słowa kluczowe: Kossecki, Kościół, banksterzy, cybernetyka, doc. Józef Kossecki, elity, ideologia, ideologizm, informacja, jezuici, masoneria, masoni, oświecenie, rewolucja informacyjna, sterowanie, sterowanie bezpośrednie, sterowanie pośrednie, szkolnictwo.
Idee2012.11.01 16:46 21:21

Notatki z seminarium doc. Kosseckiego

 

Warszawa, 23 X 2012 r.

 
Falsyfikacja ideologizmu. Sterowanie bezpośrednie i pośrednie. Jezuici, masoneria, programowanie elit.
 
Za Jaruzelskiego wojsko rządziło partią, co zauważył już Michnik w listach z więzienia.
Warto łapać pierwsze informacje, bo w zamieszaniu i pośpiechu idą bez cenzury: jedna z RFN-owskich rozgłośni 13 XII 1981 r. podała, że... Jaruzelski zrobił pucz i obalił komunę.
W spadku po PRL otrzymaliśmy "wkład informacyjny" w nauki humanistyczne (w naukach czysto technicznych nie jest to możliwe). Po '89 zostały kadry, etykietki (anty)komunistów nie mają znaczenia.

Przypomnienie pojęć:

ontologia (czy pierwotna materia, czy duch?)
materializm <--> spirytualizm

epistemologia (podział teoriopoznawczy)
idealizm <--> realizm

MXS
IR

W okresie PRL dominował materializm idealistyczny (oś M-I wg schematycznej macierzy powyżej).

Idealizm biurokratyczny to oparcie się na wrażeniach, opinii, zdaniu biurokratycznych autorytetów. (tzw. "autorytetów moralnych"?)

 • Ideologia
  Pierwsza, podstawowa zasada: prawda.
  Określa zasadnicze cele działań społecznych, odpowiadając np. na pytanie "po co ten naród istnieje?" Przedrozbiorowa Polska: obrona katolicyzmu, przy jednoczesnej tolerancji religijnej
  Nie wyznacza celów szczegółowych (np. w religii dogmaty nie wyznaczają zasad postępowania, zajmuje się tym etyka). Natomiast w sensie politycznym ideologia mówi np. po co nam władza?
 • Strategia
  Sztuka wygrywania wojny. W makroskali realizacja celów wyznaczanych przez ideologię.
 • Sztuka operacyjna
  Umiejętność wygrywania bitew (np. wygrać wybory i utrzymać się u władzy).
 • Taktyka
  Wygrywanie poszczególnych walk, np. w kampanii wyborczej.

Falsyfikacja przykładowego ideologizmu


Wg Engelsa protestantyzm to wersja chrześcijaństwa dla kapitalizmu. Katolicyzm - dla feudalizmu.
Katolicyzm jako ideologizm posiada sporą moc diagnostyczną, ale nie tłumaczy faktów takich, jak prowadzenie wojen między sobą przez jednolite ideowo monarchie katolickie (później również protestanckie). Przykładem Hiszpania i Portugalia: jedynie dzięki interwencji papiestwa podzielono strefy wpływów (Brazylia do dziś jest portugalskojęzyczna). Papież miał wówczas olbrzymi autorytet, również polityczny, dzięki któremu udało się uniknąć wyniszczającej wojny między mocarstwami. Ale z poziomu ideologizmu nie da się wyjaśnić tak ciężkiej rywalizacji między nimi. W tym przypadku istotne były motywy geopolityczne (globalizm zaczął się w erze imperiów kolonialnych). Motywy ideologiczne dochodziły w starciu "protestanci kontra chrześcijanie".

Monarchie protestanckie walczyły ze sobą ze wzgl. geopolitycznych oraz różnic między odłamami. Znowu: państwa skandynawskie walczyły ze sobą mimo zgodności ideo- (były luterańskie).

Wszystkie struktury pozbawione spoiwa ideologicznego, centralne, są nietrwałe. Bez ideologii, doktryny, pozostaje tylko walka o (doraźną) władzę. Struktury takie są zatem sterowne, łatwo manipulowane - np. nasze współczesne partie i partyjki. Sprawdzanie polityków: po decyzjach (efektach, skutkach), nie po propagandzie.

Od XVIII w. zaczyna grać rolę społeczno-sterowniczą ideologia wolnomularska (i gra ją do dzisiaj). Strona katolicko-narodowa wciąż tego nie docenia, ani nie rozumie.
Również banksterzy mają swoją ideologię. Cybernetyka społeczna im zagraża.

