Ipodrom.jpg

 

Tego porażającego odkrycia nie dokonał słynny detektyw Sherlock Holmes, lecz dwóch matematyków rosyjskich (Anatolij Fomenko i Gleb Nosowski), krytyków tradycyjnej chronologii dziejów, którzy na własną rękę dotarli do starych kronik, rycin, obrazów i map, odnoszących się do historii Rzymu i Konstantynopola, skonfrontowali to wszystko ze sobą, po czym w wyniku żmudnych dociekań dotarli do (niedostępnych dla zwykłego turysty) podziemnych resztek dawnego „oryginalnego Koloseum” w dzisiejszym Stambule.

 

Dowody tego pasjonującego śledztwa historycznego poparte logiczną, spójną argumentacją i bogatym materiałem faktograficznym, wraz ze zdjęciami z podziemi zapomnianego przez wszystkich rzymskiego (konstantynopolskiego) Koloseum w Stambule, są zamieszczone w ich książce „Тайна Колизея”, wydanej kilka lat temu.

 

 

6787 odsłon średnio 2,8 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Piotr Świtecki, 2012.12.31 o 00:32
Takie przedsięwzięcia to nie domki z kart, musi być mnóstwo spójnej dokumentacji.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 09:08
To jest domek z kart. On już dawno zaczął się rozpadać, tylko nikt głośno o tym nie chce mówić.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu?   
esperance, 2012.12.31 o 04:25
Garść wątpliwości do porażających odkryć.

+pl.wikipedia.org
"Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios." (Czyli Koloseum pojawia się w jakichś wcześniejszych niż XVIII wiek żródłach?)

"Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz." (Znowu odwołanie do wczesnych wieków, czy to nieprawda?)

"Naumachie mogły odbywać się w pierwszym okresie po wybudowaniu Koloseum. Uniemożliwiło je zabudowanie areny dwukondygnacyjnymi piwnicami za czasów Domicjana."

A skąd woda do naumachii? Może stąd:

+romanum.historicus.pl
"Akwedukt rzymski, aquaeductus, czyli dosłownie »ciąg wodny« był wodociągiem doprowadzającym wodę ze źródeł do miast rzymskich, wykorzystując zasadę stałego spływu. Woda była następnie dostarczana do licznych fontann, łaźni i szaletów publicznych, co bogatszych domów.
Akwedukty znane były już wcześniej, jednak to dopiero Rzymianie je upowszechnili. W II wieku n.e. Rzym, który liczył około miliona mieszkańców był zaopatrywany przez 11 akweduktów liczących łącznie 420 km, z czego tylko 47 km przebiegało nad powierzchnią ziemi. Sieć ta dostarczała milion metrów sześciennych wody źródlanej na dobę.
[...]
Woda była prowadzona w rurach z terakoty lub ołowiu. Rury prowadzone były pod ziemią oraz nad ziemią w ceglanej ;-) konstrukcji, dwu lub trzykondygnacyjnej. […] Rzymianie niekiedy odwadniali teren w pobliżu akweduktu, aby zmniejszyć możliwość skażenia przez wody gruntowe. […]"

I jeszcze zamieszczam ciekawą rycinę, nie znam daty jej powstania, ale nie wygląda na nazbyt współczesną.
+podrozniczka.com
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 09:07
Skąd masz pewność, że te wszystkie opisy, które przytaczasz, (o ile nie są wydumane - w późniejszym czasie) odnoszą się do włoskiego Rzymu, a nie np. do Konstantynopola, który też zwano Rzymem?

