słowa kluczowe: Kossecki, Polacy, Zachód, antysemityzm, cybernetyka, cywilizacja, cywilizacja polska, cywilizacja łacińska, polskość, psia krzywa pościgu.
Cywilizacja Polska - dyskusje2013.01.12 16:30 2014.08.10 19:10

Psia krzywa pościgu

 
 
Co zrobi żółw, by prześcignąć Achillesa?
 
Ilustracją tej notki jest klasyczny już rysunek docenta Kosseckiego. Ten akurat wykonany niedawno podczas dostępnego na YouTube wykładu.

W chwili t1 obiekt B zaczyna ścigać obiekt A. W chwili t2 dociera na pozycję obiektu A, ale obiekt ten już jest w innym miejscu. Zachowanie obiektu B odpowiada psu idącemu po śladach z nosem przy ziemi - stąd tytułowa nazwa.
Linia przerywana natomiast to "trop dżygita".

Jak ten schemat (cięciwa jest zawsze krótsza od łuku!) odnosi się do rywalizacji na arenie globalnej, możemy usłyszeć w pochodzącym z 1981 r. filmie "Szarża". Pod koniec swojej wypowiedzi pan docent wymienia też mechanizmy nowoczesnego neokolonializmu.
Trzydzieści lat temu.

Psia krzywa pościgu, choć można ją uznać za odwrócony paradoks Achillesa i żółwia, jest rzeczą w sumie trywialną. Wzorcem tak łatwo i często odnajdywanym, że aż banalnym. Może służyć za uniwersalny przymiar do oceny sposobu reagowania w różnych sytuacjach. Może być odniesieniem pozwalającym na analogie między procesami, które łączy jedynie to, że coś w nich zależy od nas.


Obrazki obok przedstawiają dwa przykładowe sposoby naprowadzania rakiet na poruszający się cel. Pierwszy dotyczy naprowadzania po krzywej pościgu. Wymaga od ścigającej rakiety większej manewrowości, a zarazem szybkości. Jednocześnie do pokonania jest dłuższa droga, rakieta potrzebuje więcej paliwa, a ładunek niszczący musi mieć większą siłę, by do zniszczenia celu wystarczyła detonacja w pewnej odległości od niego. To z kolei znowu przekłada się na większą masę całego urządzenia, większe zużycie paliwa, dłuższy czas lotu...

Drugi wykres obrazuje zasadę naprowadzania na punkt spotkania.

(Obie ilustracje pochodzą z artykułu "Metody naprowadzania rakiet przeciwlotniczych" publikowanego w serwisie infowsparcie.net. Jeśli ktoś ma ochotę obejrzeć miłe oku animacje, lub dowiedzieć się więcej o krzywych pościgu, znajdzie w sieci sporo materiałów. Choćby na tej stronie, która sądząc po mnogich rojących się na niej "robaczkach" powinna być szczególnie miła osobom nie stroniącym od matematyki.)

Warto być na co dzień wyczulonym na pojawianie się "psich tendencji". Dostrzegać, że nos spuszczony na kwintę, trzymany tuż przy ziemi, zamiast prowadzić do celu zwodzi na manowce.
Zdaje się, że nie tylko cybernetyka, ale i prakseologia miałyby tu sporo do powiedzenia.
Nie wspominając o zdrowym rozsądku.

Choćby sytuacja na naszym portalu. Co stanowi dla nas punkt odniesienia? Co jest naszym celem? Żydzi, masoni, "Ruscy", gejowie, "agenci Watykanu", lemingi... Czy polskość? 

5301 odsłon średnio 4,5 (6 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Psia krzywa pościgu 
Paweł Tonderski, 2013.01.12 o 18:07
Uważam, że na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać POLSKOŚĆ, a dopiero na następnych inne sprawy. :))))
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Psia krzywa pościgu 
Azazel, 2013.01.19 o 18:29
Tylko czy teraz aby częścią *POLSKOŚCI* (definicja dla każdego jest różna, więc bacznie z korzystaniem z tego określenia) nie stają się powoli te inne sprawy? Wyszukiwanie ich wszędzie gdzie się da?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Psia krzywa pościgu 
Piotr Świtecki, 2013.01.19 o 18:49
Bardzo dobre pytanie.
Tego właśnie się obawiam: że zamiast gnać ku czemuś, tylko opędzamy się od czegoś.
Budzi się młode pokolenie, nie skażone ani marazmem i paranoją komunizmu, ani już tak bardzo nie oszołomione kolorowym materialnym badziewiem. Mam nadzieję, że oni widzą dość pozytywnych rzeczy do osiągnięcia, by się skupić na nich. Jakoś taka słoneczna wizja polskości bardziej porywająca dla mnie jest! :) Znacznie bardziej, niż tanie biadolenie i utwierdzanie się nawzajem we własnej niemocy.
I rzucanie się do gardła każdemu, kto się odważy przestać.

A właśnie, na głównej stronie mamy w nagłówku ptanie, które chciałbym Ci zadać... Czym dla Ciebie jest polskość? ;-P Hę? Jest coś takiego w ogóle?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