Sterowanie i wojny informacyjne


Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje sterowania społecznego: bezpośrednie i pośrednie.

Sterowanie bezpośrednie

sterowanie bezpośrednie

B - bodziec z otoczenia, działający na system
R - reakcja
r - reaktywność, tj. stosunek reakcji do bodźca

r = R / B

po przekształceniu:

R = B * r

czyli mamy odpowiedź na dylemat, tabula rasa czy genetyka? Iloczyn ich obu!

Sterowanie bezpośrednie możliwe jest wtedy i tylko wtedy, gdy już jest ukształtowana reakcja na dany bodziec.


Sterowanie pośrednie

sterowanie pośrednie

Można działać bodźcami kształtującymi reaktywność, ale jeszcze nie wywołującymi reakcji. (Twierdzenie to wspiera postulat dystansowania się od natychmiastowych, taktycznych działań, wyrażony w "Cywilizacji Polskiej" K. Wojtasa.)

Sterowanie pośrednie to "inwestycja informacyjna", kształtowanie norm.  

str. 1 z 2   następna strona »
5984 odsłony średnio 4,8 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Leszek, 2012.11.01 o 18:00
tak dla porządku dwa sprostowania.
1. Protestanci mieli swoje kolegia, np. Akademię Rakowską (no może nie było to w kraju protestanckim, ale druk szedł pełną parą na całą Europę, a i wykładowcy przyjeżdżali tu z różnych krajów), otwartą także dla katolików, która działała na takiej właśnie zasadzie. I to popularną, bo uczącą w nowoczesny sposób. Dorobek Rakowa: Bibliotekę Braci Polskich miał u siebie Locke i Newton a na ich przekonaniach zbudowali swą intelektualną formację tacy ludzie jak prezydent USA i twórca deklaracji niepodległości Jefferson.
2. Czy Jezuici posługiwali się tylko ratio to nie jestem taki pewien: porgomy różnowierców, np. w Krakowie, wychodziły właśnie z kolegiów jezuickich, które faszerowały tam nastolatków fanatyzmem.
Czasem mówi się, że kto sieje wiatr zbiera burzę
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.11.01 o 18:21
Dziękuję za uwagi.

Oczywiście nie da się wszystkiego jednym haustem wyczerpać, całości z detalami wyrazić. Przeciwnie, pewne rzeczy się podkreśla, inne zaniedbuje, by myśl była wyraźniejsza.

Ad 1. Zgoda, była Akademia Rakowska, drukowano. Miała wpływ. Ale czy porównywalny z działalnością jezuitów?

Ad 2. Fides et ratio, zawsze. Taka jest uniwersalna rzeczywistość ludzkiego rozwoju. Nawet kiedyś słyszałem to i z ust buddyjskiego mistrza, którego trudno posądzić o rzymskokatolickie odchylenie ;)

Pytania dodatkowe, na które za byłbym zobow.:
1. Jezuici wywoływali pogromy?
2. Czym się różni wiara od fanatyzmu?

Kłaniam się!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki ze seminarium doc. Kosseckiego 
Leszek, 2012.11.01 o 18:28
1. tak, wywoływali (nb. oczywiście byli bardziej skutevczni niż arianie, ale też działali znacznie znacznie dłużej, AR zamknięto po 40 latach niespełna)
2. po mojemu? Wiara to zaufanie. Wierzymy komuś kogo znamy. Taka postawa nie rodzi fanatyzmu tylko wewnętrzny spokój. Fanatyzm jest objawem dysonansu poznawczego, kiedy to ludzie chcą zagłuszyć męczące poczucie, że między tym co przyjmujesz na wiarę a tym, co podpowiada ci sumienie czy zdrowy rozsądek jest rozdźwięk. Więc, jak mawiał Jezus "zatykają uszy i zgrzytają zębami"
pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
MatiRani, 2012.11.01 o 22:48
Jezuici, podobnie jak i Templariusze wczesniej, rozwijali nie tylko strone oddzialywania na umysly, ale tez i produkcje przemyslowa i uslugi finansowe.
Czy nie byloby wskazane przesledzenie takze tych powodów ich eliminacji, jako chrzescijanskiej konkurencjia dla zydowskich moneychangers?
Np. w Paragwaju, ich Misiones, liczebnoscia mieszkanców przewyzszaly Paryz a w Chile ich warsztaty zabezpieczaly kraj w produkcje wysokiej jakosci i, zaloze sie, ze byly sprzedawane i wyrabiane na zasadach fair price - fair work.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.11.01 o 23:25
Bardzo ciekawa uwaga. Moim zdaniem warta notki (czy można prosić?)

