słowa kluczowe: pojęcia religijne.
Religia2011.11.22 00:13

Bóg w Trzech Osobach

 

Świadomość Boga

 

Trójca Przenajświętsza – samo pojęcie jedyności osób boskich, stanowi tajemniczy dogmat. W zasadzie nie bardzo kwestia ta nadaje się do rozważań; zwykle czujemy się „za mali duchem”, aby problem rozpatrywać. 


 

 

Z kolei dla większości komentatorów krytycznych KRK  - problem jest śmieszny i dowodzi mentalnej aberracji  chrześcijan.

Decydując się na napisanie swoich uwag zaznaczam, że są to moje przemyślenia i nie mają żadnego związku z jakąkolwiek próbą narzucania tych poglądów innym.

 

Pierwszą kwestią, jaka stała się ważna dla mnie, to pojęcie Boga w Starym Testamencie. Jahwe – czyli Jestem, Który Jestem.

Co to oznacza?

Zainteresowało mnie to ze strony określania siebie samego przez człowieka; jak określamy swoje istnienie?

Na takie pytanie pada zwykle odpowiedź – „Jestem”.

 

To skojarzenie podsunęło myśl, w jaki sposób kapłani żydowscy podeszli do określenia istnienia Boga: to Ktoś, Kto Jest.

Pozostaje powtórzenie – Jestem, Który Jestem – czyli „wzmocnienie” istnienia.

 

Na Wschodzie występuje zasada, że prawdziwość danego twierdzenia utwierdzało trzykrotne powtórzenia.

Czyżby zatem dwukrotne powtórzenie wskazywało na ponadludzką istotę, ale nie  obdarzonej pełnią istotowości? Czy może to określenie Jestem, który Jestem, nie oddaje pełni Istoty Boga? Że wymaga to jakiegoś uzupełnienia.

 

Kiedyś natknąłem się na wypowiedź jakiegoś rabina odnośnie różnic w pojmowania Boga między chrześcijaństwem, a judaizmem. Bóg żydowski miał zachować więcej dynamicznych cech osobowych, gdy dla chrześcijan jest bardziej transcendentny. Czyli Jahwe  jest bardziej „ludzki” – jest ponadludzki w możliwościach, ale w kategoriach ludzkich wyobrażeń.

 

Tymczasem w chrześcijaństwie Bóg jest Osobą – czyli czymś osobnym w bytowaniu, ale o cechach, które przekraczają ludzkie rozumienie.

 

Mamy różne stany świadomości, bo przecież inna jest świadomość niemowlęcia, a inna starca nad grobem. Czy Bożą Odmienność można przedstawić z jednego li tylko stanu świadomości człowieka o wykształconym i  świadomym swej odrębności ego?

 

Wydaje się, że dysputy, które doprowadziły do uznania jedyności Boga w Trzech  Osobach mają swe oparcie w różnych stanach świadomości wynikających z odmienności percepcji otaczającej rzeczywistości.

 

Fakt, że to w dalszym ciągu ludzka perspektywa, nie wykraczająca poza ludzki zakres możliwych doznań i oddziaływań. Jednak znacznie bardziej rozbudowana od koncepcji judaistycznych.

 

Wydaje się też, że pojęcia określające boskość – także w innych religiach, nie przekraczają przytaczanego tu ujęcia. 
 

 

1504 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Re:BOG   
Mik, 2011.11.22 o 08:32
Dla innych pojecie abstrakcyjnosci, dla innych wierzen. Cala teoria o Bogu sprowadza sie do norm naszego, ludzkiego wspolzycia. Manipulowanie ta wartosia doprowadzilo do wielu katastrof dla ludzkosci!
Teoria o Bogu wyznacza nam dobre reguly na wspolistnienie i tego nalezaloby sie trzymac. Wszelkie symbole wszystkich religii bardziej sluza diablu niz wyznacznikom boskim. Jakiekolwiek dyskusje sprowadzajace sie do
pytania o istnieniu Boga, sprowadzaja sie do manipulacji. To jest wylacznie bardzo intymna i prywatna sprawa kazdego czlowieka a ingerujac w nia wystepujemy przeciw dobrym zasadom boskim dla innych, niewierzacych, ingerecje w prawa czlowieka do normalnego zycia, ktore kiedys okreslala to wiara, a dzisiaj, tamta wiara jest nasza moralnoscia na bazie ktorej ustanowiono prawa zawarte w roznych kodeksach, ktore tez sa bezszczeszczone
przez, okresle to lakonicznie, DIABLA!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Re:BOG 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.11.23 o 00:04
Oj, mota Pan.
A przy okazji; wspominam pierwsze Pan wpisy na tym portalu, język jakiego Pan używał i obecne rozważania.

Ciekawą rolę Pan pełni. I dalej. Jak to jest, że wierzy Pan w diabła, a w Boga nie chce?