Również posłużę się dosłownym cytatem opisującym rzekomo tamtą rzeczywistość:
"...Największe igrzyska zorganizował cesarz Trajan, a trwały one 123 dni i wzięło w nich udział aż 10 000 par gladiatorów. Najsłynniejszą naumachię, czyli widowisko przedstawiające bitwę morską, urządził cesarz Klaudiusz w 52 roku n.e., a wzięło w niej udział 100 okrętów i 19 000 ludzi..." +www.tomaszcukiernik.pl (str.36. rozdz. "Wydatki publiczne").
Można w to oczywiście wierzyć bezgranicznie, ale można pokusić się o tzw. zdrowy rozsądek. Policz proszę, ile mogła trwać jedna walka gladiatorska? Mnie wyszło około 5-7 minut przy 8-godzinnym (1-zmianowym)dniu pracy gladiatora. Istny młyn do zabijania! Ale dlaczego akurat ja mam w te nieziemskie bzdury wierzyć?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Koloseum a zdrowy rozsądek 
Piotr Świtecki, 2012.12.31 o 11:57
Przyjmijmy nawet, że odbyło się 10 000 walk (zwycięzcy poprzenich mogli brać udział w następnych).
10 000 * 5 minut = 50 000 minut ~= 834 godziny
834 godziny : 8 godzin walk dziennie ~= 105 dni
Czyli da się to zrobić nawet przy założeniu, że na raz odbywała się tylko jedna walka 1:1. Czy to założenie jest słuszne? +portalwiedzy.onet.pl
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum a zdrowy rozsądek 
Hanys, 2012.12.31 o 11:58
A przerwa na kawę, ogłoszenie wyników, fanfary, uścisk dłoni prezesa... Tego nie liczysz?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum a zdrowy rozsądek 
Piotr Świtecki, 2012.12.31 o 12:10
No i jeszcze sprzątanie areny i występy czirliderek :)
Nawet jeśli się nie zmieszczą po uwzględnieniu walk grupowych, to liczba 10 tys. gladiatorów była zapewne zaokrąglona (w górę) niczym Stadion Narodowy...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum a zdrowy rozsądek 
Hanys, 2012.12.31 o 12:15
Do tego wręczanie nagród. Załużony posiłek, grabarz lub lekarz...

Sprowadzę to do absurdu, ponieważ na nic innego te bajki nie zasługują: nawet gdyby oni zabijali się kulami z pistoletów, to nawet pięć minut okaże się za mało na uprzątnięcie trupa i wypisanie aktu zgonu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu?   
esperance, 2012.12.31 o 18:54
Jeśli ja opierając się na dostępnych przekazach (które umiejscawiają Koloseum we Włoszech) nie mogę mieć pewności, to Ty tym bardziej.
Włoskość Koloseum rozsiana jest po całym dorobku historycznym, kulturalnym Europy, to bardzo ważne kryterium analityczne, posługują się nim badacze w celu uwiarygodnienia lub falsyfikacji dokumentacji, vide Cenckiewicz o Wałęsie.
O lokalizacji w Stambule piszą dwaj smutni panowie (Fomenko i Nosowski), według mnie wespół z innymi rosyjskimi "najlepszymi naukowcami" (zodiak!) realizujący plan odkompleksienia Rosjan, mieszkańców niemalże najmłodszego europejskiego państwa. Najmłodszego, za to z bodaj najbardziej rozbuchanymi ambicjami do imperialności i starożytności.
Co do wymienionych przez Ciebie panów historyków - ich dzieło, gdy poszperałam w sieci, jawi mi na podobieństwo "Kodu Leonarda da Vinci". Logika wskazuje na pracę na polityczne zamówienie, przy okazji oczywiście mogą jeszcze dobrze zarobić, jak Dan Brown.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.01 o 20:40
Naprawdę nie wiem, na jakiej podstawie od razu deprecjonujesz rosyjskich matematyków A.Fomenko i G.Nosowskiego, nazywając ich smutnymi panami. Wyszperanie w sieci zdawkowych i prześmiewczych opinii różnych dziwnych "badaczy pisma świętego", jak ja ich nazywam, którzy nigdy nie zapoznali się z sednem tematyki i nigdy tego nie zechcą zrobić, nie powinno uprawniać do formułowania aż tak ostrych opinii. Nie uważasz, że chyba lepiej byłoby samemu/samej zajrzeć do prac źródłowych, a dopiero potem wygłaszać opinie?
Z tym "odkompleksianiem" Rosjan też chyba nie masz racji, gdyż dorobek obu tych "smutnych panów" jest w Rosji bardzo mało lub całkowicie nie znany. Każdy, kto tylko może, wyszydza ich, przeważnie nie zadając sobie trudu dotarcia do meritum poruszanej przez nich od 30 lat tematyki.
Oni zweryfikowali całą chronologię Europy(!), posługując się w tym celu matematyką, statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa. To nie ich wina, że nie są Anglikami lub Niemcami, i że z tych badań akurat wyszło, to co wyszło. Wierz mi, że oni też byli początkowo tym mocno zszokowani. A że nikt ze środowiska historyków nie ma najmniejszego zamiaru podjąć wyzwania, więc chcąc nie chcąc oni sami, chociaż są tylko matematykami, zajęli się interpretowaniem uzyskanych przez siebie wyników, co moim zdaniem nie pownno się było stać, ale się stało, ponieważ środowisko "profesjonalnych" historyków dało na całej linii dupy (przepraszam za wyrażenie).