W ogóle mam wrażenie, że Ameryka Południowa i jej historia w popularnym odbiorze jest mało znana, a i to, co jest znane, to głównie przeinaczenia. Być może dlatego, że sporo tam jest związane z Kościołem.

Wykładowcę bym usprawiedliwił - może jedynie szkicować temat, byle jak najwyraźniej i przystępnie podawać główne myśli. Siłą rzeczy rzeczywistość traktowana jest wybiórczo.

Przy jakiejś okazji spytam, czy nie uznaje "żydoizmu" za jeszcze jedną poręczną, wszechwyjaśniającą teorię jednostronną ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
MatiRani, 2012.11.01 o 23:54
Drogi Mufti.
Dziekuje za zaproszenie, ale brak mi zródel pewnych. Szukam ich, ale mam trudnosci. Wiekszosc prac o klopotach Jezuitów ogranicza sie do, moim zdaniem, bardzo powierzchownych rozwazan polityczno-religijnych.
J. Kossecki jest fenomenalnym nauczycielem z ogromna wiedza historyczna i wspaniale uczy myslenia. Moim zdaniem natomiast zdecydowanie brakuje mu odrobiny wiedzy o historii finansów. Ta historie prezentuja wlasnie naukowcy z Autryjackiej Szkoly ekonomii, którzy opieraja sie na osiagnieciach Rzymian, skolastyków z Salamanki, francuzkich myslicieli katolickich no i , przede wszystkim, scentrowanej na CZLOWIEKU obserwacji Swiata-Cywilizacji.

Co do "zydoizmu" to zaloze sie ze go odrzuci i skrytykuje. Sledzilem jego wypowiedzi w zblizonych tematach i nie zadawala mnie jego poblazanie czy zmniejszanie roli zydostwa.

Patrzac na planete Ziemie makro - zalezy ona od Slonca.
( cala energia poza jadrowa pochodzi od Slonca a bez energi nie ma cywilizacji, cale zycie organiczne ( +-99,999999% ) jest oparte na promieniowaniu slonecznym )

Patrzac na Ludzkosc makro - zalezy ona od pieniadza.
( wszystko co sie dzieje w zyciu 99% ludzkosci opiera sie na pieniadzu - bez pieniedza nie ma "zycia" ( upraszczajac i sciagajac problem do podstawowych czynnikow: jesc, spac, ubierac sie, przezyc zime) )

Regulujac Slonce moznaby wplywac na zycie organiczne planety.
Regulujac Pieniadze WPLYWA sie na zycie spoleczczne calej CYWILIZACJI.

Eliminujac z rozwazan o historii ludzkosci efekty manipulacji finansowych ma sie FALSZYWY i niezupelny obraz przemian historycznych na skali SWIATA.
HOWGH
;-)
MLR
( Maciej Longin Raniewicz )
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.11.02 o 00:21
No, tak.
Ale po chwili zastanowienia widzę, że pieniądz i informacja mają wiele wspólnego. Przy czym informacja jest jednak nadrzędna, jest czymś więcej.
Zobaczymy.
Co do treści nauczania p. docenta, po paru wykładachm na których byłem i po wysłuchaniu części z tych dostępnych w internecie wciąż nie do końca zgadzam się z własnym zdaniem. Ewidentnie coś jest na rzeczy, ale czy to aby nie szarlataneria? Wszystko to być może. Na razie jestem "za świeży" w temacie. Czas pokaże.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Leszek, 2012.11.02 o 11:41
nie zdziwiłbym się, jeśliby tak było. Ale także jest inny powód: kilka dynastii królewskich było im winnych ciężkie pieniądze pożyczone na wojny (dynastie po wierze) i jakoś woleli rozwiązać zakon niż oddać kasę. A do tego wykorzystali pretekst, że Jezuici się angażowali w ruchy wolnościowe, czytaj: wąchali z masonerią ... :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
MatiRani, 2012.11.02 o 14:02
Leszku, gdyby Szanownemu w rece jakies zródla-linki na ten temat wpadly pod klawisze to chetnie bym sie z nimi zapoznal!
pozdrawiam
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Notatki z seminarium doc. Kosseckiego 
Piotr Świtecki, 2012.11.20 o 12:41
Nagranie tego seminarium jest na +youtu.be (kolejne części pojawiają się na prawej kolumnie)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