A w notce - w danej wspólnocie religijnej tworzone jest jedno pojęcie Boga - stosowne dla świadomości wiernych.
To podstawa dla tworzenia odniesień moralnych. Odrzucenie wiary w Boga - odrzuca też podstawę moralności i tego jesteśmy obecnie świadkami.
Z kolei wyobrażenie Boga - jest to zakres jaki obejmuje świadomość poznawcza członków wspólnoty.
Dlatego Bóg chrześcijan jest Trójcą przenajświętszą, a u Żydów Bóg to taki starszy, silniejszy i mądrzejszy Gość, którego trzeba się bać.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Re:BOG   
Mik, 2011.11.23 o 09:02
Moja odpowiedzia Panu i nie tylko jest moja tolerancja dla ludzi. Moje oczekiwania na znak, potwierdzajace o istnieniu Boga, sa moja prywatna
sprawa. Podobnie jak z innymi zapatrywaniami. Lubie np. lowic ryby, a Pana interesuje polityka. Usmiercam tylko te ryby, ktore mi smakuja i na ktore mam ochote. Nie przeszkadza mi to w zrozumieniu Panskich dazen. Jednak,
gdy te dazenia opieraja sie na zastepczych tematach, trudno jest tego nie zauwazyc, gdy potrzeba jest unormowanie stosunkow politycznych, przestawienie konkretnego programu dla normalnego funkcjonowania panstwa.
Komunikuje Pana, ze moimi aspiracjami pozostaja dazenia do komunikowania sie z ludzmi potrafiacymi sie usmiechac. Wszystko inne jest uzaleznione od
tego, jak napotkani ludzie sie zachouja. Mnie wystarczy bardzo malo do okreslenia napotkanego czlowieka. Moje doswiadczenia potwierdzaja, ze z zasady sie nie myle i stad moj stosunek co do niektorych osob, a ktory Pan
zauwazyl jako zmienny. Nie potrafie byc klakerem. Staram sie tylko zrozumiec drugiego czlowieka, co nastrecza mi ogrom trudnosci. Prosze mi wybaczyc, ale najlepszym wyjsciem z tego impasu bedzie apel, ktory przenioslem z prawica net, o jednoczeniu sie. Dodam tylko, ze od samego poczatku proponowalem cos takiego, co bylo pomijane. Moze ten wyrazniejszy zacytowany apel z p.n. spowoduje u tych wszystkich politykierow, ze zaczna realniej myslec.
PS. Wierze w uczynki pochodzace od Boga. Inna sprawa pozostaje pytanie o Jego istnieniu, co zaliczam do intymnych i prywatnych odczuc kazdego czlowieka.Diabel wg. mojej teori byl stworzycielem swiata, bo za duzo jest Go widac. Mniej Boga, ale to mi nie przeszkadza podazac droga ktora opisal ktos madrzejszy, tlumaczac,ze to od Boga pochodzi. Moje wierzenia niech pozostana w mojej prywatnosci, a moj stosunek do zaistnialych zdarzen, niech Pan mi pozwoli ujmowac to w tradycyjny sposob: Co dobre to od Boga, co zle to od Diabla. Dziekuje.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Re:BOG 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.11.23 o 10:11
No widzi Pan; ja się uśmiechnąłem na wspomnienie tekstu napisanego językiemfurmana z okolic Biłgoraja. Ateraz daje Pan wyraz umiejątności zgłębiania ludzkiej psychiki.

Widzi Pan . Politykierstwo chwili obecnej polega naprezentowaniu opinii bez jej umocowania w osobie. Czyli pod nickiem - bytem fikcyjnym.
Być może część takich postaw jest uzasadniona możliwymi represjami, ale generalnie - bez "stawania z otwartą przyłbicą" - nic się obecnie nie zdziała.
Bo z jednej strony otwartość nie pozwala na stawianie zbyt ekstremalnych celów - czyli łagodzi postawy.
Z drugiej - czyni odpowiedzialnym - bo za jakiś czas można zapytać o powiązanie głoszonych teorii - czy są spójne.

I właśnie na bazie tolerancji dla całego spektrum poglądów można wybierać właściwe rozwiązania.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Re:BOG   
Mik, 2011.11.23 o 10:30
Z roznych powodow mozna sie usmiechac. Co innego nasmiewac!
Ja do tego jeszcze obserwuje tych ironizujacych i ustosunkowuje sie do nich.
Ta niby polityka z ktora sie spotykam, ogolnie w Polsce, to polityka nienawisci! O kazdym przedsiewziecu rozmawiam, gdyz w zalozeniu mam jakis plan. Trudnosc polega na tym, ze swawolnym ludom planowanie jest obce, gdyz zyja z polowan. Jezeli jeszcze furman Panu przeszkadza, to juz zle to swiadczy o Panskiej tolerancji. Mnie pozostaje tylko cieszyc sie z faktu
podazania w dobrym kierunku.
PS. Zauwazam, ze jest Pan mysliwym,bo strzela Pan tak jakos bez przekonania
w ukatrupieniu zwierzyny.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Re:BOG 
Krzysztof J. Wojtas, 2011.11.23 o 16:45
Ja strzelam tak, aby ostrzec.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
linki, cytaty, nowiny
najwyżej  oceniane
zeszyty tematyczne
najbardziej kontrowersyjne artykuły
najnowsze komentarze

© Polacy.eu.org 2010-2023   Subskrypcje:    Atom   RSS  ↑ do góry ↑