Masz rację, że przy ocenie powinno decydować kryterium falsyfikacji. Ja też o to gorąco apeluję, tym bardziej, że są to sprawy wiekiej wagi. Inaczej bym tego w ogóle nie pisał. One dotyczą nie tylko historii i chronologii dziejów, ale także religii, co jest i może być przez wielu odbierane szczególnie boleśnie.

Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Piotr Świtecki, 2013.01.01 o 21:22
Oni zweryfikowali całą chronologię Europy(!), posługując się w tym celu matematyką, statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa.

Zakładam, że nie jest wymienione "korzystanie ze źródeł" jako sprawa oczywista, podstawowa.

Problem w tym, że mało kto ma dość wiedzy i/lub czasu, by sprawę rzetelnie (swoim zdaniem) i niezależnie rozpoznać. Myślę, że najlepsze co można zrobić, to jednak nadal "atakować" tymi informacjami i prośbami o zajęcie stanowiska profesjonalnych historyków.

także religii, co jest i może być przez wielu odbierane szczególnie boleśnie

Katolicyzm ma być przede wszystkim prawdą. Jeśli kogoś będzie za bardzo bolało, lub nie będzie dawał rady przetworzyć i odnieść się do informacji, nie musi przecież tego robić.

Szczególnie katolicyzm był od wieków na wszystkie strony prześwietlany i badany, i to z przeróżnymi intencjami, zatem gdyby tu nieścisłości miały miejsce, byłaby to sprawa poważniejsza nawet, niż osławiony spisek żydowsko-masoński.

Bardziej obawiam się o uszy Autora ;) Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.01 o 21:59
Nie rozumiem tego jednego zdania:
"Zakładam, że nie jest wymienione "korzystanie ze źródeł" jako sprawa oczywista, podstawowa".
Co lub kogo masz tu na myśli, Mufti?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Piotr Świtecki, 2013.01.01 o 22:05
Napisałeś, Szlachetny Hanysie, że owi "radzieccy uczeni" weryfikowali chronologię posługując się matematyką, statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa. Natomiast w historii jako nauce podstawowe jest, jak mi się zdaje, opieranie się na źródłach. Stąd moja, być może niepotrzebna, żartobliwa uwaga.

Weź proszę pod uwagę, że na błędy poznawcze narażeni są wszyscy - nie tylko członkowie oficjalnej gałęzi nauki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.01 o 22:57
Tak, masz rację, że błędy może popełnić każdy. Takie jest życie.
Oni pracowali w oparciu o materiały stricte źródłowe historyczne (stare kroniki, latopisy, annały itp.) i co najważniejsze okazało się, że ich metodykę z powodzeniem można zastosować także do mniej lub bardziej przeredagowanych kopii oryginałów (które do naszych czasów w przeważającej liczbie w ogóle nie dotrwały!), i to jest piękne, że obecna nauka nam to pozwala ogarnąć.
Jeżeli jednak z ich badań wychodzi przykładowo, że całe stulecia wzięte z epoki Bizancjum zostały powielone/nałożone na całe stulecia historii Anglii (a przecież na wyspach Albionu zachowało sie mnóstwo starych rekopisów i kronik, bo tam nie szalały wojny!), dynastia Habsburgów jest kalką średniowiecznej dynastii carów/chanów, i mnóstwo wydarzeń ze znanej nam historii dziwnym trafem jest poprzesuwane wstecz na osi czasu przykładowo o 1800, 300 czy 100 lat, to przyznasz, że coś tu jest nie halo.
Historycy powinni się do tego z całą powagą odnieść, a inni matematycy, astronomowie i specjaliści powinni odnieść się do zastosowanej przez nich metodyki, bo przecież nie każdy z nas zna wszystkie tajniki rachunku prawdopodobieństwa.

