słowa kluczowe: społeczeństwo.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.09.12 20:36

Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe

 

Dyskusja o paraolimpiadzie

 
To głos w dyskusji na ten temat.
 

Mamy od pewnego czasu modę na próby budowania społeczeństw równoległych.

Bo jak inaczej określić tworzenie coraz to nowych instytucji życia publicznego dla tylko części społeczeństwa?

Ostatnia „wielka” dyskusja na temat paraolimpidy – dla sportowców niepełnosprawnych, jest tego najbardziej wyrazistym przykładem.

Niestety, gdyby to tylko ta przypadłość – można byłoby taką anomalię zachować dla  dobrego samopoczucia tej grupy ludzi. Tyle, że jest to czubek góry lodowej.

Podobne podejście dotyczy roli a to homoseksualistów płci obojga, rzekomo mających prawo do tworzenia rodzin, a to choćby emerytów, których traktuje się jako osobną grupę społeczną.

 

Takich „wydzielonych” grup powstaje coraz więcej – celem jest wyegzemplifikowanie interesów. Czy jest to słuszny kierunek rozwojowy?

 

Mam po temu poważne wątpliwości. Przede wszystkim powstawanie odrębnych grup społecznych może mieć uzasadnienie jedynie w przypadku samodzielnego zachowania ciągłości w podtrzymywaniu swego istnienia.

Czyli mogą to być odrębności  religijne oparte o system wartości.  Mogą też to być odrębności na tle etnicznym.

Tego typu grupy mogą, poprzez prokreację, podtrzymywać swoje istnienie.

 

Jednak grupy o jakich wspomniałem na początku, czyli odrębności seksualne, wiekowe (emeryci), czy niepełnosprawni – mogą być tylko wydzieloną częścią społeczeństwa żyjącą w symbiozie, bądź jako pasożyty.

 

Te grupy mogą uzyskać specjalne uprawnienia, ale zawsze będzie to kosztem społeczeństwa. Jeśli przekroczony zostanie próg akceptacji – następuje załamanie relacji.

 

Każde społeczeństwo jest w stanie utrzymywać, bez zakłóceń, pewną grupę ludzi nieproduktywnych. Już w starożytności uważano, że może to być około 10 % populacji. Stąd, dla bezpieczeństwa, przyjmowano podział na 12 pokoleń; ten znany z Biblii podział miał znacznie wcześniejsze pierwowzory.

Jedno z plemion mogło być „bezproduktywne”.

 

Obecnie, wraz ze wzrostem sił wytwórczych , wydaje się, że można zachwiać proporcje podziału. Nie wydaje się to słusznym; tą drogą można zapewnić zaspokojenie potrzeb minimalnych, ale powoduje to zachwiania i napięcia w rozwoju.

 

Przykładem jest sprawa emerytów. W latach 90- tych narzucono model roszczeniowy odnośnie wysokości emerytur. Bardzo popierany przez starsze pokolenie.

Tyle, że już po krótkim czasie, bo po 20 latach, zaowocowało to znacznym zmniejszeniem dzietności i zapaścią demograficzną.

Kto wypracuje środki na emerytury obecnego pokolenia?

 

Podobna sytuacja może nas czekać w innych działach społecznych. W kryzysie – czy będzie wola społeczna dodatkowego opodatkowania się na rzecz niepełnosprawnych jeśli własne dzieci nie będą miały zapewnionych warunków rozwojowych?

Szczerze wątpię.

 

Tego typy grupy społeczne winny znajdować swe miejsce w życiu poprzez integrację ze społeczeństwem, a nie tworzenie odrębności.

I mieć na uwadze, że społeczeństwo, w sytuacji krytycznej, może nie chcieć ich utrzymywać.

 

Rozważam tę kwestię w odniesieniu do zasad cywilizacyjnych, gdzie bądź liczy się dobro wspólne (społeczeństwa), bądź indywidualne jednostek, a gdzie tworzenie się grup interesu nie jest i nie może być rozumiane jako dobro wspólnoty; to tylko związek dla silniejszej artykulacji jednostkowych żądań.

 

Mamy więc grupę niepełnosprawnych. Część z nich „nabyła” tę cechę na skutek nieszczęśliwych okoliczności. Jest jednak i taka, coraz liczniejsza, która ma uszkodzenia genetyczne.

To zaczyna być problemem społecznym. Dawniej, z racji „dobra wspólnego” społeczeństwa, dla zachowania jak najmniejszej możliwości powstawania  wad, dbano o to, aby młode pokolenie swym zachowaniem nie zwiększały takich opcji. Czyli nie stosowały używek i prowadziły zdrowy tryb życia.

Tymczasem propaguje się hasło „róbta, co chceta”. I jednocześnie oczekuje, że całe społeczeństwo powinno ponosić koszta związane z zapewnieniem życia i rehabilitacji takich ludzi.

