słowa kluczowe: BBC, Iran, Izrael, Netanjahu, angielski, duck, jęz. angielski, język, język angielski, kaczka, politycy, polityka, przysłowia, przysłowie.
Świat2012.03.08 12:24 03.10 11:37

Dlaczego Izrael nazywa Iran nuklearną kaczką?

 

James Reynolds, korespondent BBC w Iranie (tłumaczenie)

 
"Wyposażony w broń nuklearną Iran musi zostać powstrzymany" - powiedział Netanyahu na poniedziałkowym spotkaniu z AIPAC w Waszyngtonie.
 
Benjamin Netanyahu przemawia do AIPAC w Waszyngtonie (5 marca 2012)
Izrael bynajmniej nie twierdzi, że porównanie do kaczki jest tradycyjnym hebrajskim powiedzeniem

"Wyposażony w broń nuklearną Iran musi zostać powstrzymany" - powiedział Benjamin Netanyahu na poniedziałkowym spotkaniu z American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) w Waszyngtonie. "Zadziwiające, że niektórzy wciąż nie chcą uznać, że celem Iranu jest uzyskanie broni nuklearnej."

W jaki sposób zatem premier Izraela mógłby przekonać sceptyków?

Kilka akapitów później pan Netanyahu zdecydował się użyć ulubionej ostatnio przez izraelskich przywódców figury retorycznej. Jest ona stosowana zawsze, gdy izraelski polityk chce się zaprezentować anglojęzycznemu audytorium jako osoba dowcipna i posługująca się przystępnym językiem. Analogia z kaczką...

"Panie i panowie! Jeśli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to co to jest?" - pyta Netanyahu. "Tak, to kaczka - ale ta kaczka jest kaczką nuklearną! I już czas, by świat zaczął nazywać kaczkę kaczką."

Żeby nie było niejasności: Izrael nie twierdzi, że porównanie z kaczką jest hebrajskim powiedzeniem. Frazę tę Izrael świadomie zapożyczył od Stanów Zjednoczonych i posługuje się nią wobec anglojęzycznych słuchaczy.


Rutynowe zastosowania


Zwrot ten, często określany jako "test kaczki", został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych w pierwszych latach Zimnej Wojny, kiedy był używany do opisywania osób podejrzanych o komunizm.

"Nie mogę dowieść, że jesteś komunistą" - powiedział Emil Mazey ze związku zawodowego pracowników branży samochodowej na mityngu w 1946 roku. "Ale jeśli widzę ptaka, który kwacze jak kaczka, chodzi jak kaczka, ma pióra i płetwowate nogi oraz koleguje się z kaczkami - to oczywiście założę, że jest kaczką."


Duck
Wygląda jak kaczka... Ale może to być komunista, kraj posiadający broń nuklearną lub Palestyna
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Guatemali w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, Richard Cunningham Patterson Jr, poczynił podobne spostrzeżenia wobec ówczesnego guatemalskiego rządu.

"Przyjmijmy, że widzisz ptaka spacerującego wokół podwórza na farmie. Ten ptak nie ma etykietki z napisem 'kaczka'. Ale z całą pewnością wygląda jak ona" - mówił Cunningham.

"Na dodatek idzie do sadzawki i widzisz, że pływa jak kaczka. Potem otwiera dziób i kwacze. W tym momencie zapewne już doszedłeś do wniosku, że ten ptak to kaczka, niezależnie od tego czy ma taką etykietkę, czy nie."

Dla niektórych anglojęzycznych osób współcześnie ten zwrot brzmi jakby żywcem przeniesiony z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Ale w Izraelu zyskał drugie życie, jest rutynowo używany w oświadczeniach dla zagranicznych reporterów.

"Słuchajcie, nie pozwólmy się ogłupić, ok?" - powiedział Avraham Burg, przewodniczący izraelskiego parlamentu podczas negocjacji dwupaństwowego rozwiązania w lipcu 2000.

"Jeśli to chodzi jak kaczka, mówi jak kaczka, brzmi jak kaczka, to jest państwem palestyńskim."

Największą inwencją spośród stosujących to powiedzenie wykazał się być może minister obrony Ehud Barak.

"Yasser Arafat zachowuje się jak terrorysta, wygląda na terrorystę, chodzi jak terrorysta, kwacze jak terrorysta, zatem może rzeczywiście jest terrorystą" - powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie w 2002.

