słowa kluczowe: KMN, Kongres Mediów Niezależnych, cenzura, informacja, media, społeczeństwo, wolność słowa.
Polska2012.05.12 17:12 22:54

Kongres Mediów Niezależnych

 
 
Dzisiaj w Warszawie odbywa się Kongres Mediów Niezależnych. Poniżej krótka relacja z pierwszej, przedobiedniej części.
 
Miejsce w swojej siedzibie udostępniło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (przy okazji: ohydny wystrój wnętrz, biel i złoto).

Rejestracja uczestników odbywała się w hallu na dole, sam kongres - w dużej sali na piętrze, z nagłośnieniem, sceną, mównicą i rzędami krzeseł. Przybyło około 150 osób, w tym dwójka posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa, jeden z braci Karnowskich i p. Stanisław Michalkiewicz. Później na sali pojawił się też ks. Małkowski. Wymieniam te osoby tutaj, ponieważ koniec końców w ciągu pierwszej części Kongresu nie zabrały głosu.

Kongres rozpoczął się z kilkunastominutowym poślizgiem. Głos zabrał w imieniu organizatorów p. Krzysztof Czabański, potem na ekranie nad sceną zostało odtworzone powitanie uczestników przez abp. Michalika, kilka słów powiedział też p. Krzysztof Skowroński, obecny prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (kolejny wtręt na marginesie: jak on to robi, że nie tylko się nie starzeje, ale nawet nie łysieje?!)
Po tych wstępnych przemowach, oddających honory organizatorom i idei niezależnych od dyktatu polityki i kapitału mediów, przyszła pora na dostojnych gości.

Najpierw wykład ks. doktora Tadeusza Guza, który z właściwym sobie urokiem, ale niestety w sposób z konieczności fragmentaryczny spróbował ustawić tematykę prawdy, wolności, podmiotowości i afirmacji bytu (z Bogiem jako bytem najdoskonalszym i jedynym całkowicie niezależnym) na gruncie filozofii oraz aksjologii chrześcijańskiej. Przypomniał, że naturalną potrzebą rozumu jest prawda (z pytaniem o ostateczny sens, przyczynę, cel istnienia), a najdoskonalszym aktem woli - miłość. Na zakończenie podkreślił, że problemy jakie w sferze mediów i dziennikarstwa napotykamy w Polsce nie są czymś wyjątkowym, że w dużej mierze wynikają z neomarksistowskich prądów filozoficznych szkoły frakfurckiej.

Następnie głos zabrali p. poseł Kwiatkowski oraz księża z mediów katolickich: ksiądz redaktor, którego nazwiska nie dosłyszałem i ksiądz Kapitan (od razu z humorem wyjaśnił, że to nazwisko). Następnie mówił prof. Lucjan Piela z Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił krótką, gorzką i symptomatyczną obserwację manii pisania "misji" najpierw uniwersytetów, a potem wydziałów, w których to "misjach" można przeczytać różne dziwne rzeczy - ale nie deklarację poszukiwania i pracy dla prawdy, jaka znajduje się choćby w łacińskim tekście ślubowania doktorskiego.

Po pięciominutowej (w założeniu, bo przewlekła się na dobry kwadrans) przerwie mikrofon p. Czabańskiego jako moderatora przejął p. Dzieduszycki, a głos zabierali (z limitem do 3 minut na wypowiedź, ze wzgl. na ramy czasowe i ilość zgłoszeń) uczestnicy Konkresu.

Pierwszy pan zasygnalizował potrzebę powołania Polskiej Telewizji Społecznej. Władzę określił mianem "nowotworu".

Pan Jerzy Jachowicz podkreślił znaczenie pracy pozytywnej. Ataki nic nie dają, niezależne media nie mają wystarczającego przebicia.

Pan Witold Kalinowski z warszawskiego radia Armii Krajowej "Jutrzenka" nie tylko poparł znajdujący się w deklaracji uczestnictwa zakaz propagowania ideologii faszystowskiej i komunistycznej, ale zaproponował rozszerzenie go o wszelkie ideologie kolektywistyczne.

Pani Elżbieta Królikowska-Avis, bardzo elegancka, ze świetną fryzurą platynowobiałych włosów korespondentka z Wielkiej Brytanii wskazała pozytywne, dające i nam nadzieję elementy ustroju medialnego na Zachodzie (np. proces wytoczony medialnemu potentatowi Murdochowi, a ogólniej troskę sędziów o wolność słowa i pozytywne odniesienie do dziennikarzy).
 

str. 1 z 2   następna strona »
6750 odsłon średnio 5 (8 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Kongres Mediów Niezależnych - informacja prasowa 
Piotr Świtecki, 2012.05.12 o 22:51
W dniu 12 maja 2012 roku zebrał się w Warszawie Kongres Mediów Niezależnych (KMN). W Kongresie wzięli udział przedstawiciele 60. inicjatyw medialnych: stowarzyszeń, czasopism, portali internetowych, blogerów, reżyserów filmowych, telewizji internetowych i internetowych rozgłośni radiowych.