Prawda jest brutalna – w którymś momencie nawet najbardziej dramatyczne apele przestaną odnosić jakikolwiek skutek.

 

Należy mieć to na uwadze w dyskusjach tematycznych. 
 

 

3962 odsłony średnio 3 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
MatiRani, 2012.09.13 o 04:20
Ale

ten


tekst


dlugi...

a

moznaby

krócej

zwiezlEJ

I MNIEJ


LINIJEK!!!!!

----

( dostane premie, bo placa tu za linijke? )


mam nadzieje ;-)

Powazniej, to jak sie ludziom niszczy rodzine, to im sie daje inne plemie w zamian. Stad sport, kopana, F1... ludzie, i tak zadni igrzysk i chleba, na dodatek maja przeswiadczenie o przynaleznosci do czegos... nie czuja sie samotni. Póki nie zajdzie potrzeba, bo wtedy kumpli ze stadionu juz nie ma ... ni rodziny. I O TO CHODZI!
My, owsiki Swiata, nie planujemy.
Natomiast ci, CO POZYCZYLI ROTSZYLDOM I SPÓLCE pieniadze na zawladniecie finansami Swiata planuja za dluhgo naprzód, camarada,. na dlugo naprzód... Big Zbig na 100 lat dla Rackefellera, wlasciciela Council For Foreign Relations... towarzysze wiedza co to jest?
Wieta ludy?
Na pewno?

warto!

MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
MatiRani, 2012.09.13 o 04:22
Aha, zapomnialem.. te pieniadze na zawladniecie swiatem wylozono w 1773 roku... a Cromwella sfinansowano w 1635 roku...
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Paweł Tonderski, 2012.09.13 o 08:36
Proszę pana dobrze pan trafił, dlaczego pan w takim razie jeszcze nic na ten temat nie napisał i nie opublikował u nas w formie swojego autorskiego felietonu?

Z chęcią zapoznam się z pana wiedzą na temat rewolucji Cromwella i wydarzeń, które miały miejsce w roku pańskim 1773.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Piotr Świtecki, 2012.09.13 o 09:31
Podpisuję się pod zachętą wyrażona przez Pawła. Trzeba też siebie edukować. Korzystajmy, póki możemy!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
w.red, 2012.09.13 o 13:27
Co tu kryć, sam chętnie bym poczytał na ten temat (choć jak sądzę wiem o czym autor pisał). Zawsze to jednak może inne bogatsze i nie standardowe myślenie. Co zaś się tyczy notki to "divide et impera", czyli w sumie nic nowego ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
MatiRani, 2012.09.13 o 23:29
Dziekuje za zachete do produkowania sie i kompromitowania sie ewentualnego nie wspominajac juz o narazeniu sie na krytyki ! ( ja krytykant, tez sie boje krytyki )
Nie myslalem o pisaniu na ten temat, bo to strony polacy.eu ( tfu,na psa sasiada urok z tym eu )
Wiec moze temat niezupelnie dostosowany. Wsród wiedzy mam pytan duzo dalej bez odpowiedzi... a im wiecje wiem tym trudniejsze pytania.
No ale jesli myslicie, ze to by sie przydalo ... no to napisze.
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Piotr Świtecki, 2012.09.13 o 23:37
Z domeną było na początku trochę zamieszania, w końcu wyszło jak wyszło .eu. - tylko że teraz w miarę krzepnięcia zarysów Cywilizacji Polskiej ta domena też zaczyna coraz lepiej pasować...

Proszę pisać. Mam podobnie - coraz więcej pytań, coraz mniej czasu :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Paweł Tonderski, 2012.09.13 o 08:32
Tutaj nikt nikomu za nic nie płaci, przedziela się wersety odstępami, ponieważ taki tekst jest bardziej czytelny i przejrzysty.