Śmierć Arafata w 2004 zmusiła Baraka do znalezienia innego celu dla tego powiedzonka. Zaczął przenosić tę analogię na Iran.

"To jasne, że oni [Iran] są zdecydowani uzyskać nuklearne możliwości" - powiedział Barak sieci PBS w listopadzie 2011. "Żaden z serii eksperymentów, jakie przeprowadzili nie może być wyjaśniony inaczej, jak dążeniem do uzyskania militarnej zdolności atomowej. Jeśli to wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka - to jest kaczką."


'Nienajlepiej dobrany zwrot'


Inni politycy odwiedzający Izrael czasem wyczuwają znaczenie tej figury dla Izraelczyków. W lutym 2002 roku premier Czech Milos Zeman miał wywiad w izraelskim kanale telewizyjnym.


Milos Zeman (2001)
Byłemu premierowi Czech, Milosowi Zemanowi, nie powiodła się próba użycia "analogii z kaczką"
"Czy sugeruje pan, że istnieją podobieństwa między Trzecią Rzeszą i władzami palestyńskimi pod przywództwem Arafata?" - spytał prezenter.

"Oczywiście, że tak" - odpowiedział Zeman po angielsku. "Przede wszystkim, zdefiniujmy terroryzm. Terroryzm to, jak sądzę, ruch polityczny używający cywilnych ofiar jako narzędzia w politycznych zadaniach.

"Konkludując użyję pewnego angielskiego sloganu: 'jesli to wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka, woła jak kaczka i smakuje jak kaczka, jest kaczką.'"

Tym porównaniem premier wpakował się w kłopoty.

Jego rząd próbował zatuszować sprawę. Wypowiedź została "źle zrozumiana, prawdpodobnie ze względu na nienajlepiej dobrany angielski zwrot" - prostował zastępca Zemana, Vladimir Spidla.


Teraz Netanyahu użył tego zwrotu w Waszyngtonie. Tym razem jednak ktoś zdecydował, że milcząca do tej pory ofiara ma prawo odpowiedzieć.

"W życiu nie byłem tak upokorzony!" - mówi Kaczor Daffy na klipie video zmontowanym z fragmentami przemówienia Netanyahu - "Kwa, kwa!"


 
 
Źródło: www.bbc.co.uk
Po polsku "kaczka" zyskuje na znaczeniu, kojarząc się z "kaczką dziennikarską". Precedensy już były (a raczej nie było np. broni masowego rażenia w Iraku). 

6462 odsłony średnio 5 (5 głosów)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re: Dlaczego Izrael nazywa Iran nuklearną kaczką? 
w.red, 2012.03.08 o 14:46
Nie będę specjalnie "tfurczy", ale dla mnie jeśli ktoś postępuje jak żyd, myśli jak żyd, oszukuje jak żyd i ubiera się jak żyd (o wierze przez delikatność nie wspomnę) to to jest żyd (nawet jeśli przez przypadek ma prosty nos) ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dlaczego Izrael nazywa Iran nuklearną kaczką? 
Piotr Świtecki, 2012.03.08 o 14:53
To znowu jakaś aluzja do Kaczyńskich? ;-) A propos Muzeum Historii Żydów Polskich (no dobrze, Muzeum Powstania Warszawskiego też jest), wstrzymania ekshumacji w Jedwabnem, sprowadzenia B'nai B'rith, że o podpisaniu Traktatu Lizbońskiego nie wspomnę?..
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dlaczego Izrael nazywa Iran nuklearną kaczką? 
w.red, 2012.03.08 o 14:59
Ba, żeby tylko :( Czasami zastanawiam się czy kryterium weryfikacji nie powinno objąć opuszczenia spodni :/
Tylko kłopot z kobietami. Za nic nie odróżnisz ;)
A po ślubie wiadomo - towar dotknięty uważa się za sprzedany. No i chwila przyjemności, a całe życie kopania grobu ;)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Dlaczego Izrael nazywa Iran nuklearną kaczką? 
Leszek, 2012.03.08 o 15:09
znam powiedzenie: strzelać jak do kaczek.
Może będzie to kolejny poligon i umilenie egzystencji pewnych ludzi na tym świecie?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2024   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