Kongres wybrał na swojego przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego oraz powołał stałe prezydium w składzie: Jadwiga Chmielowska, Marek Ciesielczyk, Marek Deptuła, Mateusz Dzieduszycki, ks. Sławomir Kapitan, Krzysztof Karnkowski, Andrzej Kępiński, Wioletta Machniewska, Anna T. Pietraszek, Agnieszka Piwar, Seweryn Szwarocki, Jerzy Targalski, Teresa Tokarska, Lesław Werpachowski, Piotr Zarębski.

Celem KMN jest integracja niezależnych środowisk medialnych i przeciwstawienie się kłamstwu w mediach.

Kongres Mediów Niezależnych
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kongres Mediów Niezależnych - informacja prasowa 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.13 o 23:22
Dziękuję za relację.
Cieszę się z tej inicjatywy. Wypowiedzi rozsądne. Przekazywanie prawdy to służba.
Zrodziło mi się trochę pomysłów w głowie za jakiś czas to tekstowo wyrażę.
Pozdrawiam!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kongres Mediów Niezależnych - informacja prasowa 
Jacek, 2012.05.14 o 07:36
Nie ma się co za bardzo cieszyć.
Czabański i Targalski- rycerze Kaczyńskiego.
Nie wierzycie? To sprawdźcie.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Off topic 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.14 o 23:46
Czy jakoś tak, zastanawiałem się jak można ulepszyć portal i wpadł mi do głowy jeden mały pomysł. Zakładka pt. notka miesiąca. Notka, która zyskała najwięcej pozytywnych ocen, największa oglądalność i klasa językowa. W roku by ich wyszło 12, a tyle to można póścić drukiem za mniej niż kieszonkowe 8 latka.

Technicznie to realne? Rozsądne i rozwojowe?
Nie spać! ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kongres Mediów Niezależnych 
MatiRani, 2012.05.15 o 04:55
Blazeja Toranskiego nie bylo??!!
;-)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Kongres Mediów Niezależnych 
Jacek, 2012.05.15 o 07:24
Nie wiem.
Ale był w ławach słuchaczy Jaroław K i kibicował jak walczą jego rycerze.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
(Foto)Relacja organizatorów Kongresu Mediów Niezależnych 
Piotr Świtecki, 2012.05.21 o 09:27
Szanowni Państwo,

Na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (współorganizatora Kongresu Mediów Niezależnych) opublikowaliśmy obszerną relację z Kongresu, który 12 maja odbył się w Warszawie:

+ksd.media.pl

Redakcja.ksd.media zezwala na publikację materiałów na innych portalach, prosimy tylko podać źródło. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany którymś ze zdjęć w większej rozdzielczości, to proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Piwar
Biuro KMN
Tel. 791 650 653
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: (Foto)Relacja organizatorów Kongresu Mediów Niezależnych 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.21 o 10:50
Jakaż była moja radość gdy spostrzegłem i ks. Małkowskiego i St. Michalkiewicza, Jerzego z KSD(od Marszu Niepodległości) i jeszcze jednego Pana nam znanego, no i niespodziewanie jeszcze dwóch Panów mi prywatnie znanych :). Bogu chwała!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: (Foto)Relacja organizatorów Kongresu Mediów Niezależnych 
Jacek, 2012.05.21 o 23:16
Ksiądz jak ksiądz, ale ST Michalkiewicz?
Uważny czytelnik może tu znajdzie takie samo nazwisko.
A może to tylko zbieżność? Ale UPR.
+www.aferyprawa.eu
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: (Foto)Relacja organizatorów Kongresu Mediów Niezależnych 
Piotr Świtecki, 2012.05.22 o 12:23
Raczej nie zbieżność. No i jeszcze (tamże):

Spójrzmy teraz na osoby związane z Grupa Windsor.

Uzyskamy obraz wpływów, jakie w światku "polskiej" polityki posiada ta organizacja: Lech Kaczyński [PC], Marian Lemke wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, Stefan Niesiolowski [ZChN], Maciej Letowski [były red.nacz. "Ładu" p.z.](2) , Tadeusz Syryjczyk [UW], Stanislaw Michalkiewicz [UPR], Wieslaw Chrzanowski [ZChN], Stanisław Kurowski ["S"], Michal Kulesza(3), Rafal Ziemkiewicz [dawniej UPR, p.z.], Marek Jurek [ZChN], Marian Pilka [ZChN], Piotr Nowina-Konopka [UW], Andrzej Wielowiejski [UW], prof. Ryszard Legutko [PC], Ludwik Dorn [PC], Maria Gintowt-Jankowicz, Piotr Naimski [ROP], to tylko niektórzy.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: (Foto)Relacja organizatorów Kongresu Mediów Niezależnych 
Christophoros Scholastikos, 2012.05.22 o 13:11
Eh. Nie wiedziałem nawet, że taki klub istnieje. Dziękuję za lekturę.

Na marginesie aporpos tekstu.
Niezgadzam się oczywiście z tym, że wszystko co posoborowe jest złe (apropo wojującego KIKu), choć nie twierdzę, że wszystko dobre. Zły jest relatywizm, tak samo jak złe jest obrażanie się na czasy w jakich się żyje.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