Jeżeli piszemy w jednym ciągu, to takie nasze pisanie staje się nieczytelne, zwłaszcza dla ludzi starszych lub niedowidzących.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
MatiRani, 2012.09.13 o 23:23
Troche droczenia sie zle nie robi a cnota krytyki sie nie boi...
Do czytania lepszego, to my, starsi, potrzebujemy WIEKSZYCH LITER oraz okularów, a nie przestrzeni miedzy liniami. Ta pusta przestrzen jest, po prostu pusta, trudno sie polapac w tekscie rozstrzelonym na 3 stronach, a teksty tutaj maja byc do myslenia, analizowania, ustosunkowywania sie, nieprawdaz?
Wiem, ze sie tu nie placi, raczej traci ( czas to pieniadz mówi sie po miastach)
Juz nie bede uszczypliwy, poprawie sie, uspokoje... na jakis czas przynajmniej.
Pozdrawiam
MLR
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Leszek, 2012.09.14 o 14:53
witam,
Może dlatego, że mam niepełnosprawnych w rodzinie, trochę jestem odmiennego zdania. Oni owszem chcą być normalnie traktowani, i tak jak my lubią sport. Np. mój ś.p. kuzyn zanim spadł z drzewa na plecy był siatkarzem pierwszoligowego klubu i żył sportem. On akurat po wypadku odkrył u siebie zdolności artystyczne ale inni -- czemu odbierać im możliwość pozytywnego dżihadu? Niech mają szanse takie same jak pełnosprawni, a rzecież ze zdrowymi (no może za wyjątkiem Pistoriusa) niepełnosprawni nie powalczą. Ale różnicowanie trudności jest faktem: jest I liga, II liga itp. To też wszysko złe?? :-)
p.s. jeszcze rozumiałbym Tuska że za dużo musi płacić niepełnosprawnym za paraolimpijskie złota, ale Ty, Cezarze? Cieszmy się bo jesteśly potęgą ... wśród niepełnosprawnych. Bardzo wymowne.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.14 o 16:50
Chyba się nie rozumiemy.
Mnie tylko chodzi o to, aby nie tworzyć odrębności w ramach społeczeństwa.

Niepełnosprawni winni być zintegrowani z całą resztą. Nie powinni być osobno, gdyż wtedy łatwo staną się celem - w sytacjach krytycznych.
Ich miejsce jest w społeczeństwie jako takim, a nie obok na specjalnych prawach.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
w.red, 2012.09.14 o 23:47
Co do tego pełna zgoda. Ale też trzeba pamietać by od niepełnosprawnego ruchowo wymagać pracy która tego wymaga. I nie potrzeba do tego żadnych przepisów. Wystarczy zrozumienie i życzliwość :)
Natomiast faktem jest że starają się zróżnicować wszelkie możliwe grupy (najczęściej ekonomicznie) i temu trzeba się przeciwstawić całą siłom :) (końcówkę można podkreślić wężykiem :) ).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.15 o 06:44
Dalej - uważam, że ta integracja powinna mieć miejsce na poziomie rodziny.
Przede wszystkim, gdyż w rodzinie najlepiej widać wszelkie potrzeby i uwarunkowania.
Pomoc "zewnetrzna" to tylko interwencja w szczególnych przypadkach.

Fakt, że należy zapewnić warunki funkcjonowania rodzinie - stosownie do mozliwości społecznych. Ale wymuszanie specjalnych świadczeń - prowadzi do efektów przeciwnych zamierzonym (chyba, że to specjalnie ma prowadzić do znieczulicy).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
w.red, 2012.09.15 o 11:22
O jakich "szczególnych świadczeniach" tu mowa ? O rentach inwalidzkich ? Ludzie którym są one przyznawane z reguły sami na nie sobie zapracowali oddając lwią część swoich zarobków na "ubezpieczenia" (miedzy innymi także na okoliczność takich zdarzeń). Nikt więc im łaski nie robi.
Jedyne co można uczynić to zmodyfikować i urealnić system emerytalno rentowy. Spychanie jedynie na rodzinę opieki nad niepełnosprawnymi to woda na młyn globalistów i liberałów. Bo tak czy owak każdy z nich postawiony w takiej sytuacji musiałby zaciągać kredyt na leczenie czy rehabilitację.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
Krzysztof J. Wojtas, 2012.09.15 o 12:42
Sądzę, że realne świadczenia - są zbyt niskie.
Natomiast przedstawia sie je jako uśe.
Nawet teraz środki byłyby bardziej efektywne, gdyby wykorzystywały je rodziny, a nie urzędnicy.

Odnoszę wrażenie, że ten wpis jest traktowany jako anty (niepełnosprawni); jest "anty", ale sposobowi organizacji opieki.

Fakt, że zwracam uwagę na konieczność społecznego dbania o "środowisko" (tak w ogóle to należałoby określić).
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Cywilizacja Polska. Społeczeństwa równoległe 
w.red, 2012.09.15 o 16:22
Po raz kolejny wracamy do problemów finansów i pieniądza. A tak na marginesie nie ma takiej kasy której "urzędy" by nie roztrwoniły. i nów po raz kolejny wraca czkawką sprawa ZUS-ów. To w zamierzeniach miał być bank - depozytariusz funduszów ubezpieczeniowych. Nie zaś maszynka do robienia przez co poniektórych kasy. Dopiero wejście w struktury administracyjne państwa spowodowało zrobienie z tej instytucji zaufania publicznego dodatkowej kasy do zasypywania kolejnych dziur następujących po sobie nierządów. Z uwagi na zgromadzone środki na kontach od dłuższego czasu trwa walka o kasę międzynarodowych korporacji. Stąd medialna klaka mająca wmówić ludziom że jest im on do niczego nie potrzebny i należy go albo zlikwidować albo sprzedać, (oczywiście "jedynie słusznym" firmom w zamian za gratisy od nich.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