By znowu nie stawiano mi jakichś zarzutów, że jestem bezrefleksyjnym zwolennikiem tylko tych "smutnych panów", postaram się w najbliższej perspektywie, w miarę wolnego czasu, opisać szczegółowo moje wątpliwości dot. dziejów "starożytnego", ponoć rzymskiego, miasta Pompeje, i będę bazował na ustaleniach zupełnie innych pasjonatów i badaczy dawnej historii.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Piotr Świtecki, 2013.01.01 o 23:43
Nie sądzę, by ktokolwiek Hanysowi zarzucał bezrefleksyjność - jeśli już, to manipulowanie ;-)

całe stulecia wzięte z epoki Bizancjum zostały powielone/nałożone na całe stulecia historii Anglii

Może po prostu "historia kołem się toczy" i owe podobieństwa wynikają z naturalnych mechanizmów?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu?   
esperance, 2013.01.01 o 22:32
Hanysie, rozpędziłeś się, akurat na stronach „badaczy pisma świętego” nie byłam, wpadłam na jakieś dla miłośników historii. Natomiast chyba właśnie tu jest pies pogrzebany – suma wniosków z Twoich wpisów daje obraz: katolicyzm i Watykan oparte są na kłamstwie, to przemycasz (panowie matematycy ustalili śmierć Jezusa Chrystusa na 1152 rok, ciekawe czy i kiedy była schizma wschodnia). Nie mogę traktować poważnie tych „badań”, dla mnie to gonienie za sensacją.
Zastanawiam się – jakże wielkie (i w sumie uzasadnione) musi być pogubienie ludzi, przeświadczenie o wszechogarniającym kłamstwie w dzisiejszym świecie, że skłonni są wierzyć w najdziwniejsze teorie. Im bardziej niszowe, tym bardziej godne zaufania w ich oczach, bo przeczą powszechnemu stanowi wiedzy, uznanemu przekazowi.
A co do reszty moich uogólniających wniosków – déjà vu, intuicja i dedukcja, też dobre, gdy nie jest się fachowcem z zadanej dziedziny.
Serdeczności.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.01 o 23:02
Z tego, co pamiętam, to wg nich rok 1152 jest datą urodzenia Chrystusa, a nie datą jego śmierci. Jak zauważyłaś/eś, ja tego tematu staram się nie dotykać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Toja, 2012.12.31 o 12:07
Witam!
Dodam tylko pare faktow latwych do sprawdzenia w kazdej encyklopedii.Koloseum zbudowano w naszej erze a nie w I wieku przed .Budowe zaczal Wespazjan(69-79 naszej ery),zakonczyl Tytus(79-81 naszej ery).Watykanu jeszcze wtedy nie bylo jakze wiec mozna twierdzic ze stoi za budowa koloseum?.Klaudiusz(41-54 naszej ery) zorganizowal slawna bitwe morska na jeziorze Fucino.
Nowy Rzym (a nie Rzym)to nazwe wprowadzil Konstantyn Wielki(272-337 naszej ery) po przeniesieniu stolicy cesarstwa z Rzymu do Bizancjum, nazwa nie utrzymala sie ,przewazyl Konstantynopol( wlasnie od Konstantyna Wielkiego).Ten cesarz rozbudowal i upiekszyl tez istniejacy Hipodrom na wzor rzymskiego koloseum.Ot i tajemnica rozwiklana.
Ja proponuje takiego typu artykuly wrzucac ale NIE na strone glowna ze wzgledu na dobre imie i charakter portalu.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 12:48
Żeby dyskutować szczegóły, niestety nie wystarczy wiedza z encyklopedii. Trzeba znać argumenty przeciwne, by móc sobie wyrobić własne zdanie.
Amfiteatr w Konstantynopolu też nazywał się amfiteatrem Flawiuszy. Na starych mapach miasta był nawet oznaczony nazwą "Coliseum de spiriti".

