słowa kluczowe: Cywilizacja Polska, Imperator, KJW, Krzysztof J. Wojtas, Krzysztof Wojtas, Stalin, kobiecość, kobieta zapuszczona, kobiety, męskość, mężczyźni, płeć.
Cywilizacja Polska - dyskusje2012.09.23 21:45 09.26 14:22

Do wioseł!

 

Przyśpiewki gordyjskie (38b)

 
Słuchacz kiedyś zapytał Radio Erewań:
- Czy to prawda, że Czajkowski jest homoseksualistą?
- Prawda - odpowiedziało Radio. - Ale nie tylko za to go cenimy.
 
Na tym podsumowanie reakcji na notki i komentarze Krzysztofa J. Wojtasa powinno się zakończyć. Mądrej głowie dość dwie słowie. Ale że objawiła się z całą jaskrawością cudowna różnica między kobiecym i męskim postrzeganiem i reagowaniem, pozwolę sobie jednak podany na wstępie dowcip wytłumaczyć.

Każdy ma prawo wyrazić na Polakach swoje zdanie - jeśli zachowuje minimum rozsądku i kultury. Jednak mieszcząc się w tych granicach, można pisać nie rozumiejąc sedna wypowiedzi, atakować ad personam, wytykać formę pomijając treści itd.

Interpretacje, reakcje, wypowiedzi, np. na wpis o Stalinie, są niesamowite.
Przede wszystkim - są. To jest ogromna ich wartość, ponieważ generalnie Polacy niezbyt umieją ani niezbyt się kwapią, by rozmawiać. Nawet w kwestii poruszania w ogóle kwestii Cywilizacji Polskiej spotkałem niezależne jedna od drugiej opinie trzech (!) osób ludzkich kobiecej konfiguracji, że "po co o tym mówić, to jest oczywiste". Biorąc pod uwagę, że internetowe i na żywo okazje do zamienienia na te tematy paru zdań z Paniami mogę policzyć na palcach obu rąk, odsetek tego rodzaju opinii jest, delikatnie mówiąc, znaczący.

Cywilizacja Polska. Niby proste, oczywiste - a jednak ktoś musiał opowiedzieć. Zrobił to akurat Krzysztof J. Wojtas.

Po drugie, wypowiedzi w reakcji na notki Krzysztofa pokazują, jak bardzo alternatywne jest przyjmowane przez kobiety stanowisko.
Oraz jak inna jest droga komunikacji z nimi.

Krzysztof spojrzał na Stalina i wycinek najnowszej historii z punktu widzenia cywilizacyjnego - i odnalazł nowy, arcyciekawy trop w przebiegu zdarzeń.
A Czytelniczki zrozumiały z tego tylko tyle, że Stalin nie miał rogów i kopyt...

Tymczasem chyba nie tylko dla mnie podejście cywilizacyjne okazuje się być jak błyszczący, szwajcarski scyzoryk o dwudziestu ostrzach. Jak uniwersalny klucz, pasujący do połowy zamków w mieście! Pozwala uchwycić rzeczy dotąd niezwykle trudne do określenia i wyrażenia. Światło rzucone na tendencje i zjawiska z pozycji tarć między cywilizacjami tłumaczy w prosty i przekonujący sposób sporo spraw dotąd do wyjaśnienia trudnych. Pozwala też ominąć przynajmniej niektóre intelektualne mielizny.
Aż czasem tą swoją uniwersalnością i poręcznością budzi podejrzenia!

