słowa kluczowe: niemcy, żydzi.
Linki, cytaty, nowiny2010.11.23 20:52 20:53

ŻYDZI NIE WYBACZAJĄ NIEMCOM

(poleca )
 
65 lat po zakończeniu wojny nadal 70 proc. Izraelczyków nie wybacza Niemcom
 
ŻYDZI NIE WYBACZAJĄ NIEMCOM


Mieszkańcy Izraela uważają, że jest za wcześnie na darowanie narodowi niemieckiemu win z czasu wojny.

65 lat po zakończeniu wojny nadal 70 proc. Izraelczyków nie wybacza Niemcom zagłady żydowskiej. To wynik ankiety tamtejszego ośrodka badania opinii. Jedynie 23 proc. respondentów stwierdziło, że byłoby skłonnych przebaczyć narodowi niemieckiemu, a 7 proc. nie miało w tej sprawie zdania.


Zaskakujące w odpowiedziach ankietowanych byo to, iż im byli oni starsi, tym bardziej skłonni byli do wybaczenia Niemcom. Młodzi Żydzi byli pod tym względem nieprzejednani. Według dziennika „Jerusalem Post”, również ortodoksyjni, religijni Żydzi byli mniej skłonni do przebaczenia Niemcom win niż ich świeccy współobywatele.

W 1948 r., gdy powstało państwo Izrael, jego mieszkańcy powszechnie bojkotowali produkty z niemiecką metką. Nie używali języka niemieckiego w żadnej sytuacji (nawet jeżeli znali ten język), nie utrzymywali kontaktów towarzyskich z Niemcami. Sytuacja uległa zmianie w 1952 r., gdy RFN zobowiązała się do wypłaty Izraelowi odszkodowań, i w 1965 r., gdy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne. Do dziś jednak część Izraelczyków nie ukrywa awersji do wszystkiego, co niemieckie. Przed kilku laty fani drużyny piłkarskiej Bejtar Jerozolima sprzeciwili się podpisaniu przez ich klub umowy
sponsorskiej z firmą Adidas. Gdy w 2008 r. kanclerz Angela Merkel występowała w Knesecie, jej przemówienie wygłaszane po niemiecku zbojkotowała grupa deputowanych.


(mem,Rzeczpospolita)


http://niezalezna.pl/artykul/zydzi_nie_wybaczaja_niemcom/41641/1 

1559 odsłon średnio 2 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2021   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