Zadałaś sobie trud, by sięgnąć do wskazanego źródła?
Oto ono: +www.google.pl

Pomyłkę z datowaniem już poprawiłem. Przepraszam, chociaż 100 lat w tę czy w tę mańkę, czy to ma aż tak duże znaczenie? Usunąłem też imię Chrystusa z tekstu. Nie mieszajmy go do tego - to był znacznie większy błąd, moim zdaniem wręcz kardynalny, ale to też poprawiłem.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Toja, 2013.01.01 o 05:45
Witam!
Znowu nieprawda.Nazwa " Flavian Amphitheatre " to poczatkowa nazwa Koloseum na czesc jego budowniczych
Wespazjana i Tytusa pochodzacych z rodziny Flawiuszy.
Mowimy oczywiscie o Koloseum w Rzymie.Nazwa Colosseum/il Colosseo pochodzi od olbrzymiego posagu Nerona (stylizowanego na wzor Kolosu Rodyjskiego), ktory usytuowany byl miedzy amfiteatrem i swiatynia Wenus.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.01 o 20:01
Oto mapa Konstantynopola datowana na 1520 rok:
+www.chronologia.org
Koloseum jest widoczne mniej więcej pośrodku tej mapy (tutaj bez podpisu).
Niestety nie mam internetowego linku do mapy z 1572 roku, zawierającej konkretny podpis o treści „Coliseo de spiriti”, o którym już wspominałem, gdyż nie wszystko w internecie jest do odszukania, niezależnie od tego, jak bardzo by się tego pragnęło. Ale mam za to link do skopiowanej strony książki, do której zdaje się nie masz najmniejszej ochoty zajrzeć, woląc bombardować mnie mądrościami wyjętymi żywcem z Wikipedi - oto ten link: +217.16.18.186
Mam nadzieję, że jest to wystarczająco dobre powiększenie, byś mogła bez problemu odczytać napis „Coliseo de spiriti”. Mapa pochodzi z książki „Civitates Orbis Terrarum”, Braun Georg, Hogenberg Frans, Cologne, 1573.

Twierdzisz, że amfiteatr Flawiuszy był tylko we włoskim Rzymie i nigdzie więcej na świecie, zarzucając mi pisanie nieprawdy. Nie wiem skąd tak niezachwiana wiara w to, że tylko Ty znasz prawdę, a ja poświadczam nieprawdę.
Najpierw musiałabyś mi to udowodnić. Ja przed każdym sądem miałbym na swoją obronę np. starą rycinę z widokiem hipodromu w Konstantynopolu opatrzoną napisem „Circi sive Hippodromi” (co znaczy: cyrk lub hipodrom, patrz ramka w prawym dolnym rogu ryciny).
Źródło: Duna Mirasinda Turkiye. Ed. Gul Pulman Ankara, Kultur ve Truizm Bakanligi, Baski Yeri, Tarihi, 2006.

Na rycinie widać jak wół cały hipodrom ze znanymi każdemu posągami: obeliskiem egipskim, obeliskiem Konstantyna, kolumną wężową … oraz rozwalonym do połowy Koloseum! Mało tego. Widać także niewielką rzeczkę (!!!!!) podpływającą aż do samych murów zrujnowanego Koloseum. Oprócz nazwy „Hippodromi” widać jak wół łaciński napis: „Flavio Constantino Augusto”. Wynika z niego, że Hipodrom był wybudowany przez Flawiusza i jego synów! Wyłącznie do Twojej wiadomości nadmienię, iż pełne imię imperatora Konstantyna Wielkiego brzmiało Gajusz (Marek) Flawiusz-Walery Konstantyn! Imperatora Flawiusza Konstantyna i jego synów można więc chyba spokojnie nazwać Flawiuszami, a ich dzieło Amfiteatrem Flawiuszy, prawda?