Co więcej, jako fundament dla prób zaobserwowania i zrozumienia zjawisk podejście cywilizacyjne sprawdza się, weryfikuje, bo prowadzi do arcyciekawych i konkretnych wniosków. Na przykład, że jedynie działanie na głębszym niż powoływanie kolejnych hałaśliwych partyjek i stowarzyszeń poziomie będzie miało realny wpływ na rzeczywistość. Że podstawową sprawą jest dotarcie do wspólnych korzeni i uświadomienie sobie wspólnych celów (bo one są, nie potrzeba ich "wytyczania", "definiowania" - trzeba je tylko dostrzec). Czyli, koncepcja Cywilizacji Polskiej jest bodaj czy nie jedyną w obecnym chaosie pozytywną, inkluzywną propozycją określenia naszej zbiorowej tożsamości i, potencjalnie, jedności. Opartej o spoiwo silniejsze i głębsze, niż tylko wytykane prześmiewczo przez Wyborczą "krew i groby" (przy czym oczywiście sami Żydzi z własnej Zagłady bez żenady robią biznes i religię), albo niż nagminne w środowiskach "prawicowych" jednoczenie (a raczej rozbijanie) Polaków w oparciu o ideologie, przy pomijaniu przyszłych pokoleń i transcendentnego celu.

Doszły mię słuchy, iż jasnym nie jest, czemuż ach czemuż w swej poprzedniej notce umieściłem postać p. Kazimiery Szczuki.
Otóż temuż, że jest ona (pani Kazimiera) przykładem kobiety zapuszczonej. Kobiety, której gdzieś tam po drodze zabrakło męskiej uważności, wsparcia. Męskiej ręki. Monstrualne efekty owego puszczenia samopas możemy teraz podziwiać. Efekty wołające do niebios o zmiłowanie i pomstę. O pomstę na tych, którzy zaniedbali udzielenia p. Szczuce w odpowiednim czasie i odpowiedniej formie wsparcia. O zmiłowanie - dla samego exemplum, skazanego na nieuleczalną tułaczkę po wysypiskach własnej jaźni.
II RP, a szczególnie rola ówczesnych elit i zachowanie mocarstw w czasie II wojny światowej są kontrowersyjne i budzą emocje między innymi przez to, że są jakoś nie do końca przekonująco wyjaśniane. Można oczywiście przyjąć za usłużnymi sugestiami cadyków z Czerskiej jako przyczynę tajemniczą, genetyczną niezdolność Polaków do utrzymania własnej państwowości. Można odzyskanie niepodległości uznać za "wypadek przy pracy" względnie dar od losu, a osamotnienie Polski w 1939 za skutek niedojrzałości i słabości ówczesnych światowych elit.
Tymczasem po przyłożeniu do oka cywilizacyjnego teleskopu elementy układanki zaczynają do siebie pasować. I to nie tylko do siebie nawzajem, ale i w spójnej perspektywie czasowej pasować do teraźniejszości. Bo chyba każdy się zgodzi, że polskich elit nie ma, resztki jeśli są, to spauperyzowane i chowające się po kątach, a w najlepszym razie poprzerastane towarzysko i mentalnie środowiskami żydowskimi. Plus szemrana (o czerwonych rodowodach i lewicowej mentalności) klasa średnia.
Elity? Polskie? Wolne żarty!

W innej z kolei notce Krzysztofa Wojtasa mowa jest o niszczeniu osnowy społeczeństw na przykładzie paraolimpiad. A reakcja w komentarzu... Absurdalna, nie na temat! Po prostu tępe ujadanie psa Pawłowa, uwarunkowanego polityczną poprawnością.
Prawda?
Otóż nie, nieprawda! Właśnie dzięki wyartykułowaniu idei Cywilizacji Polskiej można nawet w owym komentarzu rozpoznać zniekształconą, ale etycznie perfekcyjną, zgodną z duchem Cywilizacji Polskiej i z chrześcijaństwem reakcję. A że w pierwszej chwili przypomina politpoprawne ujadanie? Cóż, jak to mówią: diabeł małpuje Pana Boga. Ewangelie są jednak wcześniejsze, niż Manifest komunistyczny.