Następnym razem, zanim zawyrokujesz, kto zna prawdę, a kto nie, zajrzyj najpierw łaskawie do wskazanych źródeł, w tym konkretnym przypadku na str. 28-72. Można Cię o to prosić?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Toja, 2013.01.02 o 02:23
Witam!
Nie mozna ich nazwac Flawiuszami poniewaz z rodzina Flawiuszy nie mieli nic wspolnego.Ja nie musze nic udowadniac.Piszesz artykuly na podstawie klamstw i wymyslow Fomienki i Nosovskiego przyjmujac ich urojone tezy jako prawdy i oczekujesz ze normaly czlowiek (jak ja) nie zaoponuje przeciwko takim ewidentnym BZDUROM.Mylisz sie, to jest forum a wiec mam prawo napisac co o tym mysle, co tez wlasnie robie.Pytanie-Czy artykul o Jezusie Chrystusie -wedlug Twoich Rosyjskich Bozyszczy-ukrzyzowanego i pogrzebanego(a zyl On ,wedlug nich w latach 1054-1085)w Konstantynopolu juz napisales?
Powtarzam sie ale nadal uwazam za wielka pomylke wstawianie takiego rodzaju "pisarstwa" na stronie glownej.Od tego kazdy ma prywatny blog.
Ponizej link do ogolnej informacji o tych niby uczonych.Mozna wrzucic na tlumacza.
+www.politaia.org
Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2013.01.02 o 18:41
Witam
I znowu pudło.
Podsuwasz link do „ogólnej informacji” o tych „niby uczonych”, a jest to artykuł opisujący głównie ich dorobek (także niemieckiego chronologisty Heriberta Illiga i szwajcarskiego Christopha Pfistera) w samych superlatywach! Autor artykułu wręcz namawia do zapoznania się z 7 tomami ich anglojęzycznej książki pt. “History – Fiction or Science?” i przeczytania każdego z tych tomów nawet po kilka razy dla lepszego zrozumienia przedstawionych treści, gdyż są one jego zdaniem niezwykle ważne.

Mnie akurat nie, ale innych czytających znowu wprowadzasz w błąd. Powinnaś zalinkowany artykuł najpierw sama wrzucić na tłumacza, apotem zastanowić się, co tak naprawdę jest w nim napisane.

Między nami jest chyba jedna podstawowa różnica. Ty, zdaje się, wierzysz historykom na słowo. Natomiast ja w b.wielu sprawach im nie wierzę. Poza tym trudno mi zrozumieć kogoś, kto na dzień dobry jest mocno uprzedzony do innych ludzi, których wiedzy i poglądów w ogóle nie zna. A jeżeli przy tym posuwasz się do epitetów typu ewidentne bzdury, bożyszcze, pisarstwo, urojone tezy itp., to tym bardziej takich ludzi ja nie rozumiem.

Poza tym jak można dyskutować o sprawach stojących w ewidentnej sprzeczności z obowiązującą oficjalnie wykładnią, opierając się na tej wykładni? Ja nie widzę takiej możliwości. Na Twoje cytaty z Wikipedii i/lub encyklopedii teoretycznie mógłbym odpowiadać cytatami z tych samych źródeł, ale czy to miałoby sens? Moim zdaniem, nie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
MatiRani, 2013.01.03 o 00:02
szkoda czasu na bzdety... ignoruj
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu?   
esperance, 2012.12.31 o 18:56
Ja proponuje takiego typu artykuly wrzucac ale NIE na strone glowna ze wzgledu na dobre imie i charakter portalu.

Mam nadzieję, że Hanys pisze w najlepszej wierze, dla obrony portalu pozostaje więc nam falsyfikacja.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Paweł Tonderski, 2012.12.31 o 13:07
Cegły zaczęli ludzie wypalać i w ogóle wytwarzać dopiero w okolicach X wieku naszej ery?

p.s.