Budzenie kontrowersji to nie jest wcale takie złe podejście. Tyle, że przy okazji co i rusz się naszemu Imperatorowi obrywa. Doskonale mogę sobie wyobrazić dochodzący go od strony szumiącego komputera głos: "siedzielibyście Wojtas cicho, to by się nikt nie czepiał!"

Z drugiej strony, tej kobiecej strony (panie na lewo, panowie na prawo) jakoś nie widać porównywalnych propozycji. Bo nie wiem, czy bardziej ta notka o Stalinie bulwersuje Panie, czy Panów bulwersuje nierozum komentarzy w rodzaju "Rosja wymaga zmian". Nierozum takiego (nie oszukujmy się, PiSowskiego) podejścia wypunktował już prof. Bartyzel. Nie powiedział jednak tego, co z kolei jest jasne dzięki Cywilizacji Polskiej: weźmy się za siebie, zróbmy porządek u siebie, a pociągniemy nie tylko Rosję, ale świat.
Ale my - nie. Wygodniej wyciągać źdźbło z cudzego oka.

Jedna jest rzecz w tym całym zamieszaniu na Polacy.eu.org naprawdę ważna. Po prostu piękna! Otóż, że krok za krokiem, czasem w tył albo w bok, ale zachowując generalny kierunek, nie przestajemy rozmawiać. I coś w tych dyskusjach jednak jest wypracowywane. Te "zdania odrębne" Szanownych Pań, z pozoru nie na temat lub na innym poziomie, są niezwykle cenne, bo mówią "sprawdzam" koncepcji pomyślanej i wyartykułowanej na męski sposób. Proszę i zachęcam Panie - nie rezygnujcie, nie milknijcie, nie poprzestawajcie na aluzjach. Bez Waszego wkładu będziemy się kręcić w kółko jak łódka, na której wioślarze siedzą tylko po jednej burcie.

Czy Krzysztofowi Wojtasowi zdarza się potraktować kobietę via internet w iście karczemnym stylu? Czy zdarza mu się pisywać rzeczy trudne do przyjęcia lub irytujące? Czy, krótko mówiąc, ma wady?
Tak.
Ale nie za to go cenimy. 

4574 odsłony średnio 5 (7 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Do wioseł! 
Christophoros Scholastikos, 2012.09.23 o 22:03
Ależ arcysmakowity tekst.
Czuję się przy tym słusznym wywodzie taki błahy :-).

Gratuluję zdjęcia!
I humoru!
I optymizmu!
I tytułu jeszcze!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.23 o 22:18
Christophoros szczodry w dzieleniu się swoją radością, energią i pobłażliwością...
Hmm. Żeby nam tylko Panie nie pouciekały, bo zginiemy marnie ;(
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Do wioseł! Panie do wioseł! 
Christophoros Scholastikos, 2012.09.23 o 22:27
Damy drogie, kochane Panie, szlachetne!

Bez was jak bez powietrza!
Może i nie wypada tak otwarcie, ale warunki zmuszają, POTRZEBUJEMY WAS! Powiem po chłopsku, mózgi mamy inne. Zwoje inaczej poukładane, synapsy zupełnie zupełnie nie tak samo. Są i szuflady pojedyńcze i wszystko na raz, ale ale! Nie ma lepszych i gorszych! Tak jak my Was tak i nas Wy..

No nie obrażajmy się przy niedzieli. Na spokojnie. Dlatego też spotkania potrzebne co czas jakiś. By opatrzyć swe twarze. By wątpliwości i sugestie wypowiedzieć. Wszak rozważać o cywilizacjach nie grzech i każdy może.. No a te takie drobne jakieś grudy... No kto grudami nie sypie ten niech pierwszy rzuci eee, aa kamień! Jakoś takoś być to miało.

Nie uciekajcie, prosiemy bardzo. Toż to gospoda najlepsza z mi znanych. Prawdziwa taka. Otaka Polska! No nie obrażajmy się. W gospodzie czasem i kogoś ocenzurować trzeba :-). Co by było gdyby Was nie było i nasza męska powierzchoność by niczym już nie była powstrzymana.. Zniszczenie wszędzie miast bukietów kwiatów!