Kiedyś gdzieś przeczytałem o tym, że w starożytnym Rzymie znali i potrafili wytworzyć beton do budowy na przykład rzymskiego Koloseum, potem o tej umiejetności ludzie zapomnieli, albo przestali ją wykorzystywać w budownictwie, może dltago bo mieli dostęp do innych materiałów budowlanych drzewo, skały, kamienie, słoma i glina oraz piasek. :)))) Przecież prowadzono prace archeologiczne (w tym miejscu takie prace są prowadzone cały czas) pod rzymskim Koloseum, dokopali się kilka metrów w głąb. To było z tego co wiem, nawet 10 metrów w głąb i więcej, dzięki temu archelogowie dokopali się do głębszych warstw historycznych - archeologicznych i wcześniejszych budowli, które stały na miejscu dzisiejszych ruin rzymskiego Koloseum.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - beton   
Harcerz, 2012.12.31 o 13:13
Jak widzisz - propaganda sukcesu cywilizacji anglo-amerykańskiej nie zna umiaru.
Nowe pokolenia zapomniały skąd wyszły.

Dlaczego "zapomniano" o spoiwach ? Europa na kilka wieków pogrążyła się w chaosie.
Ale, budowle z X wieku na terenie Polski nie spajano piaskiem i gliną (choć widuje do dziś stojące budynki w takiej technologii np. Wielkopolska).

Gdybyśmy więcej uwagi poświęcili "wypałowi cegły" i racjonalności zastosowania takiego materiału -
Okazuje się: minęło kilka tysięcy lat od "pomysłu do przemysłu".
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - beton 
Hanys, 2012.12.31 o 14:02
Rzymianie zapomnieli o betonie na 1000 lat? Przecież to niedorzeczność. Takich zadziwiających "kwiatków" w dziedzinie rozwoju nauk, militariów, literatury, sztuk pięknych są setki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 13:31
Przecież na zdjęciu, którym opatrzyłem artykuł, widać gołym okiem, gdzie archeolodzy prowadzili wykopki: wewnątrz obrysu murów!
O ile wiem, przy samych murach nigdy nie zrobiono żadnego wykopu, by zbadać ułożenie starych warstw (tzw. stratygrafia). Co to zatrudność, zapłacić kilku ludziom z łopatami albo operatorowi koparki i zaprosić dziennikarzy, by wykopany dół (na powiedzmy 6-7 metrów wgłąb) sfotografowali?
Gdyby coś takiego zrobiono, nawet słowem bym się nie zająknął o stratygrafii.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Paweł Tonderski, 2012.12.31 o 13:35
Tak, to prawda, kopali tylko w obrębie dzisiejszego Koloseum (przynajmniej tak twierdzą), ale czy to coś by zmieniło, jakby zaczęli kopać poza jego obrębem?

A był pan pod Koloseum, jest pan pewny tego, że pod ziemią nie kopali poza obrębem dzisiejszego Koloseum?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 13:48
A Pan był i jest pewien?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Paweł Tonderski, 2012.12.31 o 14:02
Nie, nie byłem i nie jestem tego pewny.

Rzym to miejsce gdzie występują trzęsienia ziemi, ostatnio odkryli, że Koloseum zaczyna się na jedną ze stron pochylać. Może powodem tego pochylania są prace archeologiczne prowadzone pod Koloseum, a może jakieś inne przyczyny? Może nie kopią wokół Kolosem, bo takie prace zakorkowałyby Rzym, a może dlatego, bo takie kopanie poza obrębem Koloseum groziłoby zawaleniem tej budowli?

Czy wziął pan to pod swoją uwagę?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum - w Rzymie czy w Konstantynopolu? 
Hanys, 2012.12.31 o 14:07
Gdy budowla zapada się w ziemię, jej dolne kondygnacje przestają być funkcjonalne dla użytkowników. Np. w b.starym kościele św. Ireny (jak kto woli, łaski Bożej) w Stambule musiano obkopać ją na około, by można było trafić nogą w stare otwory drzwiowe. W Europie też są b.stare kościoły, gdzie trzeba było zamurować otwory okienne i drzwiowe na parterze, wybić nowe otwory wyżej, albo powstawiać drabiny lub wymurować nowe schody, by można było po nich zejść na najniższą kondygnację.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Koloseum -   
Harcerz, 2012.12.31 o 13:02
Abstrahując od budowli.

Władza zdaje sobie sprawę z mocy propagandy.
Koszty nie grają roli, czego przykładem jest "Stadion Narodowy"
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