Panie drogie, zachęcam do wioseł ;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł!   
esperance, 2012.09.23 o 23:44
Szanowny, wielce miły Autorze!

czemuż ach czemuż w swej poprzedniej notce umieściłem postać p. Kazimiery Szczuki. Otóż temuż, że jest ona (pani Kazimiera) przykładem kobiety zapuszczonej.

Oooooo? Przeoczyłam moment, gdy Imperator „polemizował” z panią Kazimierą? Niemożliwe! Czytałam jego wypowiedzi o profilaktycznych skutkach bicia tyczące Bitsay. Kojarzenie Bitsay ze Szczuką? Wymiękam wobec męskiej wrażliwości.

Tym samym zaproszenia do uczestnictwa trudno mi brać za dobrą monetę - anim hipopotam, ani mikroświat na szkiełku.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.23 o 23:54
No właśnie Imperator nie polemizował z p. Szczuką...

Reszta jest horrendalnym/internetowym nieporozumieniem.

To i mi się oberwie... :/
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł!   
esperance, 2012.09.24 o 00:02
No właśnie, nie z tamtą panią.

No przecież już Ci się oberwało, nie? :-)
Adieu.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
[...]   
A.B.C., 2012.10.13 o 18:57
[komentarz usunięty na żądanie Autora/Autorki]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.24 o 09:18
Nie ma możliwości "skasowania konta" ze względów czysto technicznych: usunięcie komentarzy przerywa to łańcuch zagnieżdżonych cudzych odpowiedzi.
Od biedy można by było pousuwać z bazy danych treść z komentarzy na zasadzie "ocenzurowania".

Każdy może rozbić, co uważa za właściwe z własnymi treściami (i cudzymi komentarzami do nich). Ale czy to właściwe, potraktować skasowaniem rozmówców?

A nie szkoda wpisów?..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Christophoros Scholastikos, 2012.09.24 o 09:59
Nikt na siłę nie trzyma.
Wystarczy nie wchodzić.
Kasować tego co było szkoda, ze względu na wzajemny szacunek. Takie rozmowy były i po co zamazywać prawdziwą historię.

Mimo wszystko uważam, że popełniasz błąd w ocenie. Cała sprawa ma cechy konfliktu charakterologicznego. A jak to w konfliktach nikt nie jest bez winy.

Można chcieć przełamaś impas, można niechcieć. Przymusu nie ma.

Tak samo jak nie ma obowiązującej tutaj doktryny poglądów. Są portale gdzie linia jest pilnowana, by ktokolwiek nie zaczął myśleć po swojemu.
Tu każdy myśli po swojemu, zbieżność może być jedynie wynikiem wielkodniowych debat onilne.

Czy jesteśmy powołani do tego? Owszem. Każdy duży człowiek jest.

Żeby zrozumieć dzisiejszą Polskę trzeba conajmniej wielu miesięcy bologowania, bo z televizji czy gazet takiej wiedzy się nie wyniesie.

Mam jedną prośbę.
Przyznaj, że to konflikt personalny i charakterologiczny. Przyznaj, że to przesłania chęć oceny na zimno zapisów CP. Przyznaj, że już pełnej wersji ksiązkowej nie przeczytałś bo "WOJTAS JEST WOJTASEM!".

Tylko czemu wszyscy przy tej okazji muszą oberwać? Tego nie rozumiem.

Pozdrowienia
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.24 o 10:33
czemu wszyscy przy tej okazji muszą oberwać

O, właśnie! Nie umiałem tego nazwać. Ale Christo dał radę.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
[...]   
A.B.C., 2012.10.13 o 18:57
[komentarz usunięty na żądanie Autora/Autorki]
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Christophoros Scholastikos, 2012.09.24 o 14:41
Każdy kto tu jest, jest bo chce.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Zenon Jaszczuk, 2012.09.24 o 21:52
Zdjęcie cudowne, na 5. Wiem że Krzysztof był w Moskwie, ale nic nie mówił, że w mundurze :-))) Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Hanys, 2012.09.24 o 22:17
Co to za palant jest na tym zdjęciu?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Adam39, 2012.09.24 o 23:31
A co za palant nie zauważył?
Podobno mądry, ten słabo widzący.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.25 o 00:34
Hmm. "Wytęż wzrok i znajdź..." podobne zdjęcie na portalu ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Adam39, 2012.09.25 o 01:10
Jeśli chodzi o mnie, to widzę i (bez górnolotności)podziwiam trafne ujęcie stylizowanej sylwetki imperatora. Coś w tym ujęciu chyba jest na rzeczy.
Pozdrawiam autora i stylizowanego, do którego mam uznanie za wprowadzenie do rozumienia polskości.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Hanys, 2012.09.25 o 17:54
A dlaczego nie pozdrowisz tego faceta w mundurze, któremu odjęto prawdziwą twarz - niech no zgadnę: Stalina, Berię albo Woroszyłowa?

W stylizowanych imperatorów można się bawić, ale to zawsze będzie zabawa i dziecinada, gdyż prawdziwych imperatorów miała tylko ordyńska Moskowia, która przez całe średniowiecze trzymała prawie cały świat za twarz. Ale jej imperatorów zabrano, fałszując historię na papierze i wmawiając naiwniakom, że takich znał tylko "starożytny Rzym". No, a jeśli historia jest aż tak załgana, to potem byle palant polityk (Hitler, Mussolini, Stalin itp.) albo jakiś natchniony wizjoner (np. p.Wojtas) może sobie wymyślać nowe, równie wielkie co fantastyczne, cywilizacje. Ale co to da, jeśli to jest budowane na półprawdach, kłamstwach i przekrętach historycznych?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Adam39, 2012.09.25 o 19:50
Odnoszę wrażenie że jesteś geniuszem, albo głupcem. A może jednym i drugim.
Czas będzie najlepszym weryfikatorem.
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Hanys, 2012.09.25 o 20:30
Zmartwiłeś mnie bardzo. Sam doskonale wiem, iż nie jestem geniuszem. Wychodzi więc na to, że jestem głupcem. Prawa logiki są nieubłagane i czas nic tu nie zmieni.
Ciagnąc tę myśl dalej: moje szydzenie z wazeliniarzy okazuje się być głupotą. Jedyna pociecha w tym, że i za ten głupi komentarz dostanę kolejne 3 punkty. Też pozdrawiam.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.25 o 21:14
Zdjęcie było Stalina (lub któregoś z jego modeli/sobowtórów).
Daje się zaobserwować na stronach, przejściowy mam nadzieję, niedobór poczucia humoru... Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
janekk, 2012.09.29 o 22:46
artykuł i zdjęcie usprawiedliwione zważywszy natrętne narzucanie się innym ze swoim oryginalnym hobby przez pana Wojtasa
Zdjęcie nawet pasuje do mojego wyobrażenia opanu Wojtasie jako o emerytowanym wojskowym.
Oj gdyby tak zaprowadzić w Polsce Cywilizację Polską to już kazdy by znał swoje miejsce w szeregu :)
Wprawdzie kawał Muftiego jeszcze zrozumiałem ale co do Cywilizacji to muszę zdać się na instynkt samozachwawczy
Pozdrowienia
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Do wioseł! 
Piotr Świtecki, 2012.09.29 o 22:48
"kawał jeszcze zrozumiałem, ale co do Cywilizacji to muszę zdać się na instynkt samozachwawczy"

:-D

Ale mam prośbę, liczmy się z ludzkimi ułomnościami i nie przekreślajmy.

Ukłony!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